Uitgelezen Kwaliteitszorg Geen 'pettenproblematiek' Tussenstand met context CoirdinerflTid buiymreinr grenwverscfl HJdi nd KlIfLlljfbiK] b«Hïgebied bSVeNIj^ i&fmnuUeiiJn De bevels- en informatielijnen in een GRIP4-stadium (GRIP= Gecoördineerde Regionale Incidentsbestrijdingsprocedure). Uit het artikel van Jan Beens, 'Als de sirene gaat.... De rol van de archiefinspectie in de rampenbestrijding. dat al die partijen archiefvormer zijn in de zin van de Archiefwet 1995, vergt de nodige inspanningen van archiefinspec teurs. Het kan niet zo zijn dat er pas bij rekenkameronderzoeken aandacht voor zorgvuldig archiveren ontstaat. Risicogeoriënteerd toezicht houdt de archiefvormer scherp. Verschillende bijdragen gaan in op kwaliteitszorg. Artikel 16 van de Archiefregeling vraagt ernaar. Hier blijkt duidelijk dat er meerdere wegen naar Rome leiden. Het INK-model wordt een aantal malen aangehaald en vertaald naar de informatiehuishouding. Dat lijkt mij een bruikbaar model. Standaarden, checklisten en modellen: het zijn allemaal onderdelen van het zorgvuldig kunnen beoordelen van de totale informatiehuishouding van de archief- wettelijke zorgdrager. Diverse auteurs wijzen erop dat we met lijsten niet in de valkuil van schijn-exactheid moeten trappen. Standaardisatie van toezicht- instrumenten is op zich een goede zaak, maar niet alles kan worden gevat in SMART-rapportages. De cultuur van de organisatie is ook belangrijk. De positie van de toezichthouder dient onafhanke lijk te zijn. Hij gaat in gesprek met verantwoordelijken in de organisatie, met de ingevulde lijst als bagage. Zoals een van de auteurs stelt, zijn gezond verstand en een zekere mate van achterdocht daarbij zinvolle wegwijzers. De (noodzakelijke)versterking van het horizontale toezicht krijgt ruim aandacht. Dagelijkse besturen van gemeenten, provincies en waterschappen verant woorden zich aan hun algemene besturen. Het recente instrument KPI-rapportage vervult daarbij in toenemende mate een rol. Het voert te ver om in deze bespreking alle bijdragen na te lopen. Wel wil ik nog vermelden dat er een interessant artikel over de Wet bescherming persoonsgegevens is opgenomen. Voor archivarissen en archiefinspecteurs hoort die wet, naast de Archiefwet, in hun persoonlijke standaarduitrusting te zitten. Ik wil nog ingaan op enkele aspecten van het profileren. In de 'Samenvatting en toekomstvisie' wordt onder andere gesproken over de toezichthouder/ inspecteur als kennisdrager, voorlichter, aanspreekpunt en adviseur. Het belang van deze eigenschappen van de professional kan niet worden onder schat. Bij mijn eigen onderzoek uit 2010 naar de modernisering van het (provinciale) archieftoezicht, bleek dat elke archiefinspecteur in meerdere of mindere mate ook fungeert als adviseur, als kennisoverdrager. Van een 'petten- problematiek' was - en naar ik aanneem is - geen sprake. Bij de 'toezicht- genieter' is er geen misverstand over de rol die de inspecteur op enig moment vervult. Juist in gemeenten zonder aangestelde of bevoegde archivaris kan de inspecteur kennis overdragen. De redactie geeft aan dat het boek een tussenstand is: het nodigt uit om te gebruiken, in het onderwijs en in de praktijk. Verdere ontwikkelingen op het gebied van het archieftoezicht zouden kunnen leiden tot een vervolg op dit jaarboek. In een aantal bijdragen wordt gerefereerd aan of gereflecteerd op bijdragen van anderen. Daarmee is het boek geen bundeling van losse artikelen geworden, maar wordt context gegeven aan het geheel dat daardoor zeker meer is dan de som van de delen. Ik hoop dat dit jaarboek velen op het vakgebied zal inspireren bij hun dagelijks werk. Ik feliciteer het archief- onderwijs met de gebundelde kennis en inzichten op het gebied van archief- toezicht. Tot slot wil ik de werkgroep Kwaliteitsmodel Archiefinspectie van BRAIN succes wensen met de verdere professionalisering van het vak archiefinspectie. Lolke Folkertsma provinciaal archief inspecteur en provinciearchivaris in Overijssel. nummer 8 2013 25

Archievenblad | 2013 | | pagina 25