Het Kwaliteitsmodel Inspectie van BRAIN Inspectie In 2011 werd een procesmodel ontwikkeld voor het inrichten van een archiefinspectieproces, met name bij gemeenten. De afgelopen twee jaar heeft een werkgroep daarvoor noeste arbeid verricht. Tijd voor een update. Het Kwaliteitsmodel Inspectie beoogt de kwaliteit en uniformiteit van de gemeentelijke archiefinspectie in Nederland te verhogen. Het model dient als 'kapstok', stap voor stap opgetuigd met instrumenten als normensets, analysemodellen, monitors, checklists, vragenlijsten, procedures, rapport indelingen, presentatievormen enzo voorts. De grondleggers/actieve bevorderaars van dit model zijn: Annemieke Adema, Jan Beens, Arnoud Glaudemans, Jeroen van Oss, Frans Smit, Marius Jansen, Bas de Groot en Stinie Francke. Hoofdredac teur René Spork sprak met de Nijmeegse gemeentearchivaris Jan Beens over de stand van zaken anno 2013. In 2011 is een procesmodel voor het inrichten van een archiefinspectieproces ontwikkeld. Dit zou de kwaliteit en uniformiteit van de gemeentelijke archiefinspectie in Nederland verhogen. Vindt u anno 2013 dat dit is gelukt? Wat is er bereikt? 'De werkgroep heeft veel werk verzet. Het procesmodel is geleend uit het handboek Internal Auditing1 en aangepast door de werkgroep. Bij de verschillende stadia van het proces model zijn 'tools' en 'best practices' verzameld. Deze worden momenteel gerubriceerd en indien nodig van een toelichting voorzien. Het is de bedoeling dat de eerste set tools en best practices wordt gepresenteerd tijdens de Dag van de Inspectie het komende najaar. Ik zeg met opzet 'de eerste set', omdat het de bedoeling is dat de tools vanuit 'het veld' worden aangevuld en onderhouden. Op dit moment is de werkgroep nog in de fase van het zaaien. Vanaf 2014 hopen we te gaan oogsten.' De opstellers hebben ervoor gekozen om archiefinspectie onderdeel te laten zijn van het kwaliteitssysteem van een organisatie. Zij nemen afstand van de traditionele methoden van inspectie waarbij het constateren van feitelijk heden en fouten met behulp van checklists centraal staat. Geheel in stijl van de Grote Roerganger Mao: u geeft de manager geen vis maar een hengel. En wat nu, vangt de manager bot? 'Het spreekwoord van de vis en de hengel zal ongetwijfeld door Mao gebruikt zijn, maar het is al veel ouder. Het grappige is dat meestal de laatste zin van het oorspronkelijke gezegde wordt weggelaten. Deze luidt: 'Leer een mens denken en hij eet niet elke dag hetzelfde Dat is hier ook van toepassing: het constateren van feitelijkheden en fouten (aan de hand van checklists) zonder te wijzen op de consequenties van zaken die het management aangaan, leidt in de meest gunstige gevallen tot 'passive compliance' en daar zit niemand op te wachten. Door de inspectie onderdeel te maken van het kwaliteitssysteem, bijvoorbeeld als een 'Third Line of Defence', kun je het management duidelijk maken in welke mate de organisatie 'in control' is en welke beheersmaatregelen er zouden moeten worden getroffen. Hiervoor is een scala aan methoden en middelen beschikbaar, De rapportage is het eindproduct van de inspectie, waarin alle voorberei dingen en onderzoek samenkomen. Het moet informatief, overtuigend en activerend zijn. De gemeentelijke archiefinspectie kan immers niet leunen op sanctiemogelijkheden. Schuilt in dat laatste uiteindelijk niet de zwakte van inspectie, hoe je het ook aanpakt? zodat zo nodig maatwerk geleverd kan worden. Daar kan de manager iets mee.' Jan Beens: 'Als archiefinspecteur moet je de taal spreken van de mensen die de taken uitvoeren of die verantwoordelijk zijn voor de zaken waarop je toezicht houdt' (foto part. coll.). 10 2013 nummer 8

Archievenblad | 2013 | | pagina 10