'De fysieke studiezaal bestaat in 2030 niet meer' In gesprek met Herman Oost Dominee had hij kunnen worden. Of leraar, misschien zelfs wiskundige. Maar hij koos voor het archiefwezen. Inmiddels is hij daarin alweer bijna vijfendertig jaar werkzaam, tegenwoordig als hoofd publieksdiensten bij het Noord-Hollands Archief. Tijd voor een goed gesprek. best streng in. Wel nam deze strengheid in de loop der jaren af. Mijn moeder was huisvrouw, mijn vader chef van een onderhoudsmagazijn in een textielfabriek. Politiek, sociaal en kerkelijk was mijn vader zeer actief, onder andere als lid van de Anti-Revolutionaire Partij. Dat gen is absoluut niet doorgegeven, aan geen van zijn kinderen. Zelf ben ik 'Op de middelbare school in Almelo was ik een van de allereersten met lang haar. Daar moesten ze overigens vooral op school aan wennen, mijn ouders vonden het prima. Maar verder was ik heel braaf hoor. Uitgaan was er sowieso niet echt bij. In Borne was vrijwel niets te doen en het ligt op twaalf kilometer fietsen van Almelo. Ik zat dus vooral thuis.' 'Absoluut niet! Toen ik klein was had ik het streven om ooit dominee te worden, of eigenlijk kwam dit meer van mijn ouders af. Maar het is er niet van gekomen. Tijdens mijn middelbare schooltijd dacht ik nog even dat ik Nico Vriend Burgerlijke Stand Herman Oost (foto's part. coll.) Waar ben je opgegroeid? En in wat voor soort gezin? 'Ik ben geboren op 6 december 1951 in Borne, Twente, als jongste telg in een gezin van zeven kinderen. Het was wat men noemt een goed gereformeerd gezin. Iedere zondag moest ik verplicht naar de kerk, daar waren mijn ouders Herman bij zijn geboortehuis, naast hond Swiet en een verkiezings affiche van de ARP, 1955. bijvoorbeeld alleen lid van de Histori sche Vereniging Oegstgeest, verder niets.' Hoe was je als tiener? En thuis was je aan het dagdromen over een carrière in het archiefwezen? 46 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 46