Actie De auteurs van het artikel uit 1987 wezen de organisatoren erop dat het verdrag een vervalsing is. Maar het Irokese opperhoofd Oren Lyons verklaarde dat hem dat niks uitmaakte. De Irokezen baseerden zich op de mondelinge overlevering en op de Two Row Wampum, die bij gelegenheid van de verdragssluiting was vervaardigd. Wie twijfel zaaide aan het verdrag deed dat om anti-Irokese sentimenten aan te wakkeren. samengesteld komt niet overeen met de samenstelling van wampums uit het begin van de zeventiende eeuw die zijn aangetroffen op archeologische vindplaatsen of waar afbeeldingen van zijn gevonden. De organisatoren van de manifestatie zagen in deze wetenschappelijke verhandelingen geen reden om de festiviteiten rond de Two Row Wampum af te blazen. Van 28 juli tot en met 9 augustus voer een vloot van kano's en kayaks met tweehonderd Native en non-Native Americans in twee rijen over een afstand van ruim 300 kilometer de Hudsonrivier af, onder het roepen van leuzen als 'honour the treaties!' en 'protect the earth!'. Bij tussenstops werden ze verwelkomd door een groot aantal milieuactivisten en hoog waardigheidsbekleders, journalisten en een enthousiast publiek. Op 9 augustus kwamen ze aan in New York. Daar namen ze op de dag van de inheemse volken van de wereld deel aan een demonstratieve mars naar het gebouw van de Verenigde Naties. Vloot van kano's en kayaks op de Hudson River, op weg naar New York (foto Skaruianewah, www.honortheworow.org). der Sijs. In zijn reactie op de blogpost van Theo Meereboer maakte Ingmar Koch de Archief 2.0-community daarop attent. De smakelijke details van de vervalsing en de persoon van de vermoedelijke vervalser kun je lezen in zijn blogpost en in het artikeltje van Van der Sijs in de NRC, dat een samenvatting is van haar artikel in Onze Taal. Het is allemaal online te raadplegen, evenals een groot aantal Engelstalige berichten en beschouwingen over het Wampum-verdrag. Het verdrag van 1613 is de laatste jaren actueel geworden doordat de Irokezen actie zijn gaan voeren tegen de Canadese regering, met als doel hun grondgebied terug te krijgen. Om hun status van soevereine staat te onder strepen, begonnen ze een paar jaar geleden met de voorbereidingen van de grootscheepse viering van het vierhonderdjarig jubileum van de verdragssluiting met onder meer een demonstratieve boottocht over de Hudson River in augustus 2013. Eind juli van dit jaar wijdde het Journal of Early American History aan het verdrag een speciaal nummer. Nicoline van der Sijs, Harrie Hermkens en Jan Noordegraaf kwamen met nieuwe argumenten om de verdragstekst als een vervalsing te bestempelen. Andere auteurs rekenden af met de mythe dat de Staten-Generaal enige bemoeienis met een dergelijk verdrag zou hebben gehad en dat het hier dus om een verdrag tussen soevereinen zou zijn gegaan. Weer anderen uitten ernstige twijfels aan de authenticiteit van de wampum zelf: de manier waarop hij is 13 2013 nummer 8 nummer 8 2013 13

Archievenblad | 2013 | | pagina 13