Uitgelezen Profiteer Profileer Prioriteer Ten geleide Stichting Archiefpublicaties, Jaarboek 13 (Den Haag, 2013), ISBN/EAN 978-90 71251-37-5, ca. 228 pp., ill. in kleur, 35,00. In een vijftal hoofdstukken wordt de lezer meegevoerd in de wereld van het archiefwettelijk toezicht: 'Vergezicht', 'De Praktijk', 'Het Bestel', 'Methoden en Technieken', en 'Professionalisering'. Collega's van Rijk, provincies, gemeenten en uit het onderwijs delen hun kennis en inzichten met het veld. Wetswijzigingen In de afgelopen jaren hebben diverse auteurs zich beschikbaar gesteld om op hun vakgebied een artikel te schrijven over een of meer aspecten van het archieftoezicht. In diezelfde tijd buitelden de wetswijzigingen over elkaar heen, leek het wel. De komst van de Archiefregeling in april 2010 was een flinke ommekeer in kader- en normstel ling, gevolgd door een aantal wijzi gingen van de Archiefwet 1995 en de inwerkingtreding van de Wet revitalise ring generiek toezicht per 1 oktober 2012. Het interbestuurlijk toezicht op archiefgebied vindt niet meer plaats krachtens de Archiefwet, maar krachtens artikel 124 van de Gemeentewet. Sommige provinciale archiefinspecteurs dragen inmiddels de naam interbestuur- lijk toezichthouder archief; anderen zijn nog getooid met de titel archiefinspec teur. Het lijkt mij ook niet verkeerd dat de functionele naam archiefinspecteur gehandhaafd blijft. De wet kent alleen de functie archivaris, maar op het gemeentelijk vlak spreken we naast die functie over de gemeentelijk archief inspecteur. De provinciale archief inspecteur is dood, leve de provinciale archiefinspecteur! In een vorige betrekking tekende ik de uitspraak op dat Nederland wordt geteisterd door een chronisch tekort aan rampen. Een doordenker van voor het jaar 2000, toen de vuurwerkramp in Enschede ons een les leerde. Maar zonder dat er doden te betreuren zijn is er ook nu sprake van calamiteiten, althans dreigende calamiteiten. We maken ons in toenemende mate druk over de informatiehuishouding van de Gedachten en handreikingen voor professionalisering van het archieftoezicht overheid, vooral de digitale. Analoge archieven 'zien' we; analoge archief stukken zijn naar uiterlijke vorm en inhoud kenbaar als een authentiek stuk. Digitaal ligt dat ingewikkelder. Er is niet één centraal archief meer (DMS), maar diverse applicaties bevatten archief waardig materiaal. Ik constateer dat het rapport De dementerende overheid wel heeft geleid tot meer aandacht voor digitale duurzaamheid. De ontwikkeling van de eerste e-depots is een feit; aan gemeenschappelijke e-depotvoorzie- ningen wordt hard gewerkt door partijen als het Nationaal Archief en de Regionaal Historische Centra. Een pilot in Overijssel is aanstaande. Voor de inspectie van e-depots zijn ook instrumenten beschikbaar, zoals het e-depot van Amsterdam ons leert. Versnippering dreigt De paradigmawisseling van toezicht op het 'oud archief' naar het 'records continuum' is een cultuuromslag die archiefinspecteurs zich weliswaar eigen hebben gemaakt, maar in eigen huis moeten zij nog steeds de nodige zending bedrijven om hun positie waar te maken. Zij moeten soms een rol als horzel vervullen. Lang voordat archieven veranderen in cultureel erfgoed is er de fase dat de recht- en bewijszoekende burger of de wetenschappelijk onder zoeker erop rekent dat het overheids handelen te reconstrueren is. Bij de bedrijfsvoering lopen we het risico dat niet alles op orde is. Nu keteninformati sering toeneemt en gemeenten steeds meer met verschillende partners samenwerken (verbonden partijen), dreigen archieven versnipperd te raken. Alleen al het bijbrengen van het besef Een bespreking van het S@P- jaarboek 'Inspectie' mag in dit themanummer niet ontbreken. Maar helaas: de presentatie van het jaarboek vindt plaats na het verschijnen van deze speciale editie van het Archievenblad. Toch wilde de redactie deze bijzondere uitgave niet ongemerkt voorbij laten gaan. Bij deze daarom een preview, een verkenning van het jaarboek aan de hand van een van de auteurs, Lolke Folkertsma. De redactie Jan Beens, Roelof Braad en Frans Smit, Profiteer - Profileer - Prioriteer. Gedachten en handreikingen voor professionalisering van het archieftoezicht Op 7 oktober 2013 werd een beetje geschiedenis geschreven. Na een aanloop van zo'n vijf jaar was de publicatie over archieftoezicht een feit. Op de 'Dag van de Inspectie' is Jaarboek 13 van de Stichting Archiefpublicaties gepresenteerd, met als uitnodigende titel: Profiteer - Profileer - Prioriteer, Gedachten en handreikingen voor professionalisering van het archief toezicht. |aarboek ij 24 2013 nummer 8

Archievenblad | 2013 | | pagina 24