Van de redactie Colofon Toezicht Citaat van de maand Naar aanleiding van het verschijnen van het S@P-jaarboek 'Inspectie', staat het oktobernummer van het Archievenblad geheel in het teken van inspectie/toezicht. Een toezichthouder is een door de overheid aangesteld, onafhankelijk en onpartijdig instituut/persoon dat/die toeziet op naleving van wet- en regelgeving door organisaties. Toezicht wordt gedefinieerd als 'het verzamelen van informatie over de vraag of een handeling of zaak voldoet aan de daaraan gestelde eisen, het zich daarna vormen van een oordeel daarover en het eventueel naar aanleiding daarvan interveniëren'. Zo houden de archiefinspecties van het Rijk (Erfgoedinspectie), de provincies en de gemeenten toezicht op overheidsarchieven. In gemeenten en bij waterschappen met een openbare archiefdienst oefent ook de betreffende archivaris toezicht uit. De archiefinspecties kunnen twee vormen van wettelijk toezicht uitoefenen: toezicht op het beheer (of de naleving) en toezicht op de zorg. De provin ciaal archiefinspecteur is de enige die beide vormen van toezicht uitoefent. Daarnaast kent de Erfgoedinspectie ook nog een meer generieke vorm: het systeemtoezicht. Bij systeemtoezicht gaat het om toezicht houden op het interne systeem van controle en verantwoording op de informatiehuishou ding. Waar overheidsorganisaties aantoonbaar hun informatiehuishouding op orde hebben, kan de toezichthouder (de inspectie) overschakelen op systeemtoezicht. De inspectie bepaalt op basis van risicoanalyse hoe intensief het toezicht is. De VNG heeft - in nauwe samenwerking met een aantal gemeenten - de handreiking 'Horizontale verantwoording van de Archiefwet 1995 via Kritische Prestatie Indicatoren (KPI's)' ontwikkeld. De handreiking biedt een leidraad voor het opstellen van het verslag voor de gemeenteraad in het kader van de horizontale verantwoording beoogd door de Wet revitalisering generiek toezicht. Door het beantwoorden van de bij de archief KPI's behorende vragen, blijkt of de gemeente aan de eisen van de Archiefwet 1995 c.s. voldoet. Toezicht is gericht op het voorkomen van maatschappelijk ongewenste effecten. Het is onder meer gericht op bescherming van zwakke belangen, het voldoen aan kwaliteitseisen en het beperken van risico's, in ons geval ongewenst informatieverlies. Handhaving kan op verschillende manieren worden bereikt: met het verstrekken van kennis (voorlichting), het aanreiken van hulp en het toepassen van dwang (bijvoorbeeld een boete). Wat dat laatste betreft, staan toezichthouders en archiefinspecteurs nagenoeg met lege handen en dat maakt hun taak er niet eenvoudiger op. Ik pleit bij wijze van lichte sanctie voor een digitale schandpaal waarin het gezicht van de overtreder is gemonteerd, prominent op de homepage van de nalatige instelling. Het virtueel tomaten gooien (met competitie-element) maakt de zaak af. Welke inspecteur scoort het best? René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Zij die argumenten zoeken om respect te hebben voor hun (toezichth)ouders, hebben geen argumenten nodig, maar straf.' Vrij naar Aristoteles r Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Dick Deuzeman, Joris van Dierendonck (eindredacteur), Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, Evelien van der Meulen, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofd redacteur), Floortje Tuinstra, Nico Vriend, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Charles Jeurgens, Gerrit Kouwenhoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt einde oktober 2013. 4 2013 nummer 8

Archievenblad | 2013 | | pagina 4