Archiefinspecteur: een 24/7 job Inspectie Maar, toegegeven, vaak moet ik gewoon een 'nerdalert' afgeven en draaf ik door. Ik hoop nu dat u een beetje begrijpt waarom. Als u mij wilt tegenhouden, neem dan gerust contact op. Alle kanalen staan open, elk moment van de dag (behalve de fax, want dat is thermisch papier en niet houdbaar...). De archiefinspecteur gaat misschien nog wel een stap verder, tenminste ik wil en ik hoop daarmee niet te leiden aan een ernstige vorm van beroeps deformatie. Want op vakantie sta ik te watertanden bij een bevolkings register in het Chinees in Maleisië, maar maak ik me tegelijkertijd druk om de belichting en het klimaat waar het in ligt (voldoet dat wel aan de normen zoals vastgelegd in hoofdstuk 2 van de Archiefregeling?). Als ik met vrienden over mijn werk praat, kan ik vol enthousiasme vertellen over het belang van zuurvrije Amsterdamse archiefdozen. En als ik deze in het wild tegenkom, wijs ik ze mijn gezelschap - ongeacht de leeftijd of belangstelling - altijd aan. Mijn neefje van drie kan nu al blindelings een echte archiefdoos herkennen. Maar het gaat verder dan de mate riële verzorging. Bij bedrijven waar ik privé klant van ben en waarbij het afnemen van de dienst niet helemaal voorspoedig verloopt, zie ik direct de oorzaak in de informatievoorziening. Dit is hetzelfde als in mijn eigen werk: daar zoek ik de oorzaak van problemen bij een gemeente ook altijd in de informatievoorziening. Als ik bijvoorbeeld problemen heb met mijn tv- of internetleverancier, is het eerste wat ik vraag of ze mijn dossier bij de hand hebben, zodat de voorgeschiedenis niet herhaald hoeft te worden. Als dit niet kan, dan vraag ik meteen om naar de tweede lijn te worden doorverbonden. Als mijn vraag dan beantwoord is, vraag ik altijd hoe het kwam dat de eerste lijn geen toegang had tot mijn gegevens. Als het antwoord dan luidt dat 'het systeem' dat niet kan, dan denk ik altijd aan de inmiddels bekende paarse krokodil. Hetzelfde verhaal vertel ik aan gemeenten die juist informatie moeten afschermen voor de privacy: als 'het systeem' dat niet kan, is het dan wel een goed systeem? 3. Ik ben een idealist, ik wil de (informatie)wereld een beetje beter en duurzamer maken. Niet op de groene manier, maar op de digitale duurzame manier. Van huis uit ben ik historica en ik vind het belangrijk dat er over 100 jaar historici zijn die onderzoek kunnen doen naar onze eigen tijd. En dan heb ik het niet alleen over overheidsarchieven. Daarom draag ik nu kleine stukjes kennis over aan familie, vrienden en bedrijven waar ik mee te maken heb. Annemieke Adema Column Archivaris ben je altijd! Overal waar 'de archivaris' (voor zover deze bestaat) komt, trekt hij naar stukjes oude informatie toe en wil dat vervolgens met anderen delen. Denk aan je eigen vakantie, waarbij je toch altijd een foto wilt nemen van dat ene oude stuk dat in een hoek van het museum ligt, terwijl de rest van de familie denkt: 'Het zal wel weer.' Archiefinspecteur ben ik de hele dag. 'Waarom?', vraagt u zich misschien af. Ik wil best toegeven dat ik soms een beetje doorsla, maar ik heb duidelijke redenen voor dit gedrag: 1. Ten eerste vind ik mijn werk en vakgebied leuk! 2. De scheiding tussen werk en privé is moeilijk te maken en daar prijs ik mij gelukkig om. Als er bijvoor beeld een gemeenteraadsvergade ring is met archief op de agenda, dan luister ik daar indien mogelijk naar. Vaak kom ik hier via Twitter achter en dat is dan ook het kanaal om het met anderen te bespreken. Ik vind dit geen werk, maar het heeft wel sterke raakvlakken met mijn werk. Een ander kijkt een voetbalwedstrijd en bespreekt dit op Twitter en die persoon is misschien ook voetbaltrainer. Annemieke Adema archiefinspecteur bij het Westfries Archief. Annemieke Adema: 'Archiefinspecteur ben ik de hele dag. nummer 8 2013 15

Archievenblad | 2013 | | pagina 15