Train-de-trainer Zaaien en oogsten in het Surinaamse archiefwezen Het mag geen verbazing wekken dat de DIV en het archiefwezen in Suriname georganiseerd zijn op een wijze die vergelijkbaar is met hoe het bij de Nederlandse overheid is geregeld. Trek een archiefkast open op een willekeurig ministerie in Paramaribo en je ziet de ordening van dossiermappen conform 'onze' Basis Archief Code. Ook het archiefonderwijs vertoont overeenkomsten, het resultaat van een intensief programma 'train-de-trainer'. Verbeteringen Naar Suriname Hoog bezoek In Suriname bestaat de gemeente als overheidslaag niet. Qua takenpakket zijn de ministeries te vergelijken met gemeentelijke diensten bij ons. Tot 2006 kende de Republiek Suriname de Regeling Archiefdienst 1956. In februari van dat zelfde jaar werd de Archiefwet van kracht. Eric Ketelaar ontwierp deze Archiefwet op basis van de Nederlandse Archiefwet 1995 en het Archiefbesluit. Hierbij liet hij zich mede leiden door de 'Principles for archives and current legislation' van de International Council on Archives. Zo ziet artikel 2 sub b van de Archiefwet van Suriname toe op de toepasselijkheid van deze wet op overheidsorganen die vóór 1975 gevestigd waren binnen het huidige grondgebied van de Republiek Suriname. Ketelaar zag ook een kans om meteen een aantal verbeteringen door te voeren ten opzichte van de Nederlandse Archief wet 1995. Samengevat bestonden deze verbeteringen onder andere uit een kortere overbrengingstermijn van tien in plaats van twintig jaar, en uit opleidings eisen voor zowel archivarissen als DIV-medewerkers. Artikel 9 van de Archiefwet van Suriname luidt: 'Omtrent de opleiding tot en het verkrijgen van de hoedanig heid van archiefambtenaar worden bij Staatsbesluit regels vastgesteld.' In de toelichting bij dit artikel staat te lezen dat de Archiefwet 'al diegenen zal betreffen die betrokken zijn bij het continuüm beheer van archiefbescheiden, dus zowel degenen die werkzaam zijn in wat genoemd wordt de dynamische fase van archieven, als degenen die in het Nationaal Archief de taken vervullen'. Daarmee werd in feite de theorie van het records continuüm in de wet vast gelegd. In het Archiefbesluit van Suriname worden de opleidingseisen nader uitgewerkt. Er wordt onderscheid gemaakt in Archivaris A, B1, B2 en C. In 2006 maakte Maurits Hassan Khan (toenmalig minister van Binnenlandse Zaken), in gezelschap van Ramon Cumberbatch (Nationaal Archief Suriname), een rondreis langs een aantal Nederlandse archiefinstellingen. Het ging om het veiligstellen dan wel, al dan niet digitaal, beschikbaar stellen van archiefbescheiden die voor de geschie denis van Suriname van wezenlijk belang waren. Een en ander geheel in de geest van de kersverse Archiefwet van Suriname. Tijdens zijn bezoek aan het Haags Gemeentearchief kwam tevens de beoogde professionalisering van de DIV-medewerkers in Suriname ter sprake. Gezien mijn ervaring als docent van de SOD kwam hij tot de uitspraak: 'Je moet me komen helpen in Suriname met het opleiden van de medewerkers.' Een van de gevolgen van de invoering van een nieuwe archiefwet in Suriname betekende de noodzaak om te kunnen beschikken over selectielijsten. Om hieraan handen en voeten te geven werd een projectgroep samengesteld onder leiding van Els van der Bent, om in Suriname een cursus hieraan te wijden. Zo vertrok in februari 2007 een delegatie met vertegenwoordigers van het Gemeentearchief Rotterdam, het Haags Gemeentearchief en het Ministerie van OCW en Dienst Stadstoezicht Rotterdam naar Suriname. De groep cursisten werd in twee groepen verdeeld. De hoofden DIV kregen onder leiding van Jantje Steenhuis en Rob Kramer een cursus in met name de projectmatige aanpak van het komen tot selectielijsten. Arnold Visser en ik hadden de groep DIV-medewerkers onder onze hoede. In diezelfde periode bracht Ivo Opstelten, toenmalig burgemeester van Rotterdam, ook een bezoek aan Suriname. Samen met Maurits Hassan Khan zou hij op een van de cursusdagen langskomen. Uit de praktijk weet ik dat je heel veel kan vertellen over waarde ring van archiefbescheiden, maar dat het uiteindelijk gaat om het zelf doen. Aldus regelden we dat enige meters archief afkomstig van verschillende ministeries naar hotel Krasnapolsky in Paramaribo werden getransporteerd. Zo kon er hands-on worden gewerkt. Jantje 38 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 38