Right to information Wat heeft BARM bereikt? Herinnering aan een bloedig verleden (2008). met een absoluut minimum aan hulp middelen en in een klimaat van nogal grote onverschilligheid voor het archief beheer van de kant van politici, een nationale archiefdienst werd opgebouwd. In 1976 behoorde Karim tot een van de stichters van de Zuidwest-Aziatische afdeling van de I.C.A. (India, Pakistan, Iran, Afghanistan, Sri Lanka, Bangladesh, Nepal; ofwel S.W.A.R.B.I.C.A.). Het personeel werd op archiefcursus gestuurd naar Londen en Delhi (Indiase archiefschool) en in 1983 lukte het Karim om de beslissende handtekening van de toenmalige president, generaal Ershad, onder de 'National Archives Ordinance' te krijgen. Deze eerste Bengaalse archiefwet werd in 1986 gevolgd door ingebruikname van een nieuw gebouw voor de National Library Archives of Bangladesh in het regeringskwartier van Dhaka. Buiten de werkingssfeer van de National Archives liggen de 'District Collectorate Records Rooms' (DCRR), in elk van de hoofdsteden van de 17 'oude' districten, zoals ze al in de periode tussen 1772 en 1857 waren ingesteld door de Britse raj (ook na de onafhankelijkheid van Pakistan in 1947 en de verzelfstandiging van Bangladesh in 1971 bleven deze districten bestaan, tot de administratieve hervor mingen van 1984 onder president Ershad). In zo'n District Collectorate Record Room zijn kadastrale gegevens, bestuurs archieven en dikwijls ook de rechterlijke archieven aanwezig. Het beheer geschiedt nog onder de regels van het Bengal Records Manual (1943) dat teruggaat op een eerste versie uit 1854. Het beheer beperkt zich tot het zoveel mogelijk on beroerd laten van de massa's papier, het af en toe bestrijden van insecten, ratten en slangen en het volstouwen van gang paden en uithoeken van het gebouw met nieuw gevormd archief. Een groot deel van de activiteiten van het personeel beperkt zich tot het afgeven van af schriften uit de openbare hypotheek en eigendomsregisters (een dikwijls lucratieve werkzaamheid volgens het motto 'every job is a shop'). In januari 2007 ontstond er in Bangladesh een 'Caretaker Government', dat eerst en vooral een reactie was op de voortdu rende politieke strijd. Eerlijke verkiezingen werden voorbereid, gebaseerd op betrouwbare kiezerslijsten. De op grond van de nieuwe lijsten gehouden verkie zingen van december 2008, maakten het nut van archivering bij registratie van kerngegevens onbetwistbaar duidelijk. Daarmee was de invloed van buitenaf, bijvoorbeeld van de Wereldbank (vragend om 'good governance' in samenhang met 'information management') voor het eerst in Bangladesh zelf merkbaar en zichtbaar geworden. 'Right To Information' (RTI) werd in 2009 bij wet geregeld. Vanaf dat moment is een moeizaam proces op gang gekomen waarin het belang van dagelijks archief beheer van nationaal tot plaatselijk bestuursniveau zichtbaar werd. In deze ontwikkelingslijn past ook de verbreiding na 2009 van toepassing van het zoge naamde 'Citizen's Charter' (servicenormen, afspraken) tot in de sfeer van het plaatselijk bestuur. En dan is er nog de in 2009 vastgestelde beleidskeuze van de regering. Onder het motto 'Vision 2021' (een verwijzing naar het 50-jarig jubileum van de staat Bangladesh) is gekozen voor 'Digital Bangladesh 2021'. Al dit beleid draagt bij aan een verbreiding van een soort 'informatiegevoeligheid' of 'informatie- bewustzijn' onder brede lagen van de bevolking, die daardoor in een ongekend intensief contact met de overheid wordt gebracht. Daarmee is overigens nog geen eind gekomen aan het grootste gif in de maatschappij, corruptie, maar meer trans parantie is een goed begin. De laatste jaren speelt ook de verspreiding van mobiele telefoons een rol bij alfa betisering. Een vrouw op het platteland die een sms kan sturen naar een dokter in het dichtstbijzijnde dorp heeft daar (levens) belang bij. Een dicht en goed werkend computernetwerk heeft Bangladesh niet, maar mobiele telefoons/smartphones worden volop gebruikt. Ze functioneren ook als verbinding met internet. Veel groepen moeten links- en rechtsom bereikt worden met activiteiten die archiefbewustzijn bevorderen. Als we het hebben over het BARM-project dan gaat het om decennia van bewustmaking bij publieke opinie, overheden, kwartaire sector en bedrijfssectoren (netwerk- opbouw en -onderhoud, publiciteit in de grote media en vakbladen). Daarnaast wordt gewerkt aan het opzetten van een infrastructuur voor archief- en informatie beheer en beschikbaarstelling, scholing van archiefpersoneel en informatiebeheer ders en wetswijziging (Right to Informa tion Act). Versterking van overheidsfunctioneren en de ontwikkeling van instellingen in het maatschappelijk middenveld is een René Spork in gesprek met Taiut Soiaiman, hoofd van ICDDR'B Information and Archives Management (20 januari 2008). ICDDR'B werd in 1960 als choierahospitaaigesticht en ontwikkelde zich tot medisch onderzoeksinstituut en vaccinatiecentrum voor geheei Bangladesh. Vanaf2003 werd het een inspiratiebron voor archiefontwikkeiing. Het streven was met BARM het ouderwetse NAB te iaten beïnvloeden door nieuwere ideeën en praktische methoden van informatie- en archiefbeheer. 28 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 28