Colofon Van de redactie Vrijwilligerswerk V Citaat van de maand In de uitzending was te zien hoe een jonge ambtenaar op thuisbezoek een hoogbejaarde vrouw ervan probeerde te overtuigen dat ze voor hulp (een prothese bevestigen) eerst eens goed moest rondkijken 'in haar netwerk'. Ik heb nog nooit iemand zo glazig zien kijken. De jonge ambtenaar vond het gesprek best wel goed gegaan. Voor hem was dit overigens ook nieuw. Het inzetten van vrijwilligers en werklozen bij persoonlijke verzorging van burgers riep na deze reportage 'enige verontwaardiging en onrust' op. Logisch: het gaat om verantwoorde professionele zorg. Staatssecretaris Van Rijn heeft in zijn reactie op de reportage dan ook laten weten dat lijf gebonden zorg onder de zorgverzekeringswet valt. Hoera. De washandjes van/voor de buren blijven nog even in de kast. Ik dacht dat ik naar een cabaretvoorstelling zat te kijken en niet eens een hele slechte: de uitzending van Nieuwsuur op 2 juli jongstleden. In Deventer wil men werklozen verplicht aan de slag in de thuiszorg en meent de verantwoordelijke wethouder dat de ene buur best de billen van de andere buur kan wassen. Kern van het probleem is dat het Rijk lasten afwentelt op de gemeenten en dat zij daar geen oplossing voor hebben: werklozen, de buren en vrij willigers moeten dan maar gratis aan de slag. Dat kan nooit de bedoeling zijn van vrijwilligerswerk. In dit nummer besteden we aandacht aan vrijwilligerswerk bij archief instellingen, dit naar aanleiding van de commotie die in het voorjaar ontstond toen het RHC Eindhoven zijn vrijwilligers 'ontsloeg'. Werken de instellingen nog met vrijwilligers en zijn ze van plan ermee te stoppen? Zo ja, waarom? Het beeld dat ontstaat na het houden van een mail- en belronde is dat van stoppen geen sprake is. Wel komen er virtuele vrijwilligers naast fysieke vrijwilligers. Kleinere instellingen lijken soms sterk te drijven op vrijwilligers werk. Anders dan in de zorg leidt in ons vak het ontslag van vrijwilligers wel, maar het aantrekken van vrijwilligers niet tot opschudding. Zelfs niet als de vrijwilligers geen aanvullende maar vervangende werkzaamheden doen... Nog een stapje verder: de (gedwongen) inzet van vrijwilligers in de zorg zien we als 'asociaal', terwijl dezelfde inzet in het archiefwezen (bijvoor beeld door de overheid afgedwongen 'werkervaringsplekken') juist beschouwd wordt als 'sociaal'. Dat komt enerzijds omdat we mensen graag een kans bieden en anderzijds omdat we onze professionaliteit zelf niet altijd serieus nemen: vrijwilligers zijn van harte welkom, maar moeten aanvullend en geen vervangend werk doen. René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Hoe meer hulp iemand ontvangt in zijn korenveld, hoe minder koren hij krijgt.' Zimbabwees spreekwoord Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Dick Deuzeman, Joris van Dieren- donck (eindredacteur), Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, Evelien van der Meulen, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Nico Vriend, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Charles Jeurgens, Gerrit Kouwenhoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin oktober 2013. 4 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 4