Agenda Tentoonstellingen Welke reisbenodigdheden (nécessaires in het Frans, de hoftaal) men noodzake lijk vond en waarin deze werden verpakt, wisselt per tijd, mode en manier van reizen. Aanvankelijk was het vooral serviesgoed, maar aan het veeleisende Franse hof had men op reis steeds meer nodig. Toiletbenodigd heden, eetgerei, flacons, kandelaars, naaigerei of schrijfwaren: alles werd speciaal op maat gemaakt om mee te kunnen nemen, in passende koffers, kisten en foedralen. Het was het resultaat van samenwerking van zogenaamde kabinetmakers, goud- en zilversmeden, kristal- en porseleinfabri kanten. Reisnecessaires met serviezen en toiletgerei zijn in de 19e eeuw vast onderdeel van de bruidsschat van prinsessen. Museum Sjoel Elburg en Museum Elburg organiseren een gezamenlijke tentoon stelling over het vernietigingskamp Sobibor in Polen. Volgens de laatste gegevens zijn daar 170.165 mensen vermoord, waaronder 34.295 Neder landse joden. Tien van hen waren afkomstig uit Elburg. Aan deze tien Joods-Elburgse slachtoffers wordt speciale aandacht besteed. De tentoonstelling herdenkt ook de spectaculaire uitbraakpoging uit het concentratiekamp. Op 14 oktober 2013 is het precies 70 jaar geleden dat ongeveer 300 Arbeitshoftlinge erin slaagden uit Sobibor te vluchten. De meesten van hen kwamen om bij de klopjacht die daarop volgde. Ook de Joden die in het kamp waren achtergebleven, werden vrijwel allemaal gedood. De nazi's besloten na de opstand Sobibor met de grond gelijk te maken. Het kamp leek van de aardbodem verdwenen. Pas sinds de archeologische opgravingen van de laatste jaren, krijgt Sobibor weer aandacht. Beeldend kunstenaar Jenna Tas (1933) is van Joodse komaf en voelt als zodanig een grote betrokkenheid met het Joodse volk. Die betrokkenheid is terug te zien in de thematiek van haar werk. Ze maakt gebruik van verschillende beeldende disciplines; fotografie, installaties, schilder kunst en digitale en gemengde tech nieken. Door het gebruik van was, textiel, verf en gecombineerde materialen komt ze tot verrassende en vernieuwende kunst. Het werk dat in de expositie in Museum Elburg te zien is, is een afgeleide van een eerder project in Polen, 'In Memoriam'. Jenna Tas heeft de leistenen die zij voor dat kunstwerk heeft gebruikt, vertaald in honderden steentekeningen die samen een individueel grafveld vormen. Bijeenkomsten zijn de hoofdthema's van de derde editie van de internationale conferentie over digitaal erfgoed: 'Digital Strategies for Heritage' (DISH). DISH2013 vindt plaats op 2 en 3 december in Rotterdam. De inschrijving voor de conferentie is geopend. DISH2013 wordt georganiseerd door Het Nieuwe Instituut, Europeana en DEN. Net zoals de afgelopen twee edities focust DISH2013 op digitale strategieën voor erfgoedinstellingen. Door veranderingen in de samenleving lopen erfgoedorgani saties steeds vaker aan tegen de noodzaak om strategische beslissingen te nemen over hun activiteiten en diensten. DISH kan hierbij helpen. De belangrijkste doelstellingen van de conferentie zijn inspiratie, kennis, vaardigheden, innovatie en netwerken. Cursussen Onderzoek naar het verleden van een familie, een huis, woonbuurt of vereni ging is boeiend. Maar het is ook wel eens moeilijk: hoe zet je zo'n onderzoek eigenlijk op? Waar vind je de nodige gegevens en wat staat er in die oude handschriften? Het Haags Gemeentearchief organiseert cursussen, onder leiding van de Geschied kundige Vereniging Die Haghe, waar u oud-schrift leert lezen (paleografie) en historisch en genealogisch (stamboom) onderzoek leert doen. Er zijn cursussen voor beginners en gevorderden. De cursussen worden bij het Haags Gemeentearchief gegeven, in principe eens in de 14 dagen op zaterdag van 10.00-12.00 uur. Het cursusseizoen start begin oktober. Uit: 'De Vorst op reis'. Toiletkist Emma, Parijs, Joseph Aimé, circa 1890 (part. coll.). 14 september t/m 1 december De Vorst op reis Van 14 september tot en met 1 december aanstaande is op Paleis Het Loo 'De Vorst op reis' te zien. Een kleine maar bijzondere presentatie van koninklijke 'reis-necessaires'. De luxueuze koffers en kisten met reisbenodigdheden tonen wat de hogere klasse vanaf begin 18e eeuw tot midden 20e eeuw zoal meenam op reis. Locatie: Paleis Het Loo te Apeldoorn Info: www.paleishetloo.nl 27 september 2013 t/m 1 februari 2014 Er reed een trein naar Sobibor Locatie: Graaf Hendriksteeg 2 en Jufferenstraat 6 te Elburg Info: www.sjoelelburg.nl en www. museumelburg. nl 28 en 29 november Digital Strategies for Heritage 'Active Audiences', 'Business for Creative Industries' en 'New Competencies'. Dat Locatie: Schouwburgplein 50 te Rotterdam Info: www.dish2013.nl/info Paleografie en genealogie Info: www. denhaag. nl/haagsgemeente - archief nummer 8 2013 29

Archievenblad | 2013 | | pagina 29