sofararh nusa-nla-td: Omvang VOC-archieven Hoofdstructuur Het archief van de Hoge Regering omvat slechts een deel van wat eens aan archief is gevormd in Kasteel Batavia. Dit kasteelcomplex werd begin negentiende eeuw afgebroken. Hier huisde eens de Generale Secretarie van de VOC in Azië. Brieven en rapporten van alle VOC-facto- rijen in Azië kwamen daar binnen en werden er gearchiveerd. De hoofstructuur van het archief wordt gevormd door de net-generale resoluties van de Hoge Regering en de dagregisters van het kasteel Batavia. De net-generale resoluties omvatten circa 211.000 pagina's van 1613 tot 1810. In de eerste helft van de achttiende eeuw maakten de klerken de resolutiedelen steeds omvangrijker. Eigentijdse marginalia Ambachtelijk werk Senior archivaris Mona Lohanda begon ruim tien jaar geleden uit eigen beweging met het transcriberen van marginalia uit de dagregisters. Dat leverde na tien jaar van toegewijde arbeid een concept manuscript op van meer dan 5.500 pagina's. Deze marginalia worden tijdens het project in gedeelten gecollationeerd en vervolgens geconverteerd naar records in een databasebestand. Deze records worden in de website automatisch gekoppeld aan de metadata van de scans. Zo ontstaat een zeer gedetailleerde toegang op de dagregisters die volledig doorzoekbaar is. Op deze wijze kunnen onderzoekers in het kort kennisnemen van de inhoud van elke scan door middel van deze gedigitaliseerde eigentijdse toegang. Het collationeren van 5.500 pagina's ruwe transcriptie is echter zeer tijdrovend en specialistisch werk, waarbij duizenden begrippen en (plaats)namen juist getrans cribeerd dienen te worden. Na enkele jaren van collationeren is meer dan de helft online gezet. Het dagregisterproject laat zien dat het maken van digitale producten weliswaar veel ICT-expertise Achttiende-eeuwse 'realisten' Ook de resolutieboeken vertonen margi nalia en lange marginalialijsten. Op het totaal van 211.000 pagina's aan resoluties zijn er meer dan 13.500 pagina's aan marginalialijsten uitgeschreven. Het is onbegonnen werk om die alle te tran scriberen, zoals wel gedaan is bij marginalia bij de dagregisters van Batavia. Begin achttiende eeuw concludeerden ook de secretaris en klerken van de Generale Secretarie dat de hoeveelheid marginalia in de resolutieboeken wel heel erg begon uit te dijen. Teveel om goed overzicht te houden op de genomen besluiten. Voortaan ging een 'realist' aan de hand van een onderwerpenlijst marginalia selecteren die betrekking hadden op de voornaamste besluiten betreffende een onderwerp. Deze 'realia' werden jaarlijks uit de marginalialijsten geselecteerd en op onderwerp weer uitgeschreven. Gedurende de achttiende eeuw werden zo nu en dan de realia voor een aantal jaren opnieuw uitgeschreven en gebundeld. De verzameling van circa dertig gebun delde achttiende-eeuwse realiadelen werd in de jaren 1882-1886 door het 'Bataviaasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen' in drie delen gepubliceerd. Deze delen zijn voor het DASA-project gedigitaliseerd, gecontro leerd en in een database geplaatst. Hiermee is een toegang gemaakt van circa 47.000 records tot de net-generale resoluties. De realia zijn al op onder werpen gegroepeerd, zijn volledig doorzoekbaar en kunnen ook in chronolo gische volgorde worden getoond op de website. De realia database is al online te zien. Het komende jaar zullen de scans van 211.000 pagina's net-generale resoluties worden gekoppeld aan deze achttiende-eeuwse gedigitaliseerde toegang. internationale historici exemplarische documenten in de zogeheten 'Harta Karun', ofwel de 'verborgen schat' collectie. De VOC-archieven die in Zuid-Jakarta zijn geconserveerd, zijn in omvang 2,5 kilo meter lang. Het zal derhalve nog vele jaren duren voordat de belangrijkste series uit dit archief zijn gedigitaliseerd en toegankelijk gemaakt. Het archief valt feitelijk uiteen in twee deelarchieven: de archieven van de gouverneurs-generaal en raden van Indië (ook wel de 'Hoge Regering' genoemd, en de archieven van allerlei instituties in en van de stad Batavia. Aangezien de bestuurlijke instel lingen van Batavia direct onder het gezag van de Hoge Regering vielen, rekenen we de Bataviase archieven ook onder de VOC-archieven. Dit ging ten koste van de omvang van de andere belangrijke serie: de dagregisters van Batavia, circa 80.000 pagina's. In feite kunnen allerlei ingekomen en uitgaande brievenseries, plakkaat- en contracten- boeken et cetera, chronologisch worden verbonden met deze dubbele ruggengraat van het archief van de Hoge Regering. De afzonderlijke archiefdelen van de resoluties en dagregisters zijn soms meer dan duizend foliopagina's dik. De eerste toegang tot het archief is de gedigitali seerde inventaris. Deze is gekoppeld aan de digitale archieven. Het praktisch gebruik van de digitale archieven is echter beperkt zonder goede zoekmogelijk heden. Voor dit grote probleem is een oplossing gevonden. Veel VOC-archieven zijn op elke pagina voorzien van eigen tijdse marginalia: in de marge neer geschreven korte samenvattingen van de tekst. Wanneer een jaar werd afgesloten, dan werden alle marginalia overge schreven in een 'register', feitelijk een chronologische lijst van marginalia. De net-generale resoluties en dagregisters laten in vrijwel elk deel marginalia en marginalialijsten zien. vergt, maar ook dat het traditionele, tijdrovende, ambachtelijke werk van transcriberen, collationeren, tekstanalyse en standaardisatie van spelling nog steeds de wetenschappelijke waarde van een digitaal bronnenproject bepaalt. Hendrik E. Niemeijer historicus en projectleider digitalisering in Jakarta. nummer 10 2013 17

Archievenblad | 2013 | | pagina 17