Nuttig? Zo is een van de meest verrassende resultaten van mijn onderzoek dat - in tegenstelling tot gedacht - de realia op de resoluties van de Hoge Regering geen indices zijn op alle besluiten, maar slechts op een deel daarvan. In de door mij onderzochte jaren betreft het slechts een selectie (gemaakt door de zogenaamde realist) van tussen de 6,54% en 29,21% van de beschikbare besluiten. Het biedt daarom alleen voor dit deel een represen tatie van de besluiten en de daaronder liggende stukken. Desondanks is de zoektocht naar archival events tot dusver van nut geweest. Het bracht de mogelijk heid om het informatiesysteem en -netwerk van de compagnie ook in de (crisis)praktijk uiteen te zetten, waarbij zelfs de vooronderstelde informatie stromen buiten het reguliere netwerk om aan het licht kwamen. Zowel voor archivarissen als historici kunnen archival events echter nog op een andere manier van waarde zijn. Zij kunnen immers inzicht geven in de perceptie van een organisatie als de VOC op sommige zaken. Over welke onderwerpen schreven zij de meeste pagina's vol en welke zaken vonden zij met name van belang? Interessant hierbij is dat archival events volgens Stoler ook kunnen bestaan uit zogenaamde 'non-events'. Zij hoeven dan ook niet overeen te komen met 'historische gebeurtenissen', maar kunnen ook de administratieve weerslag zijn van 'things that never happened'.5 Er kan over een onderwerp dus veel debat zijn, tot uiting komend in een verhoogde polsslag en een verdikking in de archieven, maar er kan in werkelijkheid weinig 'gebeuren'. Een laatste nut zit in deze niet-noodzakelijke overlap tussen 'archival' en 'historical events'. Waar verschillen deze immers? Kunnen achival events ons bijvoorbeeld wijzen op nieuwe 'historische gebeurte nissen' uit de geschiedenis van de VOC? Noten 5 Stoler, Along the archival grain, 5, 21-22, 106-107, 129, 138-139. 'Overgekomen brieven en papieren' in de archieven van de Heeren XVII en kamer Amsterdam. correspondentie van de twee heren aan het licht. Met beide documentenstromen waren de autoriteiten 'not amused', de heren werden dan ook flink op de vingers getikt. Een teken van een niet geheel naar wens functionerend informatiesysteem? Aan de hand van één of twee daad werkelijk gevonden archival events kunnen natuurlijk nog geen verregaande conclusies worden getrokken. Daarvoor is meer onderzoek noodzakelijk. Er zijn bovendien wat kanttekeningen te plaatsen bij de gehanteerde methode. 1 Nico Vriend, Het informatiesysteem en -netwerk van de Verenigde Oostindi- sche Compagnie (Leiden 2011, scriptie), online via: http://hdl.handle.net/1887/ 18501. In artikelvorm verschenen als: ''An unbelievable amount of paper': the information system and network of the Dutch East India Company', in: Charles Jeurgens, Ton Kappelhof en Michael Karabinos (red.), Colonial legacy in South East Asia. The Dutch archives (S@P jaar boek: Den Haag, 2012), pp. 67-95. In 2013 bekroond met de Duparc-prijs (redactie). 2 Ann Laura Stoler, Along the archival grain. Epistemic anxieties and colonial common sense (New Jersey, 2009). Zie met name pagina's 1-53. 3 Cristopher A. Bayly, Empire and information: intelligence gathering and social communication in India, 1780-1870 (Cambridge, 1996), 149, 171. 4 De methode wordt meer uitgebreid uitgelegd op pagina's 38-40 van mijn scriptie. Nico Vriend redacteur Archievenblad en medewerker publieksdiensten bij het Noord-Hollands Archief. nummer 10 2013 21

Archievenblad | 2013 | | pagina 21