Nieuws uit het veld Erfgoed Leiden wint Prijs der Neder landse Publieks- archeologie Alle mensen als geheel beslaat een periode van meer dan zeven eeuwen: 1267-1997. De oudste Bredase oorkonde van 1 mei 1269 maakt onderdeel uit van dit archief. Het is een van de oudste in de Nederlandse taal gestelde oorkonden van ons land. Deze akte bevat ook het oudste zegel met het stadswapen van Breda. Het archief heeft een omvang van ongeveer 9,5 meter en bestaat uit omslagen, akten, brieven, kasboeken, oorkonden en beeldarchief. De boek houding is een belangrijk onderdeel: die vormt een bijna volledige serie sinds het begin van de 16e eeuw tot 1945. Dankzij de compleetheid van het archief van het Begijnhof Breda is het mogelijk om een reconstructie te maken van de dagelijkse bezigheden van de begijnen door de eeuwen heen. Hierdoor ontstaat een beter beeld van hun rol in de maat schappij. De begijnenstichting in Breda dateert van 1267. De band met de heren van Breda, een titel die in 1403 aan het huis van Nassau toekwam, is voor het begijnhof diverse malen van levensbelang geweest, want de godsdienstvrijheid van de begijnen stond in Breda tijdens de Tachtigjarige Oorlog en daarna verschillende keren onder druk. Zo ontving het Begijnhof in de periode 1590-1653 diverse keren afzonderlijke bescherming (een 'sauvegarde') van opeenvolgende prinsen van Oranje, tevens heren van Breda. In 1747 heeft stadhouder prins Willem IV van Oranje er mede voor gezorgd dat een verbod op het aan nemen van novicen werd opgeheven. De 19e eeuw was grotendeels een periode van bloei. In de 20e eeuw werd het Begijnhof grondig gerestaureerd. Met de Prijs der Nederlandse Publieks archeologie wil de Stichting Archeologie en Publiek (SAP) de maatschappelijke relevantie van archeologie laten zien. Uit vier genomineerden werd samen door de jury en het publiek de winnaar gekozen. Volgens SAP is Naar de stad? geen klassiek lesprogramma: niet door kennis uit te dragen, maar door kinderen zelf te laten beleven komen vragen naar boven en worden kinderen, leerkrachten en ouders geënthousiasmeerd. Bron: Gemeente Breda www.stadsarchief. breda. nl) In het prijswinnende lespakket 'Naar de stad?' van Erfgoed Leiden en Omstreken verplaatsen leerlingen zich in een middeleeuws plattelandsgezin (foto Luca di Tommasso). Het door Erfgoed Leiden en Omstreken ontwikkelde lespakket Naar de stad? is de winnaar van de Prijs der Nederlandse Publieksarcheologie. In dit innovatieve lespakket verplaatsen scholieren zich met behulp van oude bronnen en moderne iPads in hun middeleeuwse leeftijd genoten Lijsje en Didde. Bron: www.archiefleiden.nl Vanaf 1 november legt Rolf Hage, op eigen verzoek, zijn functie neer als hoofd van het Stadsarchief 's-Hertogenbosch. Hij blijft wel in dienst als stadsarchivaris. Dit betekent dat hij de dagelijkse leiding van de afdeling neerlegt, maar inhoudelijk actief blijft. Joost Hansum neemt vanaf 1 november de functie van hoofd Stadsarchief waar. Hij doet dit in combinatie met zijn functie als hoofd Documentaire en Facilitaire Zaken. Afelonne Doek is per 1 november benoemd als adjunct-directeur Collecties en Digitale Infrastructuur van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG). Samen met Henk Wals (algemeen directeur) en Marcel van der Linden (adjunct directeur Onderzoek) vormt zij nu de directie van het IISG. Doek studeerde geschiedenis aan de Vrije Universiteit en volgde een postdoctorale opleiding Historical Information Sciences aan de Universiteit van Leiden. In het IISG vervulde zij verschillende functies, waaronder die van senior informatieanalist. Het laatste jaar trad zij op als hoofd van de afdelingen Digitale Infrastructuur, Collectieverwerking en Dienstverlening. Columnist Gerrit Kouwenhoven neemt afscheid van het Archievenblad. In dit nummer vindt u de laatste bijdrage van zijn hand. De redactie dankt hem hartelijk voor zijn inzet, betrokkenheid en prikkelende columns. nummer 10 2013 11

Archievenblad | 2013 | | pagina 11