De archiefervaring van Erik Visscher De eerste keer dat ik een archiefinstelling bezocht, maakte de meeste indruk. Ik deed als student Turkse taal en cultuur onderzoek in het Algemeen Rijksarchief. Ik zocht de originelen van in de negentiende eeuw gepubliceerde brieven van Cornelis Haga (1578-1654) in het archief van de Staten-Generaal. Haga was de eerste gezant van de Republiek der Verenigde Provincies in het Ottomaanse Rijk, Turkije. Het kostte vooral moeite om te begrijpen waar ik moest zoeken, maar toen dat eenmaal gelukt was vond ik de brieven snel. Het onderzoek - en de afgelegde route ernaartoe - bracht mij op het idee dat ik in een archief zou willen werken. De Rijksarchiefschool was een logische volgende stap. Juist in deze periode, het was midden jaren 1990, werd de school echter opgeheven. Uiteindelijk heb ik de studie Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam gevolgd. Cornelis Haga was een Schiedammer. Toevalligerwijs kwam ik ook in deze stad terecht, bij het gemeentearchief. Sinds 2003 heb ik daar verschillende functies gehad en in 2009 kreeg ik (onder meer) archiefinspectie als taak. Mijn eerste bezoeken als inspecteur bracht ik aan Woonplus Schiedam, dat zich tegen woordig een 'maatschappelijk betrokken vastgoedonderneming' noemt. Woonplus heeft diverse woningbouwverenigingen Uitsnede van een bouwkundige tekening van Bleekerstraat 19-21, omstreeks 1930 (Gemeentearchief Schiedam, Archief Gemeentelijke Woningdienst, inv.nr. 21). en een aantal gemeentelijke diensten als rechtsvoorganger. De vermoede aanwezigheid van overheidsarchief was de reden om er langs te gaan. Inderdaad bevatte het archief van Woonplus nog veel materiaal van de rechtsvoorgangers. Dit is inmiddels geschonken aan respectievelijk overge bracht naar het gemeentearchief. Het - in mijn ogen - interessantste archief bestanddeel betreft stukken van de Gemeentelijke Woningdienst. Het zijn opnames van panden in slechte staat uit ongeveer 1930, inclusief bouwkundige tekeningen. Deze opnames zijn vervaar digd in het kader van het bouw- en woningtoezicht en dienden om zo nodig onbewoonbaarverklaringen af te geven. Ze geven een beeld van de armoedige woonomstandigheden waarin een deel van de Schiedammers leefde. Schiedam was in 1854 de eerste gemeente in Nederland met een bouwverordening. De slechte woonomstandigheden waren daar de aanleiding voor. De vroege regelgeving voorkwam niet dat er rond 1930 nog veel krotten waren. De stukken gaan onder meer over woningen aan straten die niet meer bestaan. Een van die straten is de Bleekerstraat. Over de woningen in deze straat, die parallel aan de Kreupelstraat lag, werd geconstateerd: 'De ligging dezer woningen is zeer ongunstig. Het zonlicht kan slechts in het gunstigste jaargetijde en dan nog zeer spaarzaam toetreden, dit dan nog slechts in een paar woningen. De muren zijn oud en zilterig, waardoor deze woningen vochtig en duf zijn Op het dak van de ABC-parkeergarage, ter hoogte van de vroegere Bleekerstraat. Op de achtergrond de Grote Kerk, waar Cornelis Haga is begraven (foto Jan van Kampenhout, Gemeentearchief Schiedam). geworden. Ook de toestand der privaten is zeer onhygiënisch. Deze woningen zijn uitgeleefd, het onderhoud is slecht. Verbeteringen zijn niet meer mogelijk.' Ik heb nu iets verteld over de inhoud van een archief, maar als archiefinspecteur zie ik eigenlijk weinig archiefstukken. In die zin heb ik weinig archiefervaringen. Als inspecteur heb je vooral te maken met documenten over archieven, zoals vernietigingslijsten en verklaringen van overbrenging. Archiefinspectie brengt mij vaker in aanraking met archiefrecht en tal van kwesties, zoals: is het toegestaan akten van de Burgerlijke Stand vervroegd over te brengen naar de archiefbewaar plaats? Ik heb me laten vertellen dat het mag, maar ik betwijfel dat nog. Het Burgerlijk Wetboek (boek 1, artikel 17a) bepaalt dat de overbrenging naar de archiefbewaarplaats plaatsvindt 'eerst' na het verstrijken van honderd, vijfenze ventig en vijftig jaar voor respectievelijk geboorte-, huwelijks- en overlijdensakten. Verzeild in discussies uit de praktijk van archiefinspectie, lijkt het dat ik ver verwijderd ben geraakt van Cornelis Haga. Toch valt dat alleszins mee. Vorig jaar mocht ik nog bijdragen aan de totstandkoming van een biografie over hem. Voer voor uitvoerige discussies in het Gemeentearchief Schiedam, in de stad van Cornelis Haga. Erik Visscher beleidsmedewerker Gemeentearchief Schiedam. JSL AH SS KM nummer 8 201 3 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 5