archive, Voert Caroline het uploaden van de inventarissen met de hand uit, in het Dashboard kan ook worden ingesteld de archiefinventarissen door het portaal te laten ophalen met behulp van Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting (OAI-PMH). Wijzigingen in de archiefinventarissen worden dan via de website van de archiefdienst geautoma tiseerd doorgestuurd. Walther Hasselo (Leiden): 'Ik heb ervoor gekozen om Archives Portal te vullen via het dashboard in combinatie met een harvesting via OAI-PMH uit ons gegevensmagazijn. Harvesting en verwerking liep soepel, alle 771 inventarissen zijn nu beschikbaar.' De DPT gebruikt hij dus niet. Aanloopproblemen Anderen hadden meer moeite. Etienne van den Hombergh: 'Sommige functio naliteiten worden door het gemeentelijk netwerk niet gefaciliteerd. Zo draait de tool via Java niet - of als ie draait, dan is ie niet stabiel. En hier knap ik wel wat af: ben ik nou een archivaris die zich eigenlijk alleen met inhoud, structuren Optimisme Indien afgesproken, kan hij het inlezen voor een archiefdienst uitvoeren. Maar archiefdiensten kunnen dit ook zelf- Meedoen via archieven.nl Ook archiefdiensten die hun inventarissen beschikbaar stellen via archieven.nl kunnen eenvoudig meedoen aan het Archives Portal Europe. Klanten van De Ree Archiefsystemen zijn benaderd met de vraag of zij toestemming geven om hun archiefinventarissen (ook) beschikbaar te hebben in het portaal. Indien dat het geval is, wordt het materiaal uit archieven.nl in EAD-formaat met behulp van OAI-PMH naar het portaal geüpload. Op dit moment (midden juli 2013) zitten er zo'n 34.000 toegangen van 27 instellingen uit archieven.nl in het portaal. Uiteindelijk zullen er zo'n 41.000 toegangen van 39 instellingen worden ingelezen (planning september 2013). PÖKUlEWDPt APEx-conferentie, Dublin 2013 (foto's Wim van Dongen). enkele punten niet valide waren, zouden hierbij sommige onderdelen van de uiteindelijke inventaris niet zichtbaar zijn. Het opsporen en verhelpen hiervan is niet eenvoudig, maar vanwege de uitstekende hulp van het Nationaal Archief hierbij was dat geen probleem. Het uploaden van de inventarissen naar het Dashboard van het Archieven Portaal werkt heel intuïtief. Het invoeren van een archievenoverzicht is vrij omslachtig, maar op dat punt wordt gewerkt aan een verbeterde versie.' en dienstverlening moet bezighouden of wordt er ook nog wat technische bagage van mij verwacht?' Of de problemen zijn te wijten aan de tool of de gemeente lijke infrastructuur valt nog te bezien. Wim van Dongen: 'Het feit dat de DPT niet binnen de Zutphense netwerkom geving draait, is een heel specifiek geval waar ik nog eens in ga duiken. De tool wordt uitgebreid gebruikt in heel Europa op diverse stand-alone computers en platforms (Windows, Apple, Linux) en van de nieuwste versies van deze tool heb ik alleen vanuit Zutphen over een hang-up gehoord.' Ook Erik Visscher is er nog niet helemaal uitgekomen: 'Wim van Dongen had enkele fouten in onze toegangen gecon stateerd. Die heb ik geprobeerd zelf te begrijpen, maar daar kwam ik nog niet uit. We hebben nu een aantal toegangen klaar om toe te voegen. Ik was er nog niet aan toe gekomen om dat te doen, maar nu ik er even voor ging zitten, ging het heel vlot.' Het antwoord op de vraag van Etienne van den Hombergh - 'Wordt er ook technische bagage van me verwacht?' - is dus: nee. De country manager is aangesteld om archiefdiensten juist daarbij te ondersteunen. En zijn hulp vaardigheid wordt breed geroemd. standig doen, bij voorkeur geautoma tiseerd. Etienne van den Hombergh: 'De techniek wordt aan de beheerskant gladgestreken, zowel van de kant van APE als van RAZ. Ik zie dat met veel optimisme tegemoet.' Caroline de Hart: 'Onze ervaringen met het Archieven- portaal zijn erg positief.' Ivo Zandhuis zelfstandig adviseur digitale toegankelijkheid van culturele informatie en redacteur van het Archievenblad. Met dank aan: Wim van Dongen, Etienne van den Hombergh, Erik Visscher, Caroline de Hart, Walther Hasselo, Albert Zuurbier. Country managers werden tijdens de APEx- conferentie speciaal getraind in het begeleiden van archiefdiensten bij het aanleveren van archiefbeschrijvingen. nummer 7 2013 33

Archievenblad | 2013 | | pagina 33