Council for Indigenous Peoples Kaart van Formosa/Taiwan en de Piscadores/Pescadores door Johannes Vingboons, 1665 (Nationaal Archief, 4.VELH, inv.nr 619.52). name dominees als Candidius en Junius die in nauw contact stonden met de lokale bevolking, hun talen leerden, schooltjes stichtten en de inwoners tot het christendom probeerden te bekeren. Nog steeds behoort meer dan 70% van de Aboriginal bevolking tot een christelijke geloofsgemeenschap. Hoewel de VOC- heerschappij van betrekkelijk korte duur was, is er in Taiwan, en dan met name onder de Aboriginal bevolking, veel belangstelling voor de VOC-periode en met name voor de archieven van de VOC. Ofschoon er wel vroegere beschrijvingen bekend zijn over het eiland en zijn bevolking uit met name Chinese en later ook Japanse bronnen die teruggaan tot het einde van de zesde eeuw, gelden de archieven van de VOC als een van de eerste systematische registraties van de oorspronkelijke bewoners van Taiwan die zelf geen schrift kenden. De archieven zitten vol met wat we tegenwoordig etnografische en antropologische beschrijvingen zouden noemen, die indertijd vooral gemaakt zijn naar aan leiding van expedities die op het eiland werden ondernomen om te onderzoeken hoe de handelsbelangen van de VOC ten opzichte van eventueel vijandige activiteiten van de inwoners veiliggesteld konden worden. Op Taiwan zijn, in tegen stelling tot een aantal andere vestigingen waar de VOC territoriale macht uitoefende, geen VOC-archieven behouden gebleven. Dankzij de door TANAP-onderzoekers gemaakte reconstructies van tal van factorij-archieven op basis van de stukken die zich in het Nationaal Archief bevinden, kan een goed beeld worden gevormd van hoe het archief van kasteel Zeelandia er indertijd uitgezien moet hebben.4 De belangstelling voor de VOC-archieven in Taiwan is in een stroomversnelling gekomen sinds in 1987 de staat van beleg na een periode van 38 jaar werd opgeheven. Hierdoor kwam veel meer ruimte voor de ontwikkeling en erken ning van de eigen identiteit van de verschillende niet-Chinese bevolkings groepen op het eiland. Zo werd in het geschiedenisonderwijs geleidelijk steeds meer aandacht gegeven aan de oor spronkelijke Aboriginal bevolking en kregen de officieel erkende Aboriginal stammen bepaalde politieke en culturele rechten. Zo bestaat er sinds het einde van de jaren negentig van de vorige eeuw de Council for Indigenous Peoples, met een minister aan het hoofd die de culturele, economische, onderwijs- en binnen de kaders van de nationale wetgeving ook de politieke belangen van de verschil lende groepen Aboriginals bevordert. Ruim een jaar geleden bracht deze minister met een delegatie van stam hoofden een bezoek aan de Leidse Universiteit en het Nationaal Archief om zich te laten voorlichten over mogelijk heden om deze archieven te gebruiken voor de verdere ontwikkeling van het historisch bewustzijn en culturele iden titeit van de verschillende bevolkings groepen. Een paar maanden later bracht dezelfde minister, samen met een aantal wetenschappers van de National Dong Hwa University, een bezoek aan het Nationaal Archief van Indonesië om mogelijkheden tot samenwerking te verkennen. National Dong Hwa University heeft een aantal programma's gericht op onderzoek en onderwijs van de culturen van de Taiwanese Aboriginal bevolking. Zo heeft Dong Hwa als enige universiteit in Taiwan een faculteit van Indigenous Studies en samen met het Department of Taiwan and Regional Studies van dezelfde universiteit wordt onderzoek nummer 10 2013 23

Archievenblad | 2013 | | pagina 23