.vw mw2& Burgerlijke stand Pa Archiefstukken zijn in dat perspectief alleen ouderwetse 'documenten', met een begin en een eind, een huisstijl en een formele opsteller. Maar dat uitgangspunt klopte vroeger al niet (zoals Peter Horsman eens zei: de maquettes van VOC-schepen in het Rijksmuseum behoren eigenlijk in het Nationaal Archief thuis) en klopt nu al helemaal niet meer. Als archief 'procesgebonden informatie' is en is opgemaakt of ontvangen door een overheidsorgaan, dan hoort daar alle informatie onder die door de Ingmar Jacobus Hubertina Koch 12 Ie»"»-! 1974 1 NuAiM' A mm - a w; Een paar sinaasappelpapiertjes van Moro. Die kunnen in deze tijd echt niet meer. wij tegelijkertijd zeiden dat digitale archiefstukken digitaal bewaard moesten blijven en dat papieren documenten niet door digitale reproduc ties vervangen mochten worden, omdat we geen vertrouwen hadden in digitale opslag. Wij hebben toen als eerste provincie een beleidsregel vastgesteld met daarin de eisen die wij aan (digitaal) vervangen stellen. Onder tussen is de beleidsregel vervallen ten gevolge van de laatste wijziging van de Archiefregeling en ook inhoudelijk valt er wel het een en ander op onze beleidsregel af te dingen, maar ik ben ervan overtuigd dat we door onze nek uit te steken een belangrijke stap vooruit hebben gezet. Ook op mijn bijdrage aan 'Eisen Duurzaam Digitaal Depot (ED3)' ben ik trots. Net als bij de beleidsregel over vervanging was dit pionieren. Iedereen had het destijds over e-depots en hoe ingewikkeld het was om die te bouwen. Vanuit het LOPAI hebben we toen die 'eisen' op papier gezet. Ook op ED3 valt allerlei commentaar te leveren (en dat hebben we destijds ook gekregen hoor), maar het heeft in ieder geval wel duidelijk gemaakt dat een e-depot niet enkel een verzameling servers en software is.' We kunnen jou rustig bestempelen als een archivaris 2.0. Dat kun je nog lang niet van elke archivaris in het land zeggen. Hoe komt dat denk je? Zie je (wel) een ontwikkeling? 'Ik weet niet precies wat dat is, een archivaris 2.0. Als je naar Archief 2.0 kijkt, dan zie je daar grofweg twee stromingen. Aan de ene kant heb je Christian en Luud, die bezig zijn met het 'opener' maken van archiefdiensten. Zij zijn vooral geïnteresseerd in manieren waarop de archivaris gebruik kan maken van de moderne (digitale) hulpmiddelen om archiefgebruikers te bereiken, van dienst te zijn en een actieve rol te geven. Daarbij gaat het dan om zaken als chatten via de website, gebruikers archiefbeschrijvingen laten aanvullen of corrigeren en crowdsourcingsprojecten. Ik behoor tot de tweede stroming, die meer geïnteresseerd is in de manier waarop we al die social media-uitingen gaan bewaren. Als je naar mijn oudste bijdragen op Archief 2.0 kijkt, dan gaan die ook daarover: hoe bewaar je tweets? Wat als je een hele website wil archiveren? Is de Facebook-pagina van de provincie ook archief? Een van mijn stokpaardjes is dat de meeste mensen, ook archivarissen en DIV-ers, nog altijd denken in A4-tjes. Op inspectie. Naam: Geboren: Burgerlijke staat: getrouwd met Hanneke, twee kinderen, Tren (9) en Max (6) Met vrienden wandelen in de Sederbergen in Zuid-Afrika, 1996. Nederlandse Taal- en Letterkunde (VU), Archiefweten schap (UvA) Werk: consultant bij VBC, medewerker provinciale archiefinspectie informatieadviseur bij Provincie Noord-Brabant Hobby's: lezen en toch ook wel bloggen 32 2013 nummer 8

Archievenblad | 2013 | | pagina 32