Agenda Tentoonstellingen Sinds 3 augustus is de tentoonstelling 'Rembrandt in zwart-wit' in Het Markiezen hof in Bergen op Zoom te zien. Het museum presenteert een prachtige overzichtstentoonstelling met etsen van de meester zelf. De etsen zijn afkomstig van een particuliere verzamelaar en zijn nog nooit eerder aan het publiek getoond. Rembrandt van Rijn is vooral bekend vanwege zijn schilderijen. Maar in zijn eigen tijd genoot hij onder collega kunstenaars vooral aanzien vanwege zijn etsen. En terecht, want zijn etsen zijn meesterwerken op de vierkante centimeter. Rembrandts totale grafische oeuvre omvat zo'n 290 etsen. Daarvan is een representatief overzicht straks in de expositie te zien. Hoewel iedereen Rembrandt als schilder kent, is zijn etswerk eigenlijk veel grootser. Zijn observatievermogen was zijn grote kracht. Hij legde niet zoals zijn tijd genoten de belangrijke momenten vast, maar koos juist voor het moment daarvoor of daarna. Alsof hij een foto maakte en net te laat op het knopje drukte. Het meest karakteristieke van Rembrandts werk is zijn gebruik van licht en donker. Daarmee geeft hij zijn figuren en compo sities volume en diepte. Schaduwen worden tot in het oneindige gemoduleerd om bepaalde stemmingen en symbolische elementen te creëren. Na een grote verbouwing heropent het Nationaal Archief op woensdag 16 oktober de deuren van het vernieuwde publieks- centrum met de openingstentoonstelling 'Het geheugenpaleis - met je hoofd in de archieven'. Deze eerste tentoonstelling in eigen huis presenteert de omvangrijke archiefcollectie op verrassende, vernieu wende en unieke wijze. Elf grote en kleine verhalen nemen de bezoeker mee op een reis door meer dan duizend jaar Nederlandse geschiedenis. 'Het geheu genpaleis' is een afwisselende tentoon stelling die vertelt over seksuele escapades in exotische oorden tot aan machtsspelen op nationaal en internatio naal politiek toneel. Een unieke combinatie van toneel, muziek en games brengen archiefmateriaal tot leven. Lang geleden stuurde de koning van het geheugenpaleis elf onderdanen op weg om meer te weten te komen over het verre vreemde land van het verleden. Na jaren keren de reizigers terug met verhalen, tientallen documenten, kaarten en foto's. De tentoonstelling toont al dit bewijsmateriaal. Diverse creatieve mensen - van landschapsarchitect tot theatermaker - geven op eigentijdse wijze hun visie op een verhaal. Acteur en regisseur Helmert Woudenberg kruipt in de huid van Johan van Oldenbarnevelt. Singer-songwriter Ricky Koole zingt over VOC-vrouwen. Acteurscollectief Wunder- baum vertolkt de gevoelens van allen die vóór 1971 wilden scheiden van hun partner. De expositie prikkelt fantasie en zintuigen en geeft de bezoeker inzage in het verleden van ons land. Bijeenkomsten HET GEHEUGEN Uti, PALEIS 3 augustus tot en met 10 november Rembrandt in Bergen op Zoom Locatie: Markiezenhof (Steenbergsestraat 8, Bergen op Zoom) Info: www.markiezenhof.nl 16 oktober 2013 t/m 29 juni 2014 Het geheugenpaleis Locatie: Nationaal Archief (Prins Willem Alexanderhof 20, Den Haag) Info: www.gahetna.nl/geheugenpaleis 28 en 29 november Symposium 'Breekbaar bezit, fotografie op glas' Wat zijn glasnegatieven en hoe ga je ermee om? Hoe voorkom je schade aan deze kwetsbare objecten? Hoe digitali seer je glasnegatieven zodat ze toegan kelijk zijn? Wat is glasdegradatie? Hoe herken en dateer je collodiumnegatieven en autochromes? Deze en andere vragen komen aan bod tijdens het symposium 'Breekbaar bezit, fotografie op glas'. Dit veelzijdige symposium is bedoeld om restauratoren, behoudsmedewerkers, collectiebeheerders, registratoren en liefhebbers inzicht te verschaffen in de geschiedenis en techniek van fotografie op, of in combinatie met, glas. Aandacht zal worden besteed aan diverse conser- veringsaspecten, herkennen en voorkomen van schades en aspecten met betrekking tot transport en digitalisering. Naast kennisuitbreiding is dit symposium ook een goede gelegenheid om van elkaar te leren, van gedachten te wisselen, tot nieuwe conclusies te komen en misschien zelfs de aanleiding om collecties onder de loep te nemen. Het symposium vindt alleen doorgang bij voldoende inschrijvingen. Aanmelding is alleen mogelijk via http://restauratoren.nl. Locatie: FotoMuseum Provincie Antwerpen (Waalsekaai 47, Antwerpen) Info: http://restauratoren.nl/actueel/ breekbaarbezit De etsen uit 'Rembrandt in zwart-wit' zijn nog In 'Het geheugenpaleis' komt archiefmateriaal tot nooit eerder aan het publiek getoond. leven door middel van toneel, muziek en games. nummer 7 2013 45

Archievenblad | 2013 | | pagina 45