KVAN Nieuws Verslag Algemene Ledenvergadering Plaats: De Bazel, Stadsarchief Amsterdam Datum: 11 juni 2013 Tijdstip: 9.15 - 10.15 uur 1. Opening De voorzitter (Fred van Kan) opent de vergadering om 14.30 uur en heet de aanwezigen welkom. 2. Mededelingen Er zijn geen mededelingen. 3. Notulen Algemene Ledenvergadering 22 november 2012 De notulen worden goedgekeurd, met de volgende, door Hans Berende ingebrachte wijzigingen met betrekking tot S@P: Karen Zwarts moet Karen Zwart zijn; het bestuur is uitgebreid met Marieke de Haan, zij zal Hans Waalwijk vervangen voor de Hoge school van Amsterdam Archiefschool; Yvonne Bos-Rops wordt opgevolgd door Hans Berende; Caroline Leistra zal namens het Archievenblad zitting nemen. 4. Voorstel fusie KVAN/BRAIN De voorzitter vat het voorstel en de achter grond samen. Vervolgens geeft hij Marens Engelhard, KVAN-lid en voorzitter van BRAIN, het woord. Deze onderstreept het belang van een fusie, zoals verwoord in het voorstel. Theo Thomassen heeft principiële bezwaren tegen het voorstel. De belangen van beroepsgroep en instellingen zijn niet dezelfde. Hetgeen beoogt wordt met een fusie kan volgens hem ook zonder fusie worden bereikt. Erika Hokke merkt op dat tijdens de ALV in juni 2011 fusie met de SOD aan de orde is geweest en vraagt zich af of dat nu van de baan is. Verder wijst zij op de huidige statuten, die een instellingslidmaatschap niet mogelijk maken. Tegen fusie heeft zij geen principieel bezwaar; wel moet het streven naar certificering van de beroeps groep overeind blijven. Bert de Vries pleit voor een onderzoeks opdracht, ook met het oog op de finan ciën; wat wordt het gedrag van instel lingen in een gecombineerde vereniging? Els van den Bent sluit zich aan bij Theo Thomassen. Zij wijst op de situatie in Canada, waar archivarissen in de pro blemen komen omdat de beroepscode strijdig is met de code die ambtenaren moeten onderschrijven. Als de vergade ring het bestuursvoorstel aanneemt, dan verzoekt zij om een notitie die aantoont welke vraagstukken met deze fusie worden opgelost. Hannie Kool-Blokland vraagt om het voorstel tot samengaan verder te ontwikkelen. Ze wil graag kijken wat de effecten zijn. In deze tijd is het erg belan grijk om als beroeps- en belangenvereni ging met één gezicht naar buiten te treden, mede gezien de omvang van het veld. Wel moeten we de randvoorwaarden goed omschrijven. Marianne Loeff is het eens met Hannie Kool-Blokland. Zij wijst erop dat we geen lobby hebben in Den Haag. Bij musea hebben ze die lobby wel. De algemene rijksarchivaris heeft die lobby ook. Dat mist het archiefwezen. We zijn een kleine beroepsgroep en te zwak. Daarom heeft een fusie haar voorkeur. In een fusiever eniging krijgt de huidige sectie Inspectie van BRAIN ook een betere positionering. Bert de Vries wil dat in de opdracht aan het bestuur wordt opgenomen dat er een rapport komt hoe de samenwerking kan worden versterkt. Hij stelt voor het woord fusie uit die notitie te halen. Bovendien vraagt hij om een vergelijking met ontwikkelingen in de bibliotheekwereld en in het buitenland. Theo Thomassen sluit zich aan bij dit verzoek. Geert-Jan van Bussel neigt naar afwijzing van het bestuursvoorstel. Hij ziet de nood zaak tot fusie niet. Misschien dat de uit komsten van een onderzoek hem van gedachten doen veranderen. Bij dit onder zoek ziet hij graag dat ook andere beroeps verenigingen worden meegenomen. Margreet Windhorst stelt dat de KVAN meer is dan een beroepsvereniging. De vereniging staat blijkens de statuten voor de belangen van het gehele archiefwezen. Theo Thomassen repliceert dat het lid maatschap alleen open staat voor personen, niet voor instellingen. Rienk Jonker vindt dat het allemaal te snel gaat, een fusie is ingewikkeld. Hij wil daarom graag een onderzoek waarbij naast het bestuur ook gewone leden betrokken zijn. Chantal Keijsper meldt dat de NVB (Nederlandse Vereniging voor Beroeps beoefenaren in de bibliotheek-, informatie- en kennissector) zowel individuele als instellingsleden kent en daarom erg slag vaardig is. Zij komt uit de bibliotheek wereld. Deze discussie over een tegenstel ling tussen beroepsbeoefenaren en instellingen is voor haar nieuw. Je moet naar de slagkracht kijken. Zij steunt dan ook het fusievoorstel. Reactie voorzitter De voorzitter gaat in op de gemaakte opmerkingen: - Allereerst geeft hij aan dat het voorstel uitgaat van de praktijk en niet van de theorie. Die praktijk luidt dat KVAN en BRAIN vrijwel altijd gezamenlijk optrekken en die praktijk luidt ook dat in dezelfde beperkte groep van vrijwilligers moet worden gevist; - Hij stelt dat de SOD momenteel zwak is en daarom (nog) niet is benaderd als fusiepartner. Een samengaan met BRAIN is nu aan de orde; verbreding kan op termijn een volgende stap zijn. Maar ook dan moet de focus blijven op archief en records management; 36 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 36