ll 'I A Inspectie Three lines of defence model 3 3 1 Beheersingssystemen Opvallende zaken Op een tweesprong Schiedam kwam naar voren dat een meerderheid van zowel gemeentearchi varissen als inspecteurs zich als onderdeel van het kwaliteitssysteem beschouwden, als toetsers van de kwaliteit van de archieven zelf (de performance), en niet zozeer als beoordelaars van het kwaliteitssysteem. Hoe dichter de gemeentearchivaris in de gemeentelijke organisatie is geplaatst, hoe meer deze geneigd is zich in de tweede lijn te positioneren. Daaren tegen blijken archivarissen en hun inspecteurs bij grote streekarchieven of RHC's door de grotere afstand eerder op de derde lijn te gaan zitten. Betekent dit alles dat de gemeentelijke archiefinspectie op de tweesprong staat? Moeten zij zich meer op de tweede of de derde lijn richten? Die vraag is nu nog niet te beantwoorden. De toepas sing van het Three Lines of Defence- model blijkt in ieder geval als groot voordeel te hebben dat de positie van de archiefinspectie in zijn context, als onderdeel van de gehele governance kan worden bezien. De al dan niet aanwezigheid van een kwaliteitssys teem voor informatie- en archiefbeheer bij veel gemeenten, heeft gevolgen voor de rol die de archiefinspectie op zich neemt. In zijn advies aan het bestuur van BRAIN zal de werkgroep proberen deze samenhang mee te nemen. Dit najaar zult u er meer van horen. Noten 1 Deze bestaat uit Allow Frings (voorzitter), Maarten Schenk, Ellis Kreuwels, Jeroen van Oss, Wilma Koolen en Yvonne Welings. Dit advies wordt naar verwachting in november 2013 uitgebracht. 2 http://ww.vng.nl 3 Zie hierover het artikel van Hans Zwaanswijk in het Archievenblad 6 (2013), pp. 18-19. 4 http://na.theiia.org Board I Audit Commit*® Senior Management i- Line erOtfcMi 2M Uft* óf DcfifiC* i J" Llhc of IMftXi 1 Het Three Lines of Defence-model. Artikel 16 van de Archiefregeling schrijft voor dat overheidsorganisaties zo'n kwaliteitssysteem voor het archief beheer toepassen. De norm NEN-ISO 15489 wordt in de toelichting als voorbeeld aanbevolen. Ook de Baseline Informatiehuishouding van de VNG en KING kan als zodanig gebruikt worden.6 De grote vraag is of de archivaris als inspecteur deel uitmaakt van het kwaliteitssysteem, en wel als toetsende partij, of dat hij er, als buitenstaander, toezicht op houdt? Om deze vraag te beantwoorden kan het Three Lines of Defence-model opheldering bieden. De eerste lijn is het lijnmanagement, dat integraal verantwoordelijk is voor het in control zijn van de organisatie. Het zal daarbij, naast het dagelijks leidinggeven, gebruikmaken van interne controlemechanismen die ingebed zijn in de primaire processen. Omdat een lijnmanager nu eenmaal niet alle specialismen in huis zal hebben, wordt hij daarbij geholpen door de tweede lijn: de controller, de kwaliteitsmanager, afdelingen Risk Management en Compliance. De eerste en tweede lijn zijn er voor verantwoordelijk dat het topmanagement erop kan vertrouwen dat de organisatie in control is. Dit wordt 'primaire zekerheid' genoemd. De derde lijn, vertegenwoordigd door de internal audit, toetst of het systeem dat voor primaire zekerheid moet zorgen, goed werkt en in lijn is met de doelen en het besturingsmodel van de organisatie. Zij rapporteert daarover aan het topmanagement en het bestuur, met als doel om zogeheten 'aanvul- lende zekerheid' te bieden. Auditors zijn niet zozeer vakinhoudelijk georiënteerd, maar houden zich vooral bezig met het toetsen van beheersingssystemen. Zij beoordelen niet de performance, ofwel de kwaliteit van het product zelf, maar het systeem van kwaliteitsbewaking. Als we dit projecteren op de governance van het informatie- en archiefbeheer vallen een aantal zaken op: Een kwaliteitssysteem dat voor primaire zekerheid omtrent de kwaliteit en rechtmatigheid van het archiefbeheer moet zorgen, is bijna nergens bij de gemeentelijke overheid aanwezig, of nog in ontwikkeling. Dit soort systemen zijn er veelal wel op financieel gebied en bij bepaalde primaire processen, zoals vergunningverlening; Archiefinspecties proberen in veel gevallen dit gat op te vangen door een tweedelijnsrol te vervullen als adviseur of beoordelaar van de goede, geordende en toegankelijke staat van archiefbescheiden. Ook het periodiek invullen van de Archief-KPI's kan als een tweedelijnsactiviteit (compliance) worden beschouwd; Tegelijkertijd meet de archiefinspectie zich een derdelijnsrol aan, of ziet zich buiten het kwaliteitssysteem als toezichthouder. Op grond van de Archiefwet rapporteert de gemeente archivaris immers direct aan het college van burgemeester en wethouders. Tijdens de consultaties in Haarlem en 5 Driessen, A. Molenkamp, A., Internal auditing. Een managementkundige benadering (5e druk, Deventer, 2012), met name de inleiding en hoofdstuk 1. 6 http://ww.kinggemeenten.nl Jeroen van Oss medewerker stafafde ling Inspectie bij Stadsarchief Rotterdam. Lid van de werkgroep Positionering Archiefinspectie van BRAIN (op persoon lijke titel). nummer 8 2013 21

Archievenblad | 2013 | | pagina 21