verantwoording afleggen, controleerbaar rechtsverkeer en handhaving van de wet. Een goed bestuur kan niet zonder een betrouwbare administratie. BARM draagt die boodschap uit. De Nobelprijswinnaars North (USA, 1990) en Amartya Sen (India, 1998) en de Peruaanse ontwikkelingseconoom Hernando de Soto hebben gewezen op het belang van corruptiebestrijding, doorzichtigheid en controleerbaarheid van procedures in het publieke leven en de betrouwbare, aan democratische controle onderhevige administratie en archief vorming. De Soto wees er ook op hoezeer elites hun belangen bewaken door hun eigendomsregistraties af te schermen. Dit wordt de 'glazen stolp' genoemd, waar men de grote arme massa met haar economie zoveel mogelijk buiten wil houden. Daarbij komt dat deze structuur ook van buitenaf - door internationaal opererende multinationals - in stand wordt gehouden. In een 'detentie economie' is van vrije prijsvorming voor de verhandeling van de voor export bestemde goederen en goede arbeids omstandigheden geen sprake (denk aan kleding en de diverse rampen in Bureaucratische rompslomp Geheugen en geweten Archieven dienen het geheugen en geweten van de samenleving. Dat besef was zelfs aanwezig in de prille staat Bangladesh. In 1973, enkele maanden na de onafhankelijkheid van Bangladesh, werd een Nationaal Archief opgericht, vooral door toedoen van een bibliothe caris, dr. K.M. Karim (1933). In twee winkelpanden aan New Elephant Road, even ten noorden van het oude centrum van Dhaka, werd een massa archief bescheiden gestald en een studiezaal ingericht. De archiefstukken waren afkomstig van het 'Secretariat' (departe mentale organisatie van het voormalige provinciebestuur van Oost-Pakistan met stukken van de voorganger daarvan, het provinciale bestuur van Bengalen onder de Britse overheersing). De jaarverslagen laten zien met hoeveel inzet en toewijding, Vergadering BARM in het Nationaal Achief in Dhaka, 16 januari 2007. Op de agenda staat de oprichting van de Archief Vereniging Bangladesh. Professor Sharifuddin Ahmed spreekt de vergadering toe. SigfriedJanzing geeft tekst en uitleg over het Stadsarchief Gouda aan leerlingen van de Girls Highschool Savar (27 januari 2013). Hij deed dat als deelactiviteit in het project 'Information Literacy', bedoeld om de vaardigheid van informatieverwerving te versterken. Daarin past naast bibliotheekgebruik ook het benutten van archiefbronnen. Floor Geraedts voert archiefoverleg tussen de archiefstukken van het Nationaal Archief (Dhaka, 2008). textielfabrieken). Vergunningverlening door de overheid via heldere procedures en toezicht verkleint de kans op geknoei - met extra douceur tjes voor de ambtenaar of bestuurder - en de willekeur in handhaving van wetten aanzienlijk. Ofwel: openbare en controleer bare archiefvorming dus. In grote delen van de 'Derde Wereld' ontbrak tijdens de postkoloniale fase een gezonde bureaucratische traditie: weinig inheemse ambtenaren hadden een via generaties opgebouwde kennis en positieve waardering voor de bureaucratie. 'Bureaucratische rompslomp' was het werk van 'dorre klerken' die in onder geschiktheid hun koloniale meesters moesten dienen. Het hoge koloniale en uitheemse ambtenarenkader voelde zich, net als hun inheemse opvolgers uit de politieke en intellectuele elite van na de onafhankelijkheid, uiteraard te hoog verheven om zich bezig te houden met het laag aangeslagen papierwerk. Daarnaast is het aankondigen van voedselprogramma's, woningprojecten, bruggenbouw en - vooral - strijd tegen corruptie veel spectaculairder en meer 'mediageniek' dan het monnikenwerk van het ontwerpen en uitvoeren van registratie en archiefbeheer om die grootse trajecten ook echt vast te leggen en controleerbaar te houden. Dat in de traditie van de ontwikkelings samenwerking (nu zo'n halve eeuw oud), van de kant van de donorlanden, ook Nederland, het belang van registratie en archiefbeheer voor het zuiver en doelmatig maken van het publieke bestuurs- en rechtsverkeer pas nu onderkend wordt, heeft te maken met de aanwezigheid van een goed toegeruste registratie- en archiveringspraktijk in de 'Eerste Wereld'. In onze archieven wijzen de alom aanwezige rekeningen van stadsbesturen, regentencolleges van gasthuizen, kloosters enzovoorts op een traditie die al meer dan zes eeuwen oud is. De relatie tussen archiefbeheer en controleerbaarheid en doelmatigheid is voor ons zo vanzelfsprekend dat het verband zijn opvallende betekenis is kwijtgeraakt, in elk geval voor bestuur ders, managers, en het overgrote deel van niet-archiefmensen in het algemeen. In het kader van de digitale informatie huishouding is er juist weer aandacht ontstaan voor het nut en de noodzaak van een goede archiveringspraktijk. nummer 10 2013 27

Archievenblad | 2013 | | pagina 27