ARCHIYIO STATO nï Inspectie V V IVO All.. A SAPIENZA Bewaren bij bedrijven Is er in het bovenstaande sprake van 'ondoordacht vernietigen', bij bedrijven lijkt meer sprake te zijn van 'ondoor dacht bewaren'; vandaar de richtlijnen van Iron Mountain dat zich bezighoudt met (digitale) archiefopslag en -beheer, digitaliseren van papieren documenten en data protectie. Het ontbreekt middelgrote bedrijven in Europa aan kennis hoe lang zij hun bedrijfsinformatie minimaal móéten, maar ook maximaal mógen bewaren, binnen de verschillende lidstaten. Uit onderzoek van Iron Mountain blijkt dat ruim een derde van de onderzochte bedrijven (36%) gegevens over werknemers, klanten en financiële informatie te lang bewaart, 'voor het geval die ooit nog nodig mogen zijn'. Daarmee riskeren deze ondernemingen straks hoge boetes. Richtlijnen voor het Europese bedrijfs leven over bewaartermijnen van data zijn complex en verschillen sterk per land. De gemiddelde bewaartermijn voor bedrijfsgegevens ligt rond de zes jaar. Dit varieert echter sterk per soort bedrijfsgegevens: van drie maanden voor klachten van klanten, tot meer dan twintig jaar voor arbo-dossiers van medisch personeel, financiële gegevens of octrooi-overeenkomsten. Bovendien veranderen deze richtlijnen geregeld. De bedrijfstak industrie en techniek presteert het slechtst wat betreft het gegevensbeheer, voornamelijk met het bewaarbeleid van zijn gegevens. Bijna de helft (45%) bewaart alle gegevens. Daarnaast is het aantal bedrijven dat géén bewaarbeleid hanteert, binnen deze sector twee keer zo hoog (10%) als binnen andere sectoren. De financiële sector komt daar niet ver achteraan: 39% van de bedrijven bewaart alle gegevens en 9% heeft geen bewaarbeleid. Heel verrassend, gezien de gevoelige gegevens waar deze bedrijfstak mee werkt. Groeiende informatieberg Lokke Moerel, ICT-partner bij advocaten kantoor De Brauw Blackstone Westbroek en hoogleraar Global ICT-recht aan de Universiteit van Tilburg, zegt: 'Multinatio nals zien hun informatieberg groeien en de archief- en opslagkosten navenant stijgen. Om te voorkomen dat ze tekortschieten ten aanzien van de steeds veranderende wet- en regelgeving, voelen ze zich verplicht hun informatie vooral lang te bewaren. Ironisch is dat het ook riskant kan zijn om informatie zoals sollicitatiebrieven en personeels dossiers te lang te bewaren.' 'Informatie is de levensader van een onderneming, maar vanuit juridisch perspectief is het lastig er verantwoord mee om te gaan. Dat is of wordt een groot probleem voor bedrijven, met name voor bedrijven met vestigingen over heel Europa', zegt Jeroen Strik van Iron Mountain. 'De huidige tijd, met massa's aan big data, mondige klanten en complexe zakelijke omgevingen, vraagt om een solide bewaarbeleid.' Geen (h)erkenning De insteek is duidelijk: bewaren is een (tijdelijke) last. De gids voor bewaar termijnen is praktisch/juridisch van aard en nergens vallen de woorden 'histo risch belang'. Nu richt Iron Mountain zich op dynamisch en semi-statisch archief, maar dat onderscheid vervaagt in de digitale wereld bij het bedrijfsleven net zo goed als bij de overheid. Het gaat om de informatieketen. Informatie dient een actueel administra tief en juridisch belang, maar kent ook een historisch belang, dat groter wordt naarmate informatie ouder wordt. Het niet (h)erkennen van het historisch belang van bedrijfsarchieven is schadelijk voor ons allemaal. In geschiedkundig opzicht is de neerslag van de werking van bedrijven net zo belangrijk als de neerslag van het overheidshandelen. Soms laat de overheid bewust taken aan de markt over die het eerder zelf uitvoerde (vervoer, nutsbedrijven) en ook andersom komt dat voor (banken). Het niet (h)erkennen van het historisch belang van bedrijfsarchieven is schadelijk voor ons allemaal. Identiteit Wellicht zouden (openbare) archief instellingen met bedrijven als Iron Mountain in contact moeten treden over bewaarmogelijkheden van bedrijfs archieven na afloop van het administratief/juridisch belang. Dat zou recht doen aan het belang van geschie denis. Ook bedrijven hebben behoefte aan een geheugen en identiteit. Die identiteit is zelfs van groot belang in marketingcampagnes en daarbij gaat de kost voor de baat uit. Iron Mountain bemoeit zich overigens af en toe wel degelijk met geschiedenis, maar dan gaat het om projecten zoals het helpen online toegankelijk maken van papieren, foto's, films et cetera van/ over John F. Kennedy (Boston, 2011). Het bedrijf is er dus niet ongevoelig voor. Noten AHÏKM eüE?-1- DQMEM' a Ml '■'■SA ORE - Het 'Archivo di Stato' Romeins overheidsarchief. monitoren en de verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van gegevens bij overheden onder te brengen bij zogenoemde 'chief data officers' (digitale archivarissen?). Deze staan naast de verantwoordelijken voor de IT-governance ('chief information officers'). De raad acht het noodzakelijk dat de verschillende overheidslagen nauw samenwerken om een gedegen, verantwoorde en werkbare methode voor de hele overheid te ontwikkelen. Zonder een gezamenlijke methodiek is een samenhangende waardering van keteninformatie vrijwel onmogelijk te realiseren, terwijl de keteninformati sering bij de overheid zich juist voortdurend uitbreidt.2 r 1 Zie: www.erfgoedinspectie.nl en www.cultuur.nl. 2 Zie voor het volledige advies: http://www.cultuur.nl/Upload/ Docs/2013/Verzameladvies_3.pdf. Redactie Archievenblad nummer 8 2013 19

Archievenblad | 2013 | | pagina 19