De eerste keer zal in 1989 of 1990 geweest zijn. Naast de regelmatige persoonlijke en collegiale contacten, streefde men ook naar een platform om vakinhoudelijke zaken met elkaar te delen. Vanaf de start nam men hieraan op uitnodiging deel. Het is breder opgezet dan BeNeDeLim. Naast Limburg zijn ook Brabant en Zeeland betrokken. Daar naast de Vlaamstalige beroepsgroep werkzaam bij het Rijksarchief, de Duits talige gemeenschap in België en de archieven in het Rijnland. Later waren ook de Geldersen aanwezig, soms vertegenwoordigers uit Utrecht en van het Nationaal Archief. In het begin waren ook de Luxemburgers erbij, later een aantal jaren niet en nu alweer sinds enkele jaren trouw deelnemer. Datzelfde geldt voor Rijnland-Palts.' 'In 2013 vond het symposium op 16 en 17 mei plaats in de prachtige stad Xanten. De deelnemers waren twee dagen te gast in het RömerMuseum van het Landesverband Rheinland. De overnach ting was in de binnenstad van Xanten zelf, zodat ook genoten kon worden van het avondleven van deze historische locatie. Aan het einde van de eerste dag werden we door de directeur van het geheel vernieuwde museum rondgeleid door de Romeinse geschiedenis van Xanten en omgeving. Als thema voor dit symposium was gekozen voor: 'Anforderungsprofile an Archive und ihr Personal, Aufgaben - Qualifikationen'. Dit wijst er al op dat onze voertaal hoofdzakelijk Duits is. Een enkele lezing wordt in het Engels of het Frans gehouden. Tijdens de eerste dag was de openings voordracht van de in Duitsland bekende Gerd Schneider, die als relatieve buiten staander zijn beeld gaf over het management van archieven in relatie tot de vakmatige keuzes van archivarissen ('Archivmanagement und Archivfachlich- keit'). Een Luxemburgse collega besprak daarna de opleiding en permanente educatie van archivarissen in Luxemburg. Charles Jeurgens vertelde de aanwe zigen hoe de huidige en toekomstige opleiding van archivarissen in Nederland is georganiseerd en hoe de bestaande opleidingen zich ontwikkelen in relatie tot de vragen vanuit het vakgebied. Hierbij stond uiteraard ook de ons bekende Janus weer in de aandacht. Twee Belgische collega's spraken aan sluitend over het competentiegerichte opleidingsaanbod in België en de effecten die het sterk veranderende archiefland schap hierin teweegbrengt. Tijdens de tweede dag werd door enkele collega's uit de gemeentelijke archieven, de staatsarchieven en de cultuurarchieven, een overzicht gegeven van de in Duitsland spelende behoeften en mogelijkheden van en voor archivarissen. Namens de Archivschule Marburg sprak Irmgard Christa Becker over de mogelijk heden die de archiefopleiding heeft om het beroepsbeeld en de benodigde archivistische competenties om te zetten in een bruikbaar opleidingsaanbod. Tot slot werd de balans van de twee dagen opgemaakt in een podiumgesprek met vertegenwoordigers van de deel nemende landen. Er werd teruggekeken op de opgedane ervaringen en voor uitgekeken naar een boeiende toekomst voor ons vak. En zoals gebruikelijk was er nog gelegenheid voor de deelnemers om enkele opmerkelijke ontwikkelingen in onze landen te delen. De deelnemers waren zowel tijdens de twee dagen als na afloop merkbaar enthousiast over het programma, de uitwisseling van ervaringen en het ontstaan van nieuwe ideeën en mogelijk heden voor het delen van kennis. Voor de komende symposia werden in de wandelgangen voldoende suggesties aangereikt voor nieuwe thema's.' Discussie tijdens het Internationales Archiefsymposion. Jacques van Rensch staat derde van rechts. Hoe lang bestaat dit fenomeen al? 'Het initiatief voor deze symposia is afkomstig van het BeNeDeLim, een overleg tussen Belgische en Limburgse archivarissen in de grensstreek. Hoe was het afgelopen symposium in Duitsland? Fransien Smeets redacteur Archieven blad en collectiebeheerder Gemeente archief Weert. nummer 10 2013 37

Archievenblad | 2013 | | pagina 37