Nieuws uit het veld VORST &VOLK Stuk van het Jaar SAB zet Moderne Devotie in de etalage Archief Eemland vanaf 2 september vijf dagen per week open (de overheden zelf) valt buiten de opdracht van DEN. Het onderzoek levert een methodologie (inclusief terminologie en vragenlijst) voor de nulmeting op, die ook later in het programma ingezet kan worden om de voortgang te meten. Als onderlegger voor het onderzoek wordt het 'Reference Model for an Open Archival Information System' (OAIS) gebruikt. Het onderzoek dient zoveel mogelijk bestaande informatie te hergebruiken en de expertise bij erkende en representatieve deskundigen te benutten. De deelnemende archiefinstellingen houden in de aanloop naar de landelijke verkiezing een voorverkiezing onder hun eigen publiek. Tijdens deze voor verkiezing kan iedereen stemmen via de studiezalen, Facebook, blogs of nieuwsbrieven van de deelnemende archieven. Elk archief vult de voor verkiezing op zijn eigen manier in. Via de Facebook-pagina van de Maand van de Geschiedenis is de verkiezing van alle deelnemers te volgen. Eind augustus stuurt elke deelnemende archief instelling het winnende archiefstuk, het stuk met de meeste stemmen, door naar de landelijke verkiezing. Alle inzendingen zijn vanaf 1 oktober 2013 te bewonderen op www.onsdna.nl/ stukvanhetjaar. De hele maand oktober kan worden gestemd op het favoriete archiefstuk. Bij de afsluiting van de Maand van de Geschiedenis wordt de winnaar, het Stuk van het Jaar, op ludieke wijze bekend gemaakt. De Maand van de Geschiedenis vindt elk jaar plaats in oktober. Deze heeft in dit bijzondere koninklijke jaar het thema 'Vorst Volk'. De Moderne Devotie is een religieus- culturele vernieuwingsbeweging die in de veertiende eeuw ontstond in de IJsselstreek. De stroming verzette zich tegen de rijkdom van de kerk. Men wilde terug naar het geloof van de eerste christenen. De Moderne Devotie heeft een grote invloed gehad op de vernieuwingen binnen de kerk en het religieuze leven. Nog steeds worden mensen door het gedachtegoed van de Deventenaar Geert Grote (1340-1384) en zijn volgelingen geïnspireerd. Op de nieuwe website worden op kernachtige wijze de belangrijkste figuren uit de beweging belicht. Naast Geert Grote speelde Thomas a Kempis een grote rol binnen de Moderne Devotie. Ook is te lezen hoe het dagelijks leven eruitzag in de kloosters van het Gemene (gemeenschappelijke) Leven. In het Eemhuis beschikt Archief Eemland over twee publieksruimten: de studiezaal originelen en de openbare publieks ruimte. Met de huidige bezetting - nu nog gericht op één publieksruimte - is het noodzakelijk om in de studiezaal te werken op afspraak. In het Eemhuis zal altijd minimaal één van de twee publieksruimten open zijn. Vandaar de proef 'Studiezaal open op afspraak'. Het werken op afspraak zorgt ervoor dat Archief Eemland in het Eemhuis met de huidige bezetting twee publieksruimtes kan bemensen. Daarnaast biedt deze proef ook meer inzicht in de wensen en behoeften van de bezoekers. Een voordeel is dat men voortaan ook op vrijdag terechtkan op de studiezaal van het archief. Bron: www.den.nl Nederlandse archiefinstellingen gaan in de Maand van de Geschiedenis, oktober 2013, op zoek naar het mooiste archiefstuk uit de Nederlandse collecties. Deze verkiezing van het 'Stuk van het Jaar' geeft een idee welke interessante, vreemde, mooie, spannende en bijzondere archief stukken zich in de Nederlandse archiefinstellingen bevinden. 8 2013 nummer 8 Bron: www.maandvandegeschiedenis.nl Met de website 'Etalage Moderne Devotie' stelt Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek een schat aan informatie beschikbaar over de vernieuwingsbeweging uit de veer tiende eeuw. De site wordt de komende jaren nog verder uitgebreid en is te bekijken via www.bibliotheek.nl/ thema/moderne-devotie. OkTOBER JQU maand Een van de belangrijkste bezigheden was het kopiëren en schrijven van boeken. Een aantal van deze laat middeleeuwse handschriften, waaronder de beroemde zusterboeken uit Deventer en Diepenveen, kunnen op de website integraal worden doorgebladerd. Bron: www.sabinfo.nl Om bezoekers beter van dienst te zijn, gaat Archief Eemland met ingang van maandag 2 september 2013 vijf werkdagen per week open. Tijdens twee van de vijf dagen werkt de dienst op afspraak. Zo worden archiefdienst en bezoekers voorbereid op de nieuwe dienstverlening en publieksruimten van het Eemhuis. Het betreft een proef om te zien of deze manier van werken aanslaat bij het publiek. Bron: www.archiefeemland.nl

Archievenblad | 2013 | | pagina 8