De gekaapte kaper Digitaliseren? Dan ook boeken Tot slot r Krirvcnon scheepspapieren uit lIc Éitropesei li&ndèËmrl seren. Els van Eijck bedacht inmiddels dat de wat stoffige term 'zeepost' zou moeten worden vervangen door het wervende 'sailing letters'. De inventari satie werd vastgelegd in een publicatie, die in april 2006 tijdens een druk bezochte Sailing Letters-conferentie voor wetenschappers en belangstellenden in de KB werd gepresenteerd. De HCA- series 30, 32 en 49 - samen goed voor ruim drieduizend archiefnummers - zijn relevant voor historisch en taalkundig onderzoek in Nederland. In ongeveer duizend dozen bevinden zich archief stukken afkomstig van Nederlandse schepen. De globale inhoud van zevenhonderd dozen is door de KB verwerkt in een database. Veel dozen bevatten zakelijk of ander materiaal, maar in driehonderd dozen is Neder lands briefmateriaal aangetroffen. Het gaat om bijna 38.000 stuks, waaronder ruim 22.000 brieven van particuliere aard. Een enorme hoeveelheid die zelfs de stoutste verwachtingen overtreft. 'Kunnen we het totale archief niet gewoon digitaliseren?', was een veel gehoorde vraag tijdens de genoemde Sailing Letters-conferentie. Naast het feit dat de stukken Groot-Brittannië niet uit mogen en vanwege de torenhoge kosten van zo'n onderneming, werd in 2007 eerst conservering en een proefdigitalisering van zeven archief dozen uitgevoerd in Kew. Projectleider Dirk J. Tang zorgde voor de dagelijkse afstemming en het landelijk conserve ringsprogramma Metamorfoze (het samenwerkings-verband tussen KB en Nationaal Archief in het Programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed) financierde een en ander ruimhartig. Onder leiding van Nicoline van der Sijs (Meertens Instituut) is de inhoud van de zeven Metamorfoze-dozen daarna door een grote groep uitstekende vrijwilligers getranscribeerd en op het web gezet. Moree en Tang ontwikkelden in 2008 samen met de Zutphense uitgever De Walburg Pers het idee om gedurende het project in aanvulling op de elektroni sche nieuwsbrieven ook een echte boekenserie te doen verschijnen: het Sailing Letters Journaal. Erik van der Doe (gedetacheerd vanuit het NA) en Peter de Bode (redacteur bij de KB), vormden met het tweetal de redactie. De journaals moesten bijdragen bevatten van ver schillende auteurs, onder wie toonaan gevende maritieme historici en neerlandici. Uiteindelijk zou het een vijfdelige serie worden, in eerste instantie bedoeld om ongepubliceerd materiaal te ontsluiten en beschikbaar te maken bij een breed publiek, en om meer bekend heid te geven aan het project. Nog in hetzelfde jaar verscheen het eerste journaal, met de titel: De dominee met stenen hart en andere overzeese briefgeheimen. In 2009 verschijnt bij dezelfde uitgever: De smeekbede van een oude slavin en andere verhalen uit de West. Beide boeken worden door lezers en recensenten goed ontvangen. Een jaar later verscheen het derde deel: De voortvarende zeemansvrouw. Openhartige brieven aan geliefden op zee. Dit deel concentreerde zich op de brieven van een tweetal jonge vrouwen uit het eind van de achttiende eeuw, Hendrikje de Cerff en Meymerigje Buyk. De twee bundels brieven die beide vrouwen aan hun echtgenoten, stuur lieden van de VOC, zonden, werden in TNA aangetroffen. Het derde journaal geeft een mooi beeld van de alledaagse beslommeringen van het 'VOC thuis front' tijdens de jaren 1779-1780. De redactie luisterde ook naar de vraag om aandacht voor andersoortig materiaal, zoals zakelijke correspon dentie, scheepsjournalen, drukwerk en andere documenten uit het HCA-archief. Het vierde deel, verschenen in 2011, bevat dit soort bronnen en is getiteld: De gekaapte kaper. Brieven en scheeps papieren uit de Europese handelsvaart. Ze hebben betrekking op de vaart langs de Europese kusten - de Noordzee, de Oostzee en de Middellandse Zee. In november 2013 - een jaar te laat maar dubbeldik - is het laatste boek in de reeks verschenen, met de titel: Buitgemaakt en teruggevonden. Nederlandse brieven en scheepspapieren in een Engels archief. In ruim veertig langere en korte bijdragen leveren bijna evenzoveel auteurs een bijdrage, waarbij het weer vooral brieven zijn die de toon zetten. De cirkel is rond. Sailing Letters is een zinvol initiatief geweest, met veel publiciteit, een flinke hoeveelheid gedigitaliseerde bestanden, noodzakelijke conservering van archivalia, een boekenserie en vele spin-offs. Het management van de KB besloot in het najaar van 2010 om (met uitzondering van de twee nog te verschijnen journaals) het project te stoppen en over te dragen aan het Nationaal Archief. Nieuwe initiatieven laten vooralsnog op zich wachten. De spin-offs, zoals Brieven als buit (Universiteit Leiden), Gekaapte brieven (Meertens Instituut), Brieven boven water (KRO televisieserie) en allerlei kleinere projecten en websites, zijn op zich parels, maar doen met enige heimwee denken aan de oorspronkelijke opzet van het project: de duurzame, centrale database die - Stichting Digitaal Erfgoed Nederland zal het beamen - toch het uiteindelijke doel moet zijn. Perry Moree maritiem historicus. Moree is CFO bij uitgeverij Koninklijke Brill in Leiden. Tot 2010 was hij werkzaam als directeur bedrijfsvoering van de KB. Dirk J. Tang maritiem historicus. Tang werkte tot 2011 voor de KB aan verschil lende projecten, waaronder Sailing Letters. SAlJ.l^i LEI lKIIJi 'nl -■ 'l VI. IV nummer 10 2013 33

Archievenblad | 2013 | | pagina 33