Een behouden vaart Sonttolregisters online beschikbaar De Sont is een belangrijke scheepvaartverbinding tussen de Oostzee en de Noordzee. In Helsingor werd al in de middeleeuwen tol geheven van alle schepen die passeerden. De Sonttolregisters (STR) vormen hiervan de administratieve neerslag. Ze zijn, met enige hiaten in het begin, bewaard van 1497 tot 1857. Sinds kort zijn ze ook digitaal te raadplegen. Aanleiding Om in die lacune te voorzien werd in de jaren '90 door het Ryksargyf besloten tot de aankoop van microfilms van de registers. Nader onderzoek van de registers bevestigde dat ze een gedetailleerd inzicht boden in het reilen en zeilen van de Friese koopvaardij. Met de Rijksuni versiteit Groningen werd een onderzoeks plan opgesteld. Gedetailleerde ontslui ting van de registers op het niveau van de afzonderlijke doorvaarten was daarvoor cruciaal. Er werd een project voorstel ingediend bij de NWO (Neder landse Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek). Dit resulteerde in het project 'Sonttolregisters online', mogelijk gemaakt door zowel de NWO als enkele Friese culturele fondsen. Aan de slag Naar een nieuwe formule De broi Siem van der Woude I De Sonttolregisters zijn een belangrijke bron voor de economische geschiedenis van Europa. Ze geven inzicht in de betrekkingen tussen het Oostzeegebied en de rest van Europa. Eeuwenlang vervulden de haven en de stapelmarkt van Amsterdam een spilfunctie in het goederenverkeer tussen oost en west en speelden schippers uit de Nederlanden een hoofdrol in het vervoer. De registers werden lange tijd geciteerd via de Sonttoltabellen, gepubliceerd door de Deense onderzoekers Bang en Korst. Maar deze publicaties hadden belangrijke beperkingen: het vaargedrag van individuele schippers valt er niet uit te reconstrueren. Wel blijkt uit de tabellen dat vanuit de Friese havens aan de Zuiderzee en op de Waddeneilanden volop werd deelgenomen aan de vaart op de Oostzee. Het bronnenmateriaal over deze Friese koopvaardij is echter schaars. Het invoerwerk werd na een Europese aanbesteding uitgevoerd door Breed, de sociale werkplaats van Nijmegen en omgeving. Het Deense Rigsarkivet, de beheerder van de originele registers, heeft vanaf het begin met raad en daad meegewerkt aan het digitaliserings project. Erik Goebel, verbonden als onderzoeker aan het Rigsarkivet, was zeker in het begin een uiterst nuttige vraagbaak. Het invoerwerk is door Breed uitgevoerd in de periode 2009-2013. Het is een geweldige prestatie dat de medewerkers van Breed na een tamelijk korte instructie in staat bleken het Deense handschrift in de registers te ontcijferen. In 2012 bleek dat de gekozen formule goed werkte voor de registers uit de periode 1634-1857. De bijna 1,5 miljoen door vaarten uit deze periode zijn inmiddels te raadplegen via de website www.soundtoll.nl, en daarvan wordt volop gebruikgemaakt. Een ernstige complicatie vormde de ontdekking dat de redactie van de registers voor 1634 veel ingewikkelder is dan in de jaren daarna. Omdat het handschrift uit deze jaren ook moeilijker was, was het voor Breed niet mogelijk dit deel van de registers in te voeren. Om de klus toch helemaal af te maken is een nieuwe formule ontwikkeld waarbij een beroep wordt gedaan op vrijwilligers met een zekere paleografische ervaring. Deze kunnen via internet met een online invoermodule stukjes Sonttolregister invoeren. Deze nieuwe formule werkt en er is al een begin gemaakt met de werving van vrijwilligers. Schippers uit Woudsend participeerden op grote schaal in de Sontvaart. Het origineel van deze illustratie bevindt zich in het Prentenkabinet van het Fries Museum. Deze reproductie is van de hand van Sjoerd Andringa (coll. HCL). Een bij Tresoar aangestelde coördinator leidt de instructie en correctie in goede banen. Het is de ambitie het hele project eind 2016 te voltooien. Belangstellenden kunnen zich melden bij Ubo Kooijinga (Tresoar) via ubo.kooijinga@tresoar.nl. Inmiddels is er een grote groep econo misch historici uit tal van landen die regelmatig gebruikmaken van deze bron. Vaak proberen zij de informatie uit de Sonttolregisters te combineren met lokale gegevens, met interessante resultaten tot gevolg. Voorbeelden daarvan zijn te vinden op www.soundtoll.nl Onderzoek Workshops en papers. Ook de individuele onderzoekers en genealogen weten de database te vinden. Een varende voor ouder is in de registers soms jarenlang te volgen. Siem van der Woude teamleider Onderzoek bij de afdeling Ontwikkelteams van Tresoar, Fries Historisch en Letter kundig Centrum te Leeuwarden. 30 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 30