Accent op opleidingen Speerpunt Nadere kennismaking met nationale archiefschatten (Dhaka, basisvoorwaarde voor de gewenste sociale en economische ontwikkeling. In dit veld is in 1995 door toedoen van Ratan Lal Chakraborty, samen met collega's Muntasir Mamoon, Sirajul Islam, Shari- fuddin Ahmed en Floor Geraedts (toen gemeentearchivaris van Leidschendam), het archiefproject Bangladesh van start gegaan. Oorspronkelijk was dit project bedoeld als antwoord op vragen vanuit de onderzoeks- en onderwijspraktijk in het History Department van Dhaka University en de directie van de National Library Archives of Bangladesh in Dhaka. Vanaf 1996 werd het project onder naam BARM (Bangladeshi Archives Records Management) uitgevoerd. In 1998 werd het - door bijzondere inspanning van (toen nog) gemeentearchivaris van Leiden, Theo Schelhaas - opgenomen in de activiteiten van de Stichting Saam horigheidsfonds Heemstede. In 1999 werd het geadopteerd door de Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen. BARM had onder andere tot doel om voor het archiefbeheer relevante personen en instellingen met elkaar in contact te brengen, in Bangladesh en in tweede instantie daarbuiten. De meeste historici in Bangladesh zijn niet vertrouwd met archiefonderzoek. De studiezalen van de National Archives zijn voor hen onbekend terrein, evenals de 17 District Collectorate Records Rooms verspreid over het land. De reizen naar Bangladesh hebben ervoor gezorgd dat meer dan 2000 collega's in het land opleidingen hebben genoten (van cursussen ter plaatse, 'train-de- trainers', tot uitzendingen naar India) en hebben de collega's in contact gebracht met internationale netwerken (ICA, NL, Scandinavië). De bezoeken hebben geleid tot de oprichting ter plekke van BARM Society. De relatie tussen BARM en BARM Society is verankerd bij de Commissie Archival Solidarity van de KVAN. René Spork bekijkt foto's samen met Mou, dochtertje van Sharifa en Fazle Mir (20 januari 2008). Mir was 30 jaar verbonden aan het Nationaal Archief van Bangladesh en is ook na zijn pensionering nog steeds actief op het gebied van archiefontwikkeling in Bangladesh in het BARM-project. Het zogenaamde 'Heritage Archives Bangla desh History' in Rajshahi (een IISG in de dop) heeft ondersteuning gekregen. Vakkennis wordt uitgewisseld, onder meer via weblog http://bangladesharchives. wordpress.com, en vooral ook de Face- bookgroep 'Friends Of Archives of Bangladesh' (FAB), die tal van initiatieven ontplooit. Het aanboren van in Bangladesh aanwezige kennis werd ook vormgegeven door het zoeken van samenwerking met 'ICDDR'B' (archief- en bibliotheekafdeling), 'Information Science Library Management Deptartments' en 'Computer Science Engineering' - departementen van verschillende universiteiten. Soms is er een uitwisseling van studenten, en collega's (Universiteit Leiden, internatio nale conferenties). BARM is ondertussen een stichting met ANBI-status geworden. Dat helpt bij fondsenwerving. Stichting De Pelgrims hoeve Zoetermeer, Stichting Saamhorig heidsfonds Heemstede, Kledingfonds KICI en Rotaryclubs hebben tot nu toe ondersteuning verleend. Een sterke nadruk in het BARM- programma ligt op opleidingen. Mede werkers van de nationale archiefdienst hebben vooral belangstelling voor scholing inzake de aanpak van dagelijks terugkerende problemen op het gebied van materieel beheer en dienstverlening. Wat voor specifieke kennis of vaardig heden hebben wij hun te bieden? Die liggen bijvoorbeeld op het vlak van organisatie en planning. Zelf hebben zij aanzienlijke talenten op het vlak van functioneren in minimale omstandig heden en wanneer het op improviseren aankomt. Eenmalige acties waarvan de uitwerking kortdurend is, kunnen zo heel bevredigend tot stand komen. In de wereld van archiefbeheer en informatiebeleid heb je natuurlijk nogal sterk met langlopende processen te maken. Daarin een juiste 'rijsnelheid en koers' bepalen, vergt zorgvuldige planning en organisatie. Bijvoorbeeld tijdens conferenties in november 1997, februari 1998 en oktober 1999, waarbij het nationale historische genootschap ('Bangladesh Itihas Samiti') en diverse historische instituten en het Nationaal Archief betrokken waren. Door deze conferenties kwam er aandacht voor het uitzonderlijk gebrekkige archiefbeheer en bleek ook grote belangstelling voor betere huisvesting, opleiding van personeel en een hervorming van het archiefwezen. Ook het beschikbaar stellen van Neder landse archiefbronnen, vooral vanuit het VOC-archief van het Nationaal Archief, middels scanning, transcriptie en vertaling (gestart op verzoek van het Archival Department van 'Prothom Alo', een belangrijke landelijke krant in Bangladesh), draagt bij aan de verdere ontwikkeling van de Bengaalse geschiedschrijving. Het opzetten van een structurele archief opleiding in Bangladesh blijft het speer punt van BARM, BARM Society en FAB - 'Friends of Archives'. De komende twee jaar zullen alle inspanningen daarop worden gericht, zodat het jubileumjaar 2015 waardig kan worden herdacht. Floor Geraedts oud-gemeentearchivaris Leidschendam-Voorburg. René Spork hoofdredacteur Archievenblad en programmamanager bij het Stadsarchief Rotterdam. nummer 10 2013 29

Archievenblad | 2013 | | pagina 29