Gemeentelijke archiefinspectie op de tweesprong? Inspectie De invoering van de Wet revitalisering generiek toezicht roept vragen op over de positie van de ge meentearchivaris in zijn rol als archiefinspecteur. Moet de toezichtsfunctie van de gemeentearchivaris worden losgekoppeld van die van beheerder van de archiefbewaarplaats? Waar wordt de toezichtsrol dan gepositioneerd? Deze kwestie heeft al tot de nodige speculatie geleid. Zo wordt onderbren ging van de archiefinspectietaak bij gemeentelijke rekenkamers of audit- diensten gesuggereerd. Dit maakt de zaak er echter niet duidelijker op. Het is van groot belang dat de archiefsector hierover een degelijke, onderbouwde visie ontwikkelt, aangezien de omge ving (archiefvormers en wetgeving) sterk in verandering is. Daarom heeft het bestuur van BRAIN in 2012 een werkgroep opdracht gegeven advies uit te brengen over de positionering van de gemeentelijke archiefinspectie.1 In dit artikel, geschreven op persoonlijke titel, wil ik iets vertellen over de afwegingen die de werkgroep tot nu toe heeft gemaakt bij de totstandkoming van het advies, met als doel de meningsvorming in het veld te bevorderen. Met dit doel voor ogen heeft de werkgroep al in een eerdere fase twee consultaties gehouden: een voor de leden van BRAIN tijdens de algemene ledenvergadering in Haarlem op 17 december (door Margriet van Gorsel en ondergetekende) en een op 15 april in Schiedam (wederom door ondergetekende) voor de leden van de sectie Inspectie van BRAIN. Geen zelfstandige rol Vraagstelling Met de beantwoording van deze vraag kon de werkgroep verder tot de kern doordringen. Procesgebonden infor matie, oftewel archief, is een van de bedrijfsmiddelen van een organisatie, net als personeel en financiën. Het beheersen van informatie is daarmee een onderdeel van de totale sturing en beheersing binnen het gemeentelijk apparaat. Over dat onderwerp is buiten ons vakgebied al veel denkwerk verricht. Modellen en theorieën over kwaliteitsmanagement, governance en auditing kunnen helpen bij onze visievorming. Het inspectieveld begint zich deze materie steeds meer eigen te maken. Zo hebben achttien archief inspecteurs aan de post-hbo opleiding Internal Auditing van de Haagse Hogeschool deelgenomen.3 Elders in dit nummer komt Jan Beens aan het woord over het kwaliteitsmodel Archiefinspectie, dat gebaseerd is op theorieën uit de auditwereld. Op grond van deze inzichten is de vraagstelling van de werkgroep als volgt geformuleerd: Jeroen van Oss Volgens de nieuwe wet strekt het horizontaal toezicht zich uit tot over gebrachte én niet-overgebrachte archieven. De gemeentearchivaris is naast toezichthouder op het beheer van de niet-overgebrachte ook beheerder van de overgebrachte archieven, en zou daarmee toezicht op zichzelf moeten houden. Dat roept vragen op over de positie en koers van de gemeentelijke archiefinspectie. De vraag over de positionering in het licht van de nieuwe wet bleek al snel niet de meest zinvolle invalshoek te zijn. Horizontaal toezicht (ook wel 'horizon tale verantwoording' genoemd) vindt plaats door controle van de gemeente raad op het handelen van het college van burgemeester en wethouders. De gemeentearchivaris heeft daarin geen zelfstandige rol en evenmin sanctiebevoegdheid. Hij brengt verslag uit aan het college, dat vervolgens verantwoording aan de gemeenteraad aflegt. Beiden kunnen daarbij gebruik maken van de zogeheten Archief-KPI's van de VNG.2 Voor de niet-overgebrachte archieven brengt de gemeentearchivaris verslag uit over het beheer door anderen binnen de gemeente; voor de overgebrachte archieven brengt hij verslag over zijn eigen beheer uit. Omdat hij onder de bevelen van het college opereert, is van formele conflicterende belangen geen sprake. De managementcyclus. Op welke wijze past de inspectiefunctie van de gemeentearchivaris in de interne governancestructuur van de gemeente, en wat betekent dit voor de toekom stige inrichting van deze functie? De werkgroep heeft voor de beantwoor ding van die vraag gebruik gemaakt van het zogeheten Three Lines of Defence- model.4 Dit levert interessante inzichten op, die de kern van het fenomeen archiefinspectie raken en verder reiken dan alleen de vraag over de positione ring. Allereerst is een korte uitleg op zijn plaats. Het centrale model met betrekking tot sturing en beheersing van een organisatie is de management- of kwaliteitscyclus.5 20 2013 nummer 8

Archievenblad | 2013 | | pagina 20