'De deelnemers vinden elkaar in hun passie voor het vak' Grensoverschrijdend archiefsymposium Het archiefwezen verandert voortdurend, ook buiten de landsgrenzen. En dus komt een selecte groep archivarissen uit Nederland, België, Duitsland en Luxemburg jaarlijks bij elkaar om informatie uit te wisselen tijdens het 'Internationales Archiefsymposion'. Peter van Beek, gemeentearchivaris van Ede, Barneveld en Scherpenzeel, is lid van de 'Leitungskreis' voor het symposium. Fransien Smeets Wanneer vindt dit symposium plaats en wat is de doelstelling? 'Onze symposia vinden jaarlijks plaats in het voorjaar in een van de deelnemende landen. Het is een samenwerkings verband tussen Nederland, Duitsland, België en Luxemburg. Het doel van elk symposium, wat al vanaf het begin twee dagen duurt, is uiteraard het met en aan elkaar uitwisselen van informatie over ontwikkelingen in de archiefsector in de vier landen. En daarbij gaat het over de veranderingen in archiefwetgeving, de nieuwe uitdagingen in ons vak door technologische ontwikkelingen, alle opgaven die we hebben en die we onszelf stellen, de keuzes die we hierbij maken, de mogelijkheden en onmogelijk heden waarmee we geconfronteerd worden, ons archiefonderwijs, en specifieke zaken als behoud, educatie en nog veel meer. Elk jaar een nieuw thema, ingevuld door deskundigen van binnen de eigen gelederen of van daarbuiten. Bij toerbeurt doen we een van de vier landen aan. Dit betekent ook een kennis making met land en stad waar we te gast zijn, van archief en collega's tot cultuur en culinair. Dit alles, de combi natie van inhoud en collegialiteit, maakt het symposium telkens weer tot een groot succes voor de deelnemers.' Voor wie en door wie wordt het georganiseerd? 'Om met het laatste te beginnen: elk symposium wordt georganiseerd door de Leitungskreis. Dit voorbereidings comité bestaat uit vertegenwoordigers van de vier landen. Vanuit Nederland nemen Jacques van Rensch (RHCL) en ik daaraan deel. In het najaar komen we in Eupen (België) bij elkaar om het thema te bepalen, afspraken te maken over locatie en programma en alvast van gedachten te wisselen over dagindeling en mogelijke sprekers. Het symposium kent een beperkt aantal deelnemers. Daarom blijft het ook voor de Leitungskreis en het gastland haal baar om dit te organiseren, de kosten zijn redelijk beperkt. De groep is in principe niet groter dan 50 deelnemers, waarvan Nederland er ongeveer 13 levert die hiervoor actief worden benaderd. De groep deelnemers bestaat voor het merendeel jaarlijks uit dezelfde personen, waarbij ongeveer een kwart wisselt. Dat is ook wel afhankelijk van het onderwerp van het betreffende symposium. In principe zijn de Neder landse deelnemers afkomstig uit de grensprovincies Zeeland, Brabant, Limburg en Gelderland. En uiteraard zijn allen archivaris, merendeels in over heidsdienst. Vereiste is wel actieve dienst; bij pensionering verlaat de deelnemer het symposium. Een aantal van de deelnemers heeft ook andere functies, zoals bijvoorbeeld in de wetenschappelijke wereld. Het gehalte aan academische titels is hoog, vooral vanuit Duitsland en België. Maar de deelnemers vinden elkaar in hun passie voor het vak en de maatschappelijke betekenis van onze instellingen.' Kunnen anderen ook meegenieten van de resultaten van het symposium? 'De congresbijdragen worden verzameld en door het Staatsarchief te Eupen uitgegeven. Het is mogelijk om hiervan kennis te nemen. Sommige lezingen verschijnen ook in artikelvorm in de tijdschriften van de afzonderlijke beroeps verenigingen in de deelnemende landen.' 36 2013 nummer 10 Officieel moment tijdens het Internationales Archiefsymposion. Tijdens deze tweedaagse bijeenkomst staat het uitwisselen van kennis en ervaring centraal.

Archievenblad | 2013 | | pagina 36