Nieuws uit het veld europeana iiwik culture Archief Otto Frank weg uit Amsterdam Europeana maakt zich zorgen om bezuinigingen Start bouw Gouwedepot Oproep: stageplaatsen gezocht De rechtbank in Amsterdam heeft uitspraak gedaan in een rechtszaak die het Anne Frank Fonds uit Bazel in 2011 heeft aangespannen tegen de Anne Frank Stichting in Amsterdam. Het Zwitserse Anne Frank Fonds eiste onmiddellijke teruggave van een deel van de Anne Frank Archieven die, in samenspraak met het Anne Frank Fonds, al jaren door de Anne Frank Stichting in Amsterdam worden beheerd. De rechtbank in Amsterdam stelt in haar vonnis dat alle teruggevraagde documen ten per januari 2014 moeten worden geretourneerd. Verder stelt de rechtbank in haar vonnis dat de Anne Frank Stichting geen aanspraak kan maken op die docu menten waarvan zij meende eigenaar te zijn. Het Fonds wil de documenten en foto's van Otto Frank terug om ze onder te brengen in een nieuw Familie Frank Centrum dat rond 2016 moet opengaan in Frankfurt. De Anne Frank Stichting betreurt het dat de archieven niet bijeen kunnen blijven in het Anne Frank Huis. De Stichting heeft nimmer ontkend dat een groot deel van de archiefstukken eigendom zijn van het Anne Frank Fonds maar kon zich, gezien de overeengekomen lange duur van de bruikleen, niet verenigen met de eis tot onmiddellijke teruggave. De rechts zaak van het Anne Frank Fonds heeft geen betrekking op de dagboeken van Anne Frank. Deze zijn eigendom van de Staat der Nederlanden en in permanent bruikleen gegeven aan de Anne Frank Stichting. Genoemde collecties zijn nu ondergebracht in gebouwen die niet meer voldoen aan de wettelijke eisen. Daarnaast beschikken zij over onvoldoende ruimte. Daarom is besloten om gezamenlijk een nieuw depotgebouw te realiseren. Met de bouw van het Gouwedepot komt een groot deel Artist impression van het nieuwe Gouwedepot (bron wwwgroenehartarchieven. n). Het Zwitsers Anne Frank Fonds wil documenten en foto's van Otto Frank onderbrengen in een nieuw Familie Frank Centrum in Frankfurt. Bron: www.informatieprofessional.nl De Europese Commissie bezuinigt fors waardoor financiering van Europeana gevaar loopt. Europeana, de Europese portal voor gedigitaliseerd cultureel erfgoed, zal de komende jaren vermoedelijk minder geld krijgen. De Europese Commissie, de organisatie die Europeana financiert, bezuinigt 90 procent op het fonds van waaruit Europeana wordt betaald. Voor het zogeheten CEF Funding Connecting Europe Facility zal in de periode 2014 2020 nog maar één miljard euro beschik baar zijn. Hoeveel geld Europeana zal krijgen, is nog niet bekend. Uit het fonds worden ook projecten op het gebied van digitale rechtspraak en gezondheidszorg gefinancierd. Uit protest tegen de bezuinigingen is Europeana onder het motto #AllezCulture een campagne en een petitie gestart. Bron: www.den.nl/nieuws/bericht/3886 De waardevolle historische documenten uit de Groene Hart regio en de archeo logische vondsten uit Gouda bevinden zich binnenkort onder één dak. van de archieven uit de Groene Hart regio en de archeologische vondsten uit Gouda onder één dak. Deze stukken liggen in ruimten die voldoen aan de wettelijke eisen voor het opslaan van historische documenten en archeologische vondsten. Het Gouwedepot is primair bedoeld als opslag. Na de verhuizing van de archieven naar het Gouwedepot is het wel mogelijk archiefstukken in te zien. Dit kan nadat deze stukken vooraf zijn opgevraagd. Bron: www.omroepwest.nl In het tweede en het vierde jaar van hun studie volgen de studenten van de Hogeschool van Amsterdam en de Reinwardt Academie een stage. De beroepsoriënterende stage in het tweede jaar duurt bij de Hogeschool van Amsterdam 10 weken, bij de Reinwardt Academie 16 weken en is een eerste kennismaking met het werkveld. Bij deze stage is gekozen voor een geïntegreerde aanpak tussen werken en leren. Tijdens de stageperiode krijgt de student een aantal opdrachten die erop gericht zijn de student meer inzicht te geven in diverse aspecten van de stage-instelling en op zijn/haar eigen ontwikkeling als toekomstig erfgoed- of informatieprofessional. Vanuit de opleiding wordt de stage begeleid door een docent. De stage wordt afgesloten met een schriftelijk verslag. De beroepsvoorbereidende stage in het vierde jaar bestaat uit een zelfstandig project. Dat kan een onderzoek of een opdracht op een specifiek terrein zijn. De studenten hebben dan al hun archief minor achter de rug. Het vierde jaar is het jaar dat de student ook aan het afstu- nummer 7 201 3 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 7