Uitgelezen Verloren (Hilversum, 2013), ISBN 978-90-8704-351-3, ill. in kleur, 336 pp., 29,00. Er was een tijd dat er bij de opleiding van archivaris veel aandacht werd besteed aan de institutionele geschie denis van Nederland. Tot die instituties behoorden ook de rechterlijke organisa ties. Vóór de Franse Tijd waren de organisaties van rechtspraak en openbaar bestuur niet zo gescheiden als tegenwoordig. Vooral toen er nog veel archieven van voor 1796 geordend en beschreven moesten worden en archivarissen nog geen gespecialiseerde informatiebeheerders waren, was die kennis over de organisatie van de rechtspraak noodzakelijk. Zo leerden die archiefstudenten dat Roermond van origine een Gelderse stad was. Het was hoofdstad geweest van het zogenoemde Overkwartier van Gelre. In het boek Rechtspraak in Roermond komen in de eerste vier hoofdstukken de staatkundige geschie denis en de geschiedenis van de rechtspraak in Spaans (1580-1713) en Oostenrijks (1713-1794) Gelre aan bod. Afwijkende geschiedenis In de rest van het boek, de hoofdstukjes 5 tot en met 45, wordt de periode 1795 tot heden behandeld. Centraal staat de geschiedenis van de Roermondse rechtsprekende instanties. Pas vanaf 1839 is de rechtspraak in deze stad op het Koninkrijk Nederland georiënteerd. De geschiedenis van de rechtspraak wijkt hier dus sterk af van de geschiedenis van andere Nederlandse rechtbanken. Per 1 januari 2013 fuseerden de rechtbanken van Maastricht en Roermond tot de Rechtbank Limburg. Dit was de reden om een mooi boek uit te geven. Het is vooral een gedenkboek geworden, met biografieën van alle Roermondse rechtbankpresidenten en enkele bijzondere rechters en officieren van justitie. Opvallend is dat alle presidenten katholiek dan wel van katholieke afkomst waren. Zij kwamen vaak uit de plaatselijke adel of het patriciaat en begonnen hun loopbaan als advocaat in Roermond. Zij bleven veel langer op hun post dan de officieren van justitie, die afkomstig waren uit het hele land. Egodocument Hoewel de levensbeschrijvingen over het algemeen heel interessant zijn, heb ik toch vooral genoten van de eerste helft van het boek. Boeiend is het verhaal over Luytgens, de laatste kanselier van de Soevereine Raad. Bij de centrale regering van de Oostenrijkse Nederlanden in Brussel pleitte Luytgens voor humanisering van het strafrecht en kwam hij op voor de afschaffing van de pijnbank en het brandmerken. Zijn ideeën vonden een gewillig oor bij Jozef II. De hervormingspolitiek van deze keizer stuitte echter op conservatieve ambtsdragers in de lokale en regionale instellingen omdat ze vreesden dat hun voorrechten werden aangetast. Een heel bijzonder hoofdstuk, geschreven door Jan Daniels, gaat over de Roer- mondse Archiefkwestie. De Roermondse gemeentearchivaris Jan-Baptist Sivré was in februari 1877 benoemd tot tijdelijk archivaris van het rijksarchief van het voormalige Overkwartier van Gelre. Hij was daarmee beheerder van belangrijke rechterlijke archieven van Roermond. Toen Sivré in 1889 overleed, wilde het Rijk de rijksarchiefbewaar plaats in Roermond opheffen en de betreffende archieven (van de Staten van het Overkwartier van Gelre) overbrengen naar het rijksarchief te Maastricht. Voor Roermond waren die archieven het symbool van de macht die de stad ooit had bezeten en er rees een enorm verzet tegen het transport ervan naar Maastricht. De burgemeester en de gemeenteraad van Roermond bemoeiden er zich intensief mee. Er werd zelfs op zondag vergaderd. Via gerechtelijke procedures wist men de archieven nog lange tijd in Roermond te houden. Tot op het hoogste niveau in Nederland ergerde men zich aan de halsstarrigheid van de Roermondse bestuurders. Bij het kennismakings bezoek aan Limburg in 1895 bezochten de koninginnen Emma en Wilhelmina Roermond niet en reden ze in een geblindeerde trein de stad voorbij. Pas in 1901 werden de Roermondse 'rijksarchieven' overgebracht naar Maastricht. Rijke inhoud Rechtspraak Roermond A.M.J.A. Berkvens, H.J.J.M. van der Bruggen R.M.L.M. Magnée, Rechtspraak in Roermond. Van Soevereine Raad naar Rechtbank Limburg (1580-2012) Het boek is heel degelijk en luxe door Verloren uitgegeven. Het lijkt vooral bedoeld te zijn voor de juristen die verbonden zijn geweest aan de rechtbank, en dat zijn er heel veel. De archivaris-historicus, oude en nieuwe stijl, vindt hierin veel interessante beschouwingen. Ik heb in het voor gaande slechts summier op de rijke inhoud kunnen ingaan. Jos Wassink consulent Nederlands Centrum Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed. 2012 Ru;n I Hn'hiEianlt 1l:mhn.rR nummer 8 2013 27

Archievenblad | 2013 | | pagina 27