Hansken Ja, het mens is net een beest. Wanneer het zo uitkomt wordt er gegraasd, bij voorkeur voeder van McDonald's en Albert Heijn. En wanneer de 'honger' voorbij is dan worden de overblijfselen, verpakking en halve hamburgers, eenvoudig weggeworpen. De troep spoelt vanzelf naar zee is de gedachte, of 'de gemeente' ruimt het wel op. U en ik weten dat vooral dat plastic heel slecht is voor de beestjes. Wij consumeren niks van McDonald's, ruimen alles netjes op. Kortom: ons treft geen blaam. Ons eigen voor tuintje harken we keurig aan. Als managing director, zeg maar meewerkend voorman (inmiddels een beschermde soort) van het Genoot schap van Onbezoldigde Ampikkela- teurs (GOA), aarzel ik niet om andermans troep op te ruimen. Eigenbelang? Een beetje wel. Ik wil genieten van wat anderen eigenlijk maar niks vinden: een fraai pano rama, prachtige wolkenluchten boven de rivier en minder dooie vogels. Voor 8.000 gulden werd het beest verkocht. Ze leerde allerlei trucjes en trok met haar begeleider, 'de meester van den Oliphant', door Europa: van Wageningen tot Hamburg, van Amsterdam tot Görlitz. Rembrandt heeft Hansken een aantal malen afgebeeld. Van Rembrandt-kenner Michiel Roscam Abbing, die een boek maakte over Hansken en een bordspel over haar reizen en kunsten ontwierp, hoorde ik dat Hansken in 1655 aan een ontsteking aan een van haar teennagels overleed. Hansken is niet geheel vergaan, verbrand of begraven, want het skelet van Hansken is te zien in Florence! Er is een tentoonstelling gemaakt rond de goedaardige lobbes. En nu is er ook een door Roscam Abbing gemaakte website, www.elephanthansken.com, waarop aanvullingen welkom zijn. Dus mocht u, archivaris in de zin der wet, Hansken in de stadsrekeningen, in een kroniek of in een andere bron tegenkomen, dan weet u waar u met uw informatie terechtkunt. De oplettende lezer weet dat ik met grote regelmaat mijn vertier zoek in de uiterwaarden van de Waal. Ik heb inmiddels door dat schoonheid een nogal subjectief begrip is. Wat de een heerlijk vindt, is de ander een gruwel. Zo zag ik tijdens de mooie zomer dagen tal van lieden luieren in de zon tussen plastic afval, restanten van een barbecue en bierblikjes. Nu vond ik vorige week tijdens een inspectie-expeditie een klein plastic olifantje tussen de colablikjes. Sinds ik Hansken tegenkwam in het Bossche stadsarchief heb ik wat met de olifant. Hansken, een wijfjesolifant uit Ceylon, arriveerde in 1633 in Amsterdam. De VOC bracht haar mee op verzoek van prins Frederik Hendrik. Bij de prins bleef ze niet lang. aH Tekening: Peter Vlot. In een vorig nummer van het Archievenblad las ik dat je als archivaris niet tot je recht komt als je niet in 'de gedragscompetenties'(???) groeit of binnen het vakgebied geheel wat anders gaat doen. Je blijft een 'navelstaarder'. Geloof me: volstrekte onzin. Deze historicus en archivaris heeft ontzettend veel opgestoken, het was een voorrecht mijn kennis met zovelen te kunnen delen. Ik heb enorm veel plezier beleefd aan het hanteren van de pen, het reizen in kerkenraadsnotulen, de schepenbank protocollen en de stadsrekeningen. Daarin kwam ik Hansken tegen! Het dier vertoonde in 1647 voor 5 gulden haar kunsten - zoals het zwaaien met een zwaard in de slurf, het maken van kniebuigingen - voor de Bossche schepenen. Voordat ik het vergeet: het toeval wil dat Abbing ook in het milieu zit. Hij is een van de drijvende krachten achter de Plastic Soup Foundation (www. plasticsoupfoundation.org). Ja en daar sympathiseren het GOA en u vanzelf sprekend mee. Je vindt nog eens wat en je hoeft, wat de rommel betreft, daar in ons land zeker geen moeite voor te doen. Aart Vos managing director chief executive, Genootschap van Onbezol digde Ampikkelateurs (u kunt lid worden van dit exclusieve genootschap!). 22 2013 nummer 8

Archievenblad | 2013 | | pagina 22