De archiefervaring van Caroline de Hart Sinds 2009 ben ik werkzaam bij het Streekarchief Langstraat Heusden Altena. Ik heb daar meerdere functies vervuld, van medewerker studiezaal tot inventarisator. Het toeval wil dat ik een van mijn eerste archiefervaringen opdeed bij deze archiefdienst. aan de plaats waar het kasteel gestaan had, uiteraard op kerstavond. Aangezien er meerdere wielen in de omgeving van het klooster Mariënkroon te vinden zijn, was verder onderzoek noodzakelijk om de exacte locatie van dit legendarische kasteel te bepalen. Onvoorbereid kwamen we in het archief te Heusden aan. Vanwege ons gebrek aan ervaring leverde ons bezoek niet meer op dan een aantal tijdschriftartikelen. De plaats van het bewuste wiel bleef onduidelijk. Een aantal jaren later kreeg ik via mijn werk bij het Streekarchief weer met de legende te maken: de laatste paters van abdij Mariënkroon besloten hun archief aan het Streekarchief in bruikleen te geven. Ik had het voorrecht dit archief te mogen inventariseren. Het geeft een kijkje in het leven van deze cisterciënzer gemeenschap, die in het begin van de twintigste eeuw vanuit Frankrijk in Nieuwkuijk is beland. In dagboeken wordt het leven van de paters van dag tot dag beschreven. Maar niet alleen uit de losse stukken; ook uit het archief als geheel valt het een en ander over de levensloop van dit klooster op te maken. Zo is het archiefmateriaal afkomstig uit de hoogtijdagen van het klooster aanzienlijk, terwijl na de jaren '70, wanneer het aantal kloosterlingen begint af te nemen, ook het aantal Tussen deze archiefstukken trof ik een transcript aan van een luisterspel, op zaterdag 14 juli 1951 uitgezonden door de KRO. Dit luisterspel vertelt het verhaal van een verzonken klooster dat gestaan heeft in Elshout, een plaatsje in de buurt van Nieuwkuijk. Hoewel de paters in dat klooster de verleidingen van de duivel weten te weerstaan, verdwijnt het klooster net als het kasteel te Nieuwkuijk in een wiel. Op kerst avond is daar geen hulpgeroep te horen, maar het gezang van de broeders die hun getijden zingen. Uiteraard loopt het met de broeders beter af dan met de feestgangers: hun zielen stegen op tot God, het eeuwig Heil. Met twee vriendinnen deed ik onderzoek naar plaatsen en gebouwen waaraan lokale legenden en spookverhalen verbonden zijn. Ons uiteindelijke doel was het opzetten van een website met informatie over de legenden en de locaties waarop deze betrekking hebben. Een van deze legenden handelt over een kasteel dat gezonken zou zijn bij het plaatsje Nieuwkuijk. Het kasteel zou gestaan hebben op de plaats waar nu een diep wiel ligt, nabij abdij Mariën- kroon. Volgens de legende is op deze plaats op kerstavond ieder jaar opnieuw het geroep om hulp te horen van de mensen die eeuwen geleden met het kasteel gezonken zijn. De bewoners van het kasteel leidden een slecht leven. Tijdens een feest dat door de kasteelheer op kerstnacht was georganiseerd, verscheen onaangekondigd een zwarte ridder. Toen het feest zijn hoogtepunt had bereikt, sloop een van de knechten het kasteel uit. Hij was nauwelijks aan de overkant van de gracht of hij hoorde een gekraak en gekreun achter zich. De muren van het kasteel trilden, de torens scheurden en het kasteel zonk met alle feestgangers in de diepte. De zwarte ridder was de duivel die de kasteelheer en de zijnen was komen halen.... Ons onderzoek naar deze legende zou niet compleet zijn zonder een bezoek Caroline de Hart: 'De verleiding blijft groot om bij een van deze wielen op kerstavond een kijkje te nemen...' archiefstukken daalt. Daarnaast zijn de archiefstukken tijdens de bloei van het klooster door de pater archivaris voorzien van een omslag met inventaris nummer, iets wat bij de latere stukken ontbreekt: de paters kwamen vanwege hun geringe aantal simpelweg niet meer aan de verzorging van hun archief toe. Na wat speurwerk op internet werd duidelijk dat legenden over op kerst nacht verzonken kloosters en kastelen, vaak op plaatsen waar tegenwoordig een wiel is, alomtegenwoordig zijn. Toch blijft de verleiding groot om bij een van deze wielen op kerstavond een kijkje te nemen... Caroline de Hart archivist, Streekarchief Langstraat Heusden Altena. De paters van Mariënkroon voor de abdij, 1957 (collectie abdij Mariënkroon, Streekarchief Langstraat Heusden Altena). nummer 7 201 3 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 5