Wat bewaren we wel en wat niet? Selectie en vernietiging van informatie bij overheid en bedrijven Inspectie Marens Engelhard (Stadsarchief Amsterdam) zei het al tijdens de KVAN-dagen: 'De toegevoegde waarde van ons vak zit in vernietigen.' Op dat gebied hebben we dus kennis, kunde en bevoegdheden. Wie beslist eigenlijk wanneer over het hoe, wat en waarom? Bij de overheid kennen we allemaal de (ontwerp)selectielijsten: wat mogen we wanneer vernietigen? Bewaarkluizen Sinds 1951 beheert Iron Mountain wereldwijd miljarden informatiedragers en documenten, zoals klantdossiers, bedrijfsadministraties en medische dossiers. Iron Mountain heeft naar eigen zeggen meer dan duizend vestigingen over de hele wereld en beheert 150.000 kilometer archief en 70 miljoen tapes. Iron Mountain werd opgericht in De vernietiging van informatie is immers onomkeerbaar en verkeerde beslissingen kunnen grote gevolgen hebben. Livingston, 200 kilometer ten noorden van New York City, door ondernemer Herman Knaust. Na WO II hielp Knaust vele Joodse immigranten zich te vestigen in de Verenigde Staten. Deze mensen hadden hun identiteit verloren omdat hun persoonsgegevens in de oorlog waren vernietigd. Dat deed Knaust beseffen hoe belangrijk het is om informatie te beschermen tegen de gevolgen van oorlogen en andere rampen. Knaust opende zijn eerste 'bewaarkluizen' in een oude ijzermijn, die hij de Iron Mountain noemde. De eerste klant van Iron Mountain was East River Savings Bank, die microfilm kopieën van stortingsbewijzen en duplicaten van handtekeningkaarten naar de nieuwe bergkluis bracht. Andere zakelijke klanten volgden snel, nu bedrijven zich de noodzaak begonnen te realiseren van het beschermen van hun belangrijke dossiers. Inmiddels is er een ondergrondse opslagruimte in een oude kalksteenmijn in Pennsylvania. Naar verluidt heeft Bill Gates daar zijn beroemde 'Corbis fotografiecollectie' ondergebracht in een koelcel. Iron Mountain zit inmiddels voornamelijk bovengronds. Bij een bedrijf met een dergelijke omvang konden incidenten niet uitblijven: tapes met gevoelige persoonsgegevens raakten zoek (bijvoorbeeld van Time Warner, 2005) en bij een brand ging eveneens gevoelige informatie verloren (Londen, 2006). In Nederland heeft Iron Mountain 8 vestigingen. Redactie Archievenblad I Wat het bedrijfsleven betreft, heeft een grote mondiale beheerder van bedrijfs archieven, het Amerikaanse Iron Mountain, onlangs samen met advocatenkantoor De Brauw Blackstone Westbroek, een praktische Europese gids voor bewaartermijnen beschikbaar gesteld (zie: www.ironmountain.nl/ bewaartermijnen). Bedrijven worstelen massaal met bewaartermijnen (hoe lang moeten/mogen we documenten/ gegevens bewaren?), aldus informatie beheerder Iron Mountain in een op 9 juli verschenen persbericht. nummer 8 2013 17 Het bedrijfsarchief van de Italiaanse 'Banco di Napoli' (foto's René Spork).

Archievenblad | 2013 | | pagina 17