overheid gecreëerd wordt bij de uitvoering van zijn taken. Dus dan maken ook webpagina's, filmpjes, tweets, Facebook-updates of WhatsApp- berichten deel uit van het archief. Misschien hoeven ze maar heel kort bewaard te worden, misschien heel lang, maar er zal iets mee moeten gebeuren. Bij mijn weten zijn er in Nederland maar heel weinig overheidsorganisaties die hier een consistente kijk op en een duurzame oplossing voor hebben. Wat dat betreft kijk ik altijd vol bewondering naar het FelixArchief in Antwerpen. Wil je de eerste website van de stad Antwerpen zien? Je kunt hem down loaden via hun website. Net als bijvoorbeeld e-mailberichten van verschillende schepenen. Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar hebben ze niet alleen de verkie zingswebsites van de kandidaten en partijen gearchiveerd. Ook de Youtube- of Vimeo-filmpjes, Google Maps-toepas- singen, Facebook-pagina's en zelfs een echte verkiezings-app zijn in het digitaal depot opgenomen en beschikbaar.' Hoe slaag je erin je werk en de daaraan gerelateerde 'hobby's' met je gezin te combineren? 'Ik vind dat soort vragen altijd lastig te beantwoorden, omdat ik het niet zo bijzonder vind wat ik doe. Maar ik snap wel dat mensen zich afvragen hoe ik al die bordjes omhoog houd. Een deel van het antwoord zit in organisatie en structuur. Doordat Hanneke heel beperkt was in haar doen en laten, hadden wij een heel gestructureerd leven: op tijd eten, op tijd naar bed, geen gekke 'Witte Piet' tijdens het vieren van Sinterklaas in Steiienbosch. uitstapjes in de weekends en heel veel hulp van familie en vrienden. Alles bij elkaar leverde mij dat heel wat tijd op om bijvoorbeeld stukjes te schrijven en artikelen te lezen en te becommen tariëren. Sinds iets meer dan een jaar is Hanneke eindelijk beter. Dat kwam vooral doordat iemand in de gaten had wat er echt aan de hand was en wist dat medicijnen zouden helpen. Een van de - leuke - gevolgen van het genezen van Hanneke, is dat wij de organisatie en structuur van het huishouden wat makkelijker los kunnen laten. We kunnen meer leuke dingen samen doen, met zijn tweeën, met zijn vieren, maar ook apart van elkaar. En ik heb nog altijd heel veel tijd om te doen wat ik doe.' Wat ben je momenteel aan het lezen en wat vind je ervan? 'Op dit moment lees ik Die Frau aus Flandem. Eine Liebe im Dritten Reich van Claudia Seifert. Het is een beetje een a-typisch boek voor mij, maar ik zag het een paar weken geleden in een boekhandel in Aken staan en heb het gekocht. Seifert beschrijft hoe ze een paar jaar geleden via-via een koffer met oude foto's en brieven krijgt van een mevrouw die zonder erfgenamen in een bejaardenhuis is gestorven. In het boek reconstrueert Seifert het leven van de vrouw: ze heette Adriana van den Eynde, was in 1913 in Antwerpen geboren en werkte in de Tweede Wereldoorlog voor een fabriek van Daimler-Benz. Eerst werkte ze in Antwerpen, later in Neusalz an der Oder (het tegenwoordige Nowa Sól in Polen). Na de oorlog trouwde ze met een Duitser en keerde niet meer terug naar Antwerpen. Ik vind een paar dingen bijzonder aan het boek. Het beschrijft het gewone leven van mensen die in de oorlog bezig zijn met overleven en door toevallig heden (en de liefde) aan 'de verkeerde kant' terechtkomen. Ook het Duitse perspectief op dwangarbeiders en het gewone leven in een bezet land vind ik interessant. En ten slotte zit er natuurlijk ook een archiefkant aan. Het leven van Adriana wordt gereconstrueerd op basis van de papieren in de koffer, maar ook op basis van onderzoek in het Stads archief Antwerpen.' Wat zie je als je belangrijkste uitdaging in de komende vijfjaar? 'Wat ik zorgwekkend vind, is dat ik de indruk heb dat er bij de DIV-afdelingen van organisaties steeds minder 'archivarissen' komen. Daarmee bedoel ik niet zozeer mensen met een diploma archivistiek (al lijken dat er ook steeds minder te worden), maar eerder dat DIV-verantwoordelijken niet weten wat een archiefstuk is en wat een archief stuk uniek maakt ten opzichte van andere informatie. Ik ben bang dat de overheid zich in de toekomst steeds minder zal kunnen verantwoorden. Verantwoordingsinformatie zit steeds minder in traditionele documenten en steeds meer in complexe database systemen. En in veel gevallen zijn die vooral ingericht op 'actualiteit' en niet op wat ik 'historiciteit' noem. Je kunt wel de huidige situatie zien, maar niet hoe de situatie er een week, een maand, een jaar of tien jaar geleden uitzag. En dan heb je dus geen archief meer.' Floortje Tuinstra redacteur Archieven blad en vakspecialist Archieven bij Het Utrechts Archief. Op vakantie in Zeeland, 2013. Op 29 januari 2005 getrouwd met Hanneke. nummer 8 2013 33

Archievenblad | 2013 | | pagina 33