Een kwestie van teamwork De inventarisatie van VOC-archieven in Jakarta In 2001 en 2002 werkten Frans van Dijk en Louisa Balk, in die tijd verbonden aan het Nationaal Archief, in Indonesië aan het ontsluiten van VOC-archieven. Dat bracht uitdagingen met zich mee, zowel project matig als cultureel. Toch zeggen ze eensgezind: 'Het was een ervaring die we niet hadden willen missen.' r Het onderzoek werd uitgevoerd in het kader van het TANAP-programma ('Towards A New Age of Partnership') gericht op behoud, ontsluiting en onderzoek van VOC-archieven wereldwijd. Het ministerie van OCW en Buitenlandse Zaken realiseerden de subsidie voor het TANAP-programma van 1999 tot 2007. Het onderzoeks- en opleidingstraject met studenten uit voormalige VOC-landen werd geleid door de Universiteit Leiden. De ontsluiting van de archieven in Indonesië stond niet op zichzelf, er moest ook kennis worden overgedragen over behoud en restauratie, een onderdeel waarbij Gerrit de Bruin en Ted Steemers namens het Nationaal Archief betrokken waren. In november 2001 werd in Jakarta de ICA-conferentie 'Preservation of archives in tropical climates' met het ANRI ('Arsip National Republik Indonesia') georganiseerd. De opdracht in het ANRI bestond uit het opleiden van een team van archivarissen, Aan het werk 'Elke morgen rijden we in alle vroegte met onze kinderen in een auto van het ANRI naar het archief. De kinderen worden respectievelijk afgezet bij de Jakarta International School en de Nederlandse Internationale School. Wat een ervaring voor Thomas en Charlotte, nog steeds hebben ze contact met hun klasgenoten. Wij arriveren ruim voordat het VOC-team start. Zo kunnen we nog wat voorraad van de vorige dag wegwerken of nieuwe opdrachten bespreken. Zodra de 15 medewerkers binnendruppelen worden allerlei zakjes en doosjes met gefrituurde hapjes tevoorschijn gehaald. Eten is heel belangrijk. Zodra het archief binnengebracht wordt door de depotmedewerkers, verschijnen de mondkapjes. Er kunnen schimmels in het archief zitten. Binnen het team is er een steeds wisselende werkverdeling om alle aspecten van inventarisatie te leren kennen. Een groepje onderzoekt de achtergrond van het kaartmateriaal, dat zoals bij veel archieven vanwege het formaat elders geborgen is. Wat is de samenhang met de series en zijn er kenmerken die verwijzen naar de besluitvorming? Een ander groepje werkt zich door een serie secrete resoluties heen. Bij elke band die opengaat, wordt eerst een schadeformulier gemaakt. Dit is nodig om de hoeveelheid en aard van de restauratiewerkzaamheden in te kunnen schatten. Daarna worden van elk stuk de archivistische kenmerken opgeschreven. Een andere ploeg controleert eerder ingevulde formulieren op juistheid en haalt inconsequenties in de beschrijvingen eruit. Een derde groep onderzoekt inven tarisnummers uit de collectie 'Buitenland'. Er zijn een aantal stukken die in het Louisa Balk en Frans van Dijk Een lid van het team is bezig met de schade-inventarisatie (foto's part. coll.). het inventariseren van schade en het reconstrueren van het oorspronkelijk verband tussen de series en de afge dwaalde stukken terugplaatsen. Het VOC-archief werd geïnventariseerd, genummerd en opnieuw verpakt. De toegangen werden opgenomen in de website www.tanap.net, waar ook VOC- archieven uit andere landen, waaronder Nederland, (nader) toegankelijk zijn gemaakt. In 2007 verscheen de inventaris van alle vijftien archieven die in Batavia gevormd werden gedurende de VOC- periode. Tijdens het afsluitende seminar op Bali met de titel 'Archives as collective memory of the nations' kon het kloeke deel The archives of the Dutch East India Company and the local institutions in Batavia door de algemene rijksarchivaris Maarten van Boven aan zijn collega van het ANRI, de heer Djoko Utomo, worden overhandigd. Frans van Dijk en Louisa Balk vertellen over hun ervaringen tijdens dit bijzondere project. Het depotteam verpakt de stukken. 14 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 14