Nieuws uit het veld KVAN Nieuws Huisvesting KVAN officieel geopend EU dataprotection regulation Fusie KB en NA definitief van de baan Nulmeting Archief 2020 De nulmeting omvat zowel kwalitatief als kwantitatief onderzoek. Enerzijds worden kennisbehoeften (bijvoorbeeld rondom e-depots) onder archieven en archiefvormers in kaart gebracht, en wordt een evaluatiekader opgezet om te bepalen in hoeverre het uitvoerings programma daaraan tegemoetkomt. Anderzijds worden basisgegevens ('facts figures') verzameld over digitaal archiveren bij (overheids)archieven. Het resultaat van de nulmeting helpt bij het stellen van prioriteiten binnen het programma en dient als het ijkpunt voor de 'midterm review' (2014/2015) en de eindevaluatie (2016/2017). Het onderzoek past binnen de vijf programmadoelen van Archief 2020: 1. digitale duurzaamheid; 2. openbaarheid en selectie; 3. toegankelijkheid van de Archief collectie Nederland; 4. collectievorming/documentering van de samenleving; 5. kwaliteitszorg en bestelversterking. Namens DEN voert Margriet Noordman momenteel het onderzoek onder archivarissen en archiefbeheerders uit. De nulmeting onder archiefvormers Prinses Margriet stelt met een druk op de rode knop een filmtrailer in werking en opent daarmee het nieuwe gebouw van het Gelders Archief (foto Hans Franz). Op vrijdag 20 september is de nieuwbouw van het Gelders Archief officieel geopend. Tijdens een feestelijke bijeen komst heeft prinses Margriet de openingshandeling verricht. Ook het bureau van de KVAN is hier ondergebracht. Het nieuwe adres is: Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem. Samen met BRAIN is de KVAN in gesprek met de Nederlandse vertegenwoordiger in DAPIX (de 'Working Party on Information Exchange and Data Protection'). DAPIX is een van de vele werkgroepen die vergaderingen van de EU-raad van ministers voorbereiden. De KVAN heeft de gelegenheid gekregen om te reageren op een deze zomer aan DAPIX voorgelegd tekstvoorstel voor de nieuwe regeling. Het tekstvoorstel is te raadplegen via http://register.consilium. europa.eu/pdf/en/13/st12/ st12384.en13.pdf. Eind oktober vorig jaar kondigde toenmalig staatssecretaris Halbe Zijlstra van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap aan dat hij de voor genomen fusie van de Koninklijke Bibliotheek (KB) en het Nationaal Archief (NA) wilde bevriezen. Hij was niet overtuigd van de positieve effecten van één gezamenlijke organisatie op de kwaliteit, continuïteit en efficiency bij het realiseren van de digitale ambities van het Rijk. Hij gaf opdracht tot verkenning naar alter natieve vormen van samenwerking. Op basis van de resultaten van de dit voorjaar uitgevoerde verkenning heeft de minister van OCW, Jet Bussemaker, besloten de fusie tussen de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief definitief niet door te laten gaan. Het Nationaal Archief heeft een duidelijke rol in het archiefstelsel, terwijl de Koninklijke Bibliotheek een eigen rol in het bibliotheekstelsel heeft die bovendien wordt uitgebreid, wat ook vastgelegd zal worden in de nieuwe bibliotheekwet. De bovengenoemde positieve effecten van een fusie zijn niet te verwachten. De KB en het NA blijven wel samenwerken. Beide organisaties participeren in het Netwerk Digitaal Erfgoed, samen met onder meer het Instituut voor Beeld Geluid, Digitaal Erfgoed Nederland en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Dit Netwerk zal een rol spelen in het duurzaam bewaren en toegankelijk maken van digitaal erfgoed voor de samenleving. Bron: www.kb.nl Begin juni is een start gemaakt met het programma Archief 2020, dat het Nationaal Archief uitvoert in samen werking met de archiefsector en de (decentrale) overheden. Onderdeel van het programmaplan van Archief 2020 is een nulmeting, als startpunt voor periodiek onderzoek om de voortgang en impact van de Innovatieagenda en het uitvoeringsprogramma vast te kunnen stellen. DEN voert momenteel dit onderzoek uit onder archivarissen en archiefbeheerders. nummer 8 201 3 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 7