Inspectie functionaris 'gemeentearchivaris', die niet alleen het erfgoed beheert maar er ook op toeziet dat er nog bruikbaar toekomstig erfgoed bijkomt. Een mogelijk gevolg van de wijzigingen voor het vakgebied kan zijn dat de verschillende rollen van de archivaris zullen resulteren in volledig van elkaar gescheiden functies. Zo zou de toezicht houdende rol in horizontaal opzicht volledig op kunnen gaan in de bestaande control- en auditorganisatie. Dan zal het vakgebied niet meer gekoppeld zijn aan alleen de functie 'archivaris', maar verspreid raken over verschillende functies binnen overheids organisaties. Met alle kansen en bedreigingen van dien. Deze zullen archiefprofessionals zelf moeten onderkennen en ondervangen.' 'Tegenwoordig worden inderdaad laptops mee naar huis genomen. Vroeger nam men de papieren dossiers mee, tegenwoordig een usb-stick. Ik ken zelfs voorbeelden van werkkamers van ambtenaren thuis die heel goed voor een dependance van de DIV-afdeling door kunnen gaan. Maar de ambtenaren die dossiers, laptops en usb-sticks mee naar huis nemen, zijn zich over het algemeen bewust van de risico's. Ik maak me meer zorgen over het gebruik van publieke cloud-oplossingen (Dropbox, Google Drive, SkyDrive) voor archiefstukken (waaronder privacy gevoelige gegevens of vertrouwelijke bedrijfsinformatie), zonder dat de risico's van het gebruik van deze oplossingen goed worden afgewogen. Persoonlijk vind ik dat dit niet kan en ik zou graag (ook voor de lokale overheid) het gebruik van private cloud verplicht willen stellen. Een ander onderschat risico betreft het archiefbeheer bij uitbesteed werk. Het komt regelmatig voor dat overheids organisaties publieke taken uitbesteden aan private partijen. Men realiseert zich onvoldoende dat de overheid, ook als het werk wordt uitbesteed, wel zorgdrager blijft. En dus op zijn minst in de uitbestedingsovereenkomst bepa lingen over archiefbeheer moet opnemen, inclusief de mogelijkheid tot controle. Dit is in de meeste gemeenten niet of onvoldoende geregeld.' Noten 'Persoonlijk geloof ik niet in de werking van sancties als het gaat om 'taakver- waarlozing' bij archiefbeheer. Dat leert het verleden wel. GS heeft deze sancties wel, maar is nooit verder gekomen dan dreigen en dat alleen nog in een beperkt aantal gevallen. Ten behoeve van het horizontale toezicht kun je je beter opstellen als een 'internal auditor' die in een onafhankelijke positie het management of het college aanvullende zekerheid verschaft, door het toetsen van de feitelijke kwaliteit van beheer sing en door het geven van feedback. Ik heb zelf de ervaring dat dit heel positief werkt en dat de tekortkomingen dan worden aangepakt.' 'Als archiefinspecteur moet je de taal spreken van de mensen die de taken uitvoeren of die verantwoordelijk zijn voor de zaken waarop je toezicht houdt. Communicatie is ontzettend belangrijk. Of het nu DIV'ers, ICT'ers of managers zijn. Overigens is het vermijden van jargon zeker niet synoniem met jip-en-janneketaal.' Is samengaan van de archiefinspectie met bijvoorbeeld de accountantsdienst in één 'auditdienst' een mogelijkheid die voortvloeit uit de ontwikkelde aanpak? Is dat volgens u mogelijk en wenselijk? 'Ik neem aan dat met 'de accountants dienst' een van de mogelijkheden bedoeld wordt? De meeste gemeenten (misschien uitgezonderd de hele grote) hebben hun accountantsdienst al meer dan 10 jaar geleden geprivatiseerd. Op dit moment kent de Archiefwet nog de mee naar huis) en kwesties rond openbaarheid, auteursrecht en privacy stellen niet alleen archiefvormers en archivarissen voor problemen; de gemiddelde archiefinspecteur zal zich ook wel even achter de oren krabben Hoe kijkt u aan tegen deze problematiek 'Men realiseert zich onvoldoende dat de overheid, ook als het werk wordt uitbesteed, wel zorgdrager blijft' (foto Sjoerd Knibbeler). Archiefinspecteurs zijn niet langer de schoolmeesters van vroeger, die je bestraffend of belerend toespreken. De archiefinspecteur van nu is een veldwerker die de route uitstippelt die de manager/archiefvormer heeft te gaan en daarbij in heldere taal wijst op mogelijke valkuilen, zonder er zelf in te vallen. Een zwaar beroep? Ach, dat valt best mee, als de manager maar luistert (lezen doen ze sowieso niet). 1 Driessen, A.J.G., Molenkamp, A., Internal Auditing. Een managementkun- dige benadering (Deventer, 2008). René Spork hoofdredacteur Archieven blad en projectleider bij het Stadsarchief Rotterdam. nummer 8 2013 11

Archievenblad | 2013 | | pagina 11