Pionieren is kansen creëren Inrichting van archiefinspectie in Almere 55* Inspectie 1 Almere is een relatief jonge stad en dat geldt ook voor het stadsarchief. Redacteur Fransien Smeets vroeg zich af hoe je in zo'n pioniersfase een archiefinspectie opzet. Stadsarchivaris Ellis Kreuwels vertelt over ervaringen, kansen en uitdagingen. 'Voor dit laatste heb ik behoorlijk wat lobbywerk moeten verrichten. In eerste instantie ten aanzien van mijn eigen manager. Zij had haar twijfels bij 'inspectie' voor onze pioniersstad. Mijns inziens is inspectie in een jonge stad van groot belang en dus zette ik zo zwaar mogelijk in qua inschaling. Ik nam haar mee naar inspecteurs in onder andere Utrecht om het cruciale belang van deze functie helder te maken. Dankzij onder andere de verhalen van Jeroen van Oss en de provinciale archiefinspecteur, lukte deze missie goed. Vervolgens kwam er bij de wervings procedure een kink in de kabel. Van de zijde van de afdeling Documentaire Informatie Voorziening (DIV) werd protest aangetekend tegen de rolbeschrijving. Ik had mijn best gedaan om de 'akelige' en mogelijk bedrei gende inspectiefunctie vriendelijk te presenteren en had daarbij redelijk vaak de term 'advies' gebruikt. Dit bleek juist een bezwaar te zijn. DIV hechtte aan haar regiefunctie en wilde er geen misverstand over laten bestaan dat zij het primaat had over advies met betrekking tot informatie. Uiteindelijk werd het woord 'advies' wel gebruikt in de functiebeschrijving van de archiefinspecteur. Het gold echter enkel en alleen voor het advies zoals dat zou voortkomen uit de wettelijk bepaalde inspectie. Het feit dat de collega van Human Resource Management (HRM) die verantwoordelijk was voor de inschaling, affiniteit had met archief werk en genealogie als hobby had, heeft ons zeker geholpen. Ik was hem dankbaar dat hij geen enkele moeite had actief deel te nemen aan de gesprekken die we over dit onderwerp hebben gevoerd. Uiteindelijk was mijn eerste voorstel voor inschaling na bijna een jaar discussie geen punt van gesprek meer.' Op zoek naar een duizendpoot Almere heeft een geschikte archief inspecteur gevonden in de persoon van Frans Smit. Hij heeft inmiddels een goede aanzet gedaan. Zo heeft hij, zelf of samen met collega's, een aantal instrumenten ontwikkeld die helpen om inspecties eenduidig uit te kunnen voeren. Daarnaast zat hij in de redactie van het S@P-jaarboek 'Inspectie'. De toekomst Fransien Smeets I 'In 2002 ben ik als eerste stadsarchivaris in Almere aangesteld en legde ik samen met een assistente de basis voor het archief van deze new town. We hadden slechts een klein budget tot onze beschikking dat we onder andere voor inhuur konden gebruiken. Na 5 jaar pionieren kwamen er meer middelen beschikbaar, waardoor er ruimte ontstond voor professionele uitbreiding op het terrein van inspectie.' 'De zoektocht naar een inspecteur die capabel en genegen was de nieuwe pioniersfunctie op zich te nemen, was de volgende uitdaging. Het betrof een nieuwe functie in een nieuwe stad en bij een piepjong stadsarchief. Het moest een flexibele medewerker worden. Iemand die op strategisch niveau kon opereren, maar die ook operationeel collega's kon helpen het informatie beheer in de goede richting te ontwik kelen, en alles wat zich daar tussenin bevond. Behalve archivaris en inspecteur diende het een strateeg, verbinder, kenniswerker en adviseur te zijn... Wat betreft kennisgebieden verwacht ik van een inspecteur dat hij of zij 'alles' van archieven weet, en een idee heeft wat technologie voor informatiebeheer betekent en voor organisaties als zodanig. Omdat bij mijn weten nog geen opleiding al deze elementen in zich verenigt, hoopten we dat we iemand konden vinden die door de combinatie De entree van het stadhuis van Almere foto Stadsarchief Almere). van ervaring en opleiding in staat zou zijn de archiefinspectie van Almere op te zetten. 'Een van de zaken waarover we in Almere blij zijn en die door de invloed van de inspecteur tot stand zijn gekomen, is het programma 'Informatie op Orde'. Dat programma heeft, zoals de naam al zegt, tot doel dat de informatie in het concern op orde gaat komen. Op dit moment zijn we met de directie in gesprek, met als insteek dat het niet wijs zou zijn het programma na twee jaar te stoppen. De signalen zijn positief, de moeite en investering zullen voor een volgende periode van waarschijnlijk weer twee jaar stevig gecontinueerd kunnen worden.' Fransien Smeets redacteur Archieven blad en collectiebeheerder Gemeente archief Weert. 16 2013 nummer 8

Archievenblad | 2013 | | pagina 16