Paleografie Spanning Aflossing Samenwerken binnen één project en met je gezin in een andere cultuur leven is heel speciaal. Een ervaring die we niet hadden willen missen.' 'We bouwen voort op een traditie van archivarissen die ons zijn voorgegaan naar Jakarta. Van der Chijs maakt een eerste inventaris in de 19e eeuw, helaas zonder een goede nummering. Trix van Hoof, Ben Slot, Hein de Graaf, Rob Kramer en André Tempelaars werkten in Jakarta aan zowel het archief van de VOC, als dat van de koloniale periode erna. Wij hebben het gemakkelijk als je vergelijkt hoe zij contact moesten onderhouden met Nederland. Bij een probleem kunnen wij gewoon e-mailen en het antwoord van project leider Pieter Koenders volgt snel. Maar de omstandigheden veranderen voortdurend tijdens ons verblijf: de aan slag op de Twin Towers en vervolgens de Amerikaanse inval in Afghanistan zorgen voor een onrustige periode. Onze kinderen krijgen hun eerste mobiele telefoon mee naar school en wij dragen de paspoorten bij ons, als er geruchten de ronde doen dat westerlingen het doelwit zouden kunnen worden van extremisten. Gelukkig blijft het bij geruchten. Het werken in een land met een cultuur zo anders dan die van ons, is soms lastig. archief van de Hoge Regering thuishoren. Wij beantwoorden vragen, verwerken de gegevens in een database en werken aan een toelichting bij iedere serie.' 'Na een korte pauze wordt er paleografie geoefend. Elk teamlid heeft voor aanvang van het project een cursus Nederlands gevolgd, want dat is hard nodig om de archieven enigszins te kunnen begrijpen. Elke ploeg met een speciale opdracht verzorgt na afloop een presentatie voor het team. Een nieuwe aanpak waarbij schaamte moet worden overwonnen. Tussen de middag wordt de warme maaltijd gebracht, vaak rijst met een visje. Gedurende de dag moet er op vaste tijden gebeden worden. Dat gebeurt na het wassen in een hoek van het gebouw. Binnen de groep zijn er ook christenen, maar gelukkig gaat iedereen heel ontspannen met de verschillen om. Aan het eind van de middag maken we het omgekeerde rondje door het drukke verkeer langs de scholen. Thuisgekomen bereidt onze kokkin Yanti het avondeten. Om zes uur wordt het donker. We zetten een ventilator aan om de ergste warmte te verdrijven.' Zo is de methode van projectmatig werken met een concreet omschreven doel en een tijdspad een nieuwigheid waar het team zichtbaar aan moet wennen. Hun commentaar: 'Nu begrijpen we waarom westerlingen zo hard vakantie nodig hebben.' Dat is voor ons ook stof tot nadenken.' 'Wat het verblijf bijzonder maakt, is de aandacht voor het VOC-jaar in 2002. In Nederland is veel belangstelling voor de oprichting van de VOC in 1602. Ook in Indonesië gaat het niet onopgemerkt voorbij. Het VOC-team presenteert met zichtbare trots de resultaten aan de directie, genodigden van de universiteit en het personeel van het ANRI. De leerlingen van de Nederlandse school komen langs in het kader van een projectweek VOC. Zij krijgen een rondleiding en een quiz van het VOC-team. De media tonen belangstel ling en er volgen reportages op tv, radio en in verschillende Nederlandse en Indonesische kranten. Het terugvinden van stukken die in de loop der jaren in andere collecties terecht zijn gekomen, zoals de oudste notulen van de kerkenraad van Taiwan, vinden we geweldig. De oproep om de muiters van de Bounty op te pakken met gedetail leerde beschrijving van hun uiterlijk, is een pareltje.' 'Na anderhalf jaar worden we afgelost. Twee inventarissen zijn afgerond: het archief van de Hoge Regering en van de Hoge Commissie. Het team is inmiddels begonnen met de archieven van de notarissen. Diederick Kortlang zet het project voort en verhuist met zijn gezin naar Jakarta. Louisa Balk accountmanager educatie bij het Stadsarchief Rotterdam. Frans van Dijk projectmanager bij het Nationaal Archief. Staatssecretaris Van der Ploeg krijgt uitleg van een lid van het VOC-team over de inventarisatie, november 2001. Het eindresultaat. nummer 10 2013 15

Archievenblad | 2013 | | pagina 15