Paspoorten voor Indianen: een nepverdrag uit 1613 Theo Meereboer komt de eer toe in Nederland het begrip wampum in het erfgoeddiscours te hebben geïntroduceerd. Hij deed op 28 juli 2011 een oproep op Erfgoed 2.0, Archief 2.0 en andere sociale media om een zoekgeraakt wampum van de Irokezen op te sporen. Westerse projectie Two Row Wampums zijn, is een projectie op de Indiaanse cultuur van de westerse traditie om bij het sluiten van verdragen ratificaties uit te wisselen. Maar als Irokezen wampums maakten, deden ze dat niet om partijen een bewijsstuk van een gesloten overeenkomst in handen te geven, maar om de herinnering aan een belangrijke gebeurtenis te bewaren. Datering, bekrachtiging en het vermelden van de betrokken partijen waren niet van belang; uitwisseling was niet nodig. Claims tegenover moderne staten moeten echter met bewijsstukken worden gestaafd. Gelukkig voor de Irokezen dook in de jaren vijftig een kopie op van een in het Nederlands gestelde verdragstekst van 1613. Dit document bekrachtigt de eeuwig durende vriendschap tussen de Irokezen en de Nederlanders. Verdragstekst en wampum lijken naar elkaar te verwijzen: Vervalsing In 1987 echter werd door Charles Gehring, directeur van het New Netherland Project van de New York State Library, en door de antropologen William Starna en William Fenton vastgesteld, dat het document ergens in het midden van de twintigste eeuw is geschreven, dat de namen niet kloppen en dat de taal en het schrift slechte imitaties zijn. Als waarschijnlijke vervalser wezen ze de Amerikaanse Nederlander Van Loon aan, deskundige op het gebied van een oud Amerikaans Nederlands dialect dat hij ook zelf had verzonnen. Eind 2012 werden hun bevindingen bevestigd door Neerlandica Nicoline van Theo Thomassen I Een wampum is een gordel van gekleurde schelpen die Irokezen gebruiken om er belangrijke gebeurte nissen mee te symboliseren. De wampum in kwestie - de Two Row Wampum gordel - symboliseert een verdrag tussen de Irokezen en de Nederlanders uit 1613. Een exemplaar wordt door de Irokezen bewaard. Hij is gemaakt van paarse schelpenkralen die in twee parallelle banen op een rechthoekige band met lichtgekleurde kralen zijn genaaid. Die banen zouden de kano's van de Irokezen en de schepen van de Nederlandse kolonisten symboliseren, die ongestoord naast elkaar op de rivier van het leven varen en zich niet met elkaars zaken bemoeien. Tussen de twee paarse banen lopen drie rijen witte kralen, die 'vrede', 'vriendschap' en 'voor altijd' zouden symboliseren. De Irokezen beschouwen het verdrag van 1613 met de Nederlanders als het fundament waarop al hun latere verdragen met de Nederlanders, de Engelsen, de Amerikanen en de Canadezen zijn gebaseerd. Naar hun idee bevestigt het hun lange geschie denis als soevereine natie naast andere soevereine naties, met name Canada, dat onrechtmatig hun grondgebied heeft ingepikt. Ze willen die status erkend zien, in de eerste plaats door Nederland. De zoektocht op het internet had geen succes. De veronderstelling dat er twee Drie wampums. De middelste is de Two Row Wampum (foto Lindsy Speer, www.honortheworow.org). in de verdragstekst is sprake van een 'vaedem seewant', een wampum dus, en de bewoordingen lijken nauwkeurig in de wampum te zijn gevisualiseerd. 12 2013 nummer 8

Archievenblad | 2013 | | pagina 12