Kanton Zoektocht Analyse Om te kunnen bepalen of achter deze 'pieken' ook werkelijk archival events schuilgaan, heb ik een aantal van deze nader onderzocht. Sommige lijken verklaard te kunnen worden aan de hand van al bekende 'historische gebeurte nissen' uit de geschiedenis van de VOC. nnrJc-i Documentenstromen van de VOC, 1737-1750. worden die in een 'normale' situatie niet aan het licht komen. Als een archival event plaatsvindt, dan zou dit in de administratieve neerslag van een organisatie tot uiting moeten komen in een 'verdikking' van documenten rondom een bepaald onderwerp. Deze verdikking kan als een puur fysieke toename van de papiermassa worden gezien, daar vele extra volgeschreven pagina's worden geproduceerd. Om van een archival event te kunnen spreken, moet deze toege nomen productie en uitwisseling van documenten echter een relatieve toename in de tijd zijn. Er zijn immers onderwerpen waarover een organisatie altijd veel documenten produceert, in het geval van de VOC bijvoorbeeld peper of de retourschepen, maar daarmee zijn het nog geen archival events. Wel zouden zij dit kunnen zijn als blijkt dat er binnen een bepaald tijdsbestek, vergeleken met de periode daarvoor en daarna, veel meer documenten rondom een onderwerp zijn geproduceerd. In de archieven van de Heeren XVII en kamer Amsterdam (Nationaal Archief) en de Hoge Regering (ANRI) ben ik nagegaan welke onderwerpen in de administratie in de jaren 1737-1750 het meest van belang waren, en of er archival events te traceren zijn. Ik heb daarvoor gebruik gemaakt van de destijds aangemaakte realia. Dit zijn alfabetisch op trefwoord geordende indices op de resoluties (besluiten) van de Hoge Regering of Heeren XVII. Daar de VOC gebruikmaakte van het resolutie stelsel, waarbij alle documenten worden gekoppeld aan (de datum van) besluiten, is via de realia theoretisch gezien het gehele archief toegankelijk. In de realia wordt onder ieder trefwoord in chronolo gische volgorde verwezen naar de besluiten die op dat gebied genomen zijn. Door deze verwijzingen per tijdseenheid te turven, is het zodoende mogelijk om per trefwoord toe- of afnamen in de hoeveelheid besluiten duidelijk te maken en kan de door Stoler bedoelde polsslag inzichtelijk worden gemaakt. Met uit de statistiek afkomstige middelen, met name kansberekening (Poissonverdeling), heb ik vervolgens geprobeerd om archival events te traceren.4 Daarbij ben ik steeds nage gaan of een gevonden hoeveelheid verwijzingen per tijdseenheid, per tref woord, door toeval zou kunnen ontstaan. Zo niet, dus bij een uitzonderlijk hoge 'piek' in het aantal verwijzingen, dan zou er iets anders aan de hand kunnen zijn. Mogelijk een archival event? In tabel 1 (zie pagina 20) is een voorbeeld van de door mij gevonden resultaten te zien, met daarin de mogelijke archival events (alfabetisch op trefwoord) in de archieven van de Hoge Regering. In de derde kolom wordt het jaar en kwartaal gegeven waarin onder het betreffende trefwoord een mogelijk archival event plaatsvindt. De gevonden hoeveelheid verwijzingen onder dit kwartaal is terug te vinden in kolom '0'. In de tabel worden ook de gevonden waarden van een achttal voorafgaande (-) en opvolgende kwartalen weergegeven, waardoor de toe- en afname in vergelijking met de omliggende kwartalen in absolute zin zichtbaar wordt gemaakt. In het geval dat een van deze kwartalen ook een uit zonderlijk hoge piek vertoont, is deze in dezelfde kleurstelling als kolom 0 weergegeven. Zo kan het grote aantal verwijzingen onder het trefwoord 'Hoge Regering' in het tweede halfjaar van 1740 en 1741 worden verklaard door de bestuurscrisis in die Hoge Regering na de zogenaamde Chinezenmoord van oktober 1740, en het nummer 10 2013 19

Archievenblad | 2013 | | pagina 19