in de eigen collectie VX - l V* Het aankomende jaar zal in heel wat landen in het teken staan van de herdenkingen van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918). Nederland bleef neutraal en om die reden heeft het idee postgevat dat er in ons land niet veel gebeurd is in die bewogen periode. Niets is minder waar. Ongestraft de Stichting een oproep aan de Neder landse archieven uitgaan om hun 1914-1918 materiaal te inventariseren en indien mogelijk te digitaliseren. Diverse archiefinstellingen hebben hun beschreven materiaal al toegankelijk gemaakt, zoals het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG)1, de Zeeuwse archieven2 en heemkundekring Amalia van Solms3. Digitaliseringsprojecten Ook op Europees niveau voeren veel landen de komende jaren grootschalige digitaliseringprojecten uit, om allerhande bronnen over de oorlogsjaren voor een groot publiek beschikbaar te maken. Zeventien Europese instellingen hebben zich verenigd in het project 'European Newspaper', dat tot doel heeft de kranten van 1914-1918 te digitaliseren. Dit is een onderdeel van het overkoepelende project 'Europeana Collections 1914-1918'. Het uitgangspunt daarvan is 'to create a substantial digital collection of material from national libraries and other partners from eight countries that found themselves on different sides of the historic conflict'. In de 'Projectenbank' van Digitaal Erfgoed Nederland is in september 2012 een WO I-gerelateerd project opgenomen: 'European Film Gateway 1914-1918'.4 Schat aan onontdekt materiaal seerde nijverheidstentoonstellingen. Stichting 100 Jaar Nederland en de Eerste Wereldoorlog hoopt via haar website5 een landelijk overzicht te geven van het beschik bare materiaal van de Eerste Wereldoorlog. Archiefinstellingen kunnen een beroep doen op haar kennis en contacten bij de ontsluiting van het materiaal (contextuali- sering). Bovendien kan de Stichting des gewenst een rol spelen bij het leggen van contacten in het buitenland. Net als honderd jaar geleden kunnen we de Eerste Wereldoorlog ook nu niet negeren. Noten 1 http://socialhistory.org/nl/collecties/ vluchtelingen-nederland-1914-1918 2 http://www.geschiedeniszeeland.nl/ tab_themas/themas/eerste_wereldoorlog 3 http://www.dodendraad.org 4 http://www.den.nl/project/502/ EFG1914---European-Film-Gateway 5 http://www.100jaarnederlandenwo1.nl Ron Blom en Paul Moeyes I Nederland wilde de oorlog wel negeren, maar de oorlog negeerde Nederland niet. Het neutrale België werd in augustus 1914 door de Duitse legers onder de voet gelopen en in die eerste oorlogsmaanden kwamen naar schatting één miljoen Belgische vluchtelingen de Nederlandse grens over. In hun kielzog volgden nog eens duizenden Belgische, Britse en Duitse militairen die volgens het internationaal recht voor de duur van de oorlog moesten worden geïnterneerd. Het Nederlandse leger bleef ruim vier jaar lang op volledige oorlogssterkte gemobiliseerd, maar die mobilisatie ontregelde het maatschappelijk leven en kostte de schatkist kapitalen. In grote delen van ons land werd het democra tisch bestel opgeschort omdat het militair bestuur de macht voor de duur van de oorlog overnam. Bovendien raakte Nederland verstrikt in een steeds grimmigere economische oorlogsvoering. Duitsland wilde de bevoor rading van Engeland voorkomen en torpedeerde daarom koopvaardijschepen die op Engeland voeren, ook neutrale Nederlandse. Engeland probeerde Duitsland te verstikken door middel van een handels blokkade en Nederland werd daar onder deel van. In de loop van de oorlog begonnen de Britten steeds meer de Nederlandse in- en uitvoer over zee te regelen. De Nederlandse regering traineerde, protesteerde en fulmineerde, maar liet het uiteindelijk ongestraft gebeuren. Want Nederland was neutraal en wilde actieve deelname aan de oorlog koste wat kost vermijden. De stichting '100 Jaar Nederland en de Eerste Wereldoorlog' spant zich in om deze periode in de Nederlandse geschiedenis duidelijker in kaart te brengen. Eerder liet In de Nederlandse archieven moet nog een schat aan onontdekt materiaal te vinden zijn, zoals dagboeken of brieven van gemobiliseerde militairen, de administra ties van de vele steuncomités, en 'grijze literatuur' zoals brochures en pamfletten. In musea liggen wellicht kunst- en gebruiks voorwerpen die naar Nederland gevluchte Belgen maakten en die aan het publiek getoond werden op speciaal georgani- Een trein met Belgische vluchtelingen komt aan op het Centraal Station in Amsterdam, 1914 (foto Bernard F Eilers; coll. Stadsarchief Amsterdam). Ron Blom medewerker Stadsarchief Amster dam, rblom@stadsarchief.amsterdam.nl. Paul Moeyes auteur van Buiten Schot. Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog 1914-1918, p.moeyes@hva.nl. 34 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 34