Het feitelijke programma wordt in overleg met de collega ter plaatse opgesteld, want die heeft de beste contacten. Het programma moet in beginsel kostendekkend zijn. Soms is er een subsidie, zoals de betaling van een ontvangst of lunch. Sinds een aantal jaren compenseren we de kleine 'winst' van het ene jaar met het kleine 'verlies' van het andere, zodat de deelnemers bijdragen niet al te zeer schommelen. Strikte criteria om te mogen deelnemen zijn er niet. In feite staat deelname open voor iedereen die inhoudelijk met (over gedragen) archieven werkt, dat wil zeggen archieven beheert, toegankelijk maakt of daar inlichtingen uit verstrekt. Het is dus niet gericht op mensen die zich bezighouden met lopend archief. Gemiddeld zijn er tussen de veertig en vijftig deelnemers, meestal zeer trouw in opkomst. Ook enkele gepensioneerde collega's zijn van de partij. Die blijven welkom. Omdat er toch een min of meer vaste kern bestaat, hebben de bijeenkomsten ook iets van een jaarlijks weerzien. Men vindt elkaar heel snel, of het nu gaat om de gemeenschappelijke interesse voor een bepaald type archieven, of archieven met grensover schrijdende inhoud of historisch onderzoek.' 'Afgelopen voorjaar was Duitsland aan de beurt en hebben we - in samenwer king met de collega's van het Landschafts- verband Rheinland en de archivaris van Monschau - een dag doorgebracht in deze bekende toeristenplaats in de Eifel. WÏMi H Na de lunch hebben we een bezoek gebracht aan 'Das Rote Haus', het statige patriciërshuis van de ondernemersfamilie Scheibler uit de achttiende eeuw, dat is ingericht als museum voor de deftige, burgerlijke wooncultuur uit de acht tiende en negentiende eeuw. De Scheiblers zijn als fabrikanten en handelaren belangrijk voor de geschie denis van de textielindustrie in deze regio. In het museum worden nog de stalenboeken van stoffen bewaard. Daarna volgde een rondwandeling door het stadje en een bezoek aan de historische burcht. Ter afsluiting was er, na een kort bezoek aan een historische mosterdmolen, een diner in bijpassende stijl met allemaal gerechten die op de een of andere manier met mosterd te maken hadden. In opperbeste stemming keerde iedereen weer huiswaarts, met de wens van weer zien, misschien tussentijds maar tenminste het volgend jaar. De aan wijzing van een organiserend archief was dit keer niet nodig. Een collega uit Hasselt meldde zich spontaan om ons volgend jaar in haar nieuwe archief te ontvangen.' Rondleiding door Weert, BeNeDeLim 2009 (foto Erfgoedcluster Weert, Gemeentearchief Weert). U bent de coördinator maar niet de organisator van de jaarlijkse bijeen komst. Wat is uw taak? Wat doet de organiserende partij?Zijn er voor waarden aan deelname verbonden? 'Het is historisch zo gegroeid dat de coördinatie lag bij het vroegere rijks archief in Limburg en de rijksarchivaris in Limburg was de officieuze voorzitter. Dat bleef ook zo sinds het samengaan met het vroegere gemeentearchief van Maastricht in het Regionaal Historisch Centrum Limburg. Een echte organisatie is er niet. We vergaderen nooit, er is geen bestuur, we kennen geen contributie en er worden geen ledenlijsten bij gehouden. En desondanks kennen we stabiliteit en continuïteit. Ieder jaar is een ander land aan de beurt en tijdens die bijeenkomst wordt ondemocratisch een vrijwilliger aan gewezen voor de organisatie van volgende jaar. Iedereen komt een keer aan de beurt. De convocatie wordt bij het Regionaal Historisch Centrum Limburg gemaakt. Ik zorg voor de contacten met de collega waar een bijeenkomst wordt gehouden, houd de aanmeldingen bij en zorg tijdens de conventies voor de representatieve aspecten. Vaak worden we ontvangen door iemand van het gemeentebestuur. Op zich is dat voor ons eervol, maar ik heb gemerkt dat het ook voor de organiserende collega belangrijk kan zijn om zich met een respectabel gezelschap te presenteren bij zijn of haar eigen gemeentebestuur. Het is misschien toch een vorm van solidariteit binnen een beroepsgroep en archief komt dan toch even in de politieke belangstelling. Kunt u iets vertellen over de laatste bijeenkomst in Monschau? In het stadsarchief van Sint-Truiden, BeNeDeLim 2011 (foto part. coll.). Kijken naar nieuwe Romeinse huizen tijdens de BeNeDeLim 2010 in Xanten (foto part. coll.). 's Morgens werden we door stads archivaris Bernd Lauffer ontvangen in het kleine stadsarchief, een eenmans bedrijf maar wel modern ondergebracht in een historisch pand. Het is verhelderend voor de eigen situatie om te zien hoe in het aangrenzende buitenland weer heel andere opvattingen bestaan over archiefopslag en dienstverlening. Fransien Smeets redacteur Archieven blad en collectiebeheerder Gemeente archief Weert. nummer 10 2013 35

Archievenblad | 2013 | | pagina 35