Het BeNeDeLim-convent: grenzeloze collegialiteit We hebben weleens het verwijt gekregen dat er te weinig aan vorming op archivistisch gebied werd gedaan. Dat gemis vormde de aanleiding voor het rond 1990 ontstane 'Internationales Archiefsymposion' [zie ook pp. 36-37, red.]. Daar worden - met een beperkt aantal daarvoor uitgenodigde collega's uit vooral Zuid-Nederland, Vlaanderen, Luxemburg en het Rijnland - meer diepgaand vakinhoudelijke onderwerpen besproken. Maar het BeNeDeLim is daar niet voor bedoeld. Het is zeker gewenst dat er een archiefinhoudelijke component in zit, maar het gaat met name om het leggen van collegiale contacten in een ongedwongen sfeer. Een groot deel van mijn collega's in het aangrenzende buitenland heb ik langs deze weg leren kennen. Maar het was ook een interes sante ervaring te zien hoe de collega's uit Belgisch Limburg elkaar jaarlijks alleen bij het BeNeDeLim zagen, aangezien zij in hun eigen provincie toen nog geen regulier overleg hadden.' 'In de oorspronkelijke opzet was de samenkomst bedoeld ten tijde van de Sint-Laurentiusviering, het feest van de patroonheilige van de archivarissen. Maar dat valt op 10 augustus, midden in de vakantietijd. Vanaf het midden van de jaren negentig is gekozen voor de woensdag voor Sacramentsdag, de tweede woensdag na Pinksteren. Dat valt in mei of juni en dan is het aangenaam weer. De datum wisselt overigens, omdat ook Pinksteren wisselt.' Ieder jaar wordt het BeNeDeLim-convent georganiseerd, een bijeenkomst van archiefmedewerkers uit Belgisch en Nederlands Limburg en het aangrenzende Duitse Rijnland. Het Archievenblad sprak met Jacques van Rensch, die als coördinator betrokken is bij deze grensoverschrijdende ontmoetingen. Kunt u iets vertellen over het ontstaan en de doelstelling? Is die in de loop der jaren veranderd? 'Sinds de oprichting midden jaren vijftig zijn er misschien één of twee jaren zonder bijeenkomst geweest. In de beginjaren lag het accent op kennis vermeerdering en onderlinge kennis making. In de jaren vijftig en zestig bestond daar grote behoefte aan. Buitenlandse contacten waren in die tijd niet zo vanzelfsprekend. Gezelligheid was ook belangrijk. Zo werden bijvoor beeld historische quizzen gehouden. Later kwam er meer een excursie element in. Er werd dan een archief bezocht, en verder meestal ook monu menten zoals kerken, kastelen en stad huizen. Nog later kwamen daar ook monumenten in de industriële sfeer en bedrijven met bedrijfsarchieven bij. Het is altijd heel gevarieerd en je komt nog eens op plaatsen waar je gewoonlijk niet zo gauw komt. BeNeDeLim 2004 in kasteel Horn (foto part. coll.). Er is geen vaste datum aan verbonden. Hoe wordt de datum bepaald? I Hoe is de naam 'BeNeDeLim' ontstaan? 'De benaming bij het begin, ergens in het midden van de jaren vijftig, was BeNeLim-convent: een jaarlijkse bijeen komst van archivarissen uit Belgisch en Nederlands Limburg. Begin jaren zestig zijn daar toen de collega's uit het Rijnland bijgekomen. De oude naam bleef echter gehandhaafd. In 2008 hebben we besloten er in het vervolg ook 'De' voor Duitsland aan toe te voegen. Historisch is daar wel iets voor te zeggen. We zijn immers niet alleen archivarissen uit de tegenwoordige provincies Nederlands en Belgisch Limburg, maar met de Duitsers samen zijn we ook allemaal archivarissen uit het gebied rond het oude hertogdom Limburg, het gebied ten zuiden van de huidige provincies. Dat sluit ook de collega's uit de Duits talige gemeenschap in België, het gebied rond Eupen, mee in. Overigens komen die slechts incidenteel.' Fransien Smeets I BeNeDeLim 2007 in Keulen, onder de Dom (foto part. coll.).

Archievenblad | 2013 | | pagina 34