Archives Portal Europe in Nederland Vorig jaar besteedde het Archievenblad voor het eerst aandacht aan het Archives Portal Europe. Op deze website worden archiefinventarissen uit bijna heel Europa verzameld en doorzoekbaar aangeboden. Nederlandse archiefinventarissen worden daarbij natuurlijk niet overgeslagen. 'Impuls geven' Erik Visscher (Schiedam): 'Wij willen meedoen omdat het Gemeentearchief Schiedam geen goede mogelijkheid heeft om toegangen te presenteren en doorzoekbaar te maken. Verder willen we door mee te doen ons werk met EAD een impuls geven. Zo vergroten we onze kennis. Dat is ook nodig omdat we meedoen met een Europees project: 'Training the trainers. Dissemination of knowledge on digitisation'. Het Gemeente- archief Schiedam organiseert daarvoor het onderdeel 'toegankelijkheid via internet', met uiteraard aandacht voor EAD.' Een vergelijkbaar argument geeft Caroline de Hart uit Heusden: 'Voor het Streekarchief zijn met name de zoek mogelijkheden die het Archievenportaal biedt van belang. Op de website van het Streekarchief is het niet mogelijk de inventarissen integraal te doorzoeken. Via het Archievenportaal kan dat wel. Daarnaast speelt uiteraard een rol dat onze inventarissen op deze manier via een breder platform vindbaar zijn.' 'Makkelijk in onderhoud' Behalve functionaliteit die de eigen website niet biedt, is dus ook een breder platform van belang. Etienne van den Hombergh (Zutphen) geeft echter prioriteit aan zijn eigen website en ziet portals als 'secundair'. 'Immers, regel matig worden archiefdiensten - en dus ook RAZ - gevraagd deel te nemen aan portals, waarbij best wel veel input wordt gevraagd. Ik heb daar moeite mee, want wie onderhoudt dat allemaal? Wie zorgt ervoor dat op die portal de meeste actuele inventarissen worden gepresenteerd? Bij het APE-project zag ik echter meer en betere kansen. Met de EAD-uitwisseling zou onderhoud vrij makkelijk moeten kunnen. Bovendien is er voor historici in het buitenland best wel belangstelling voor het oude Zutphen (Hanzestad!).' En een portaal boort wellicht een ander publiek aan dan hij met zijn eigen website probeert te bereiken: 'Ik vind de gebruikerskant van APE erg uitgebreid. Als je weet hoe een archief in elkaar steekt, kun je ontzet tend gericht zoeken.' Onderhoud van de informatie zou dus 'vrij makkelijk' moeten kunnen. Maar hoe werkt dat dan? En is dat zo makkelijk? Deelnemende archiefdiensten kunnen hun informatie rechtstreeks naar het portaal uploaden via een eigen account voor het online beheerdersinter face van het portaal, genaamd het Dashboard. Maar er is ook aanvullend gereedschap ontwikkeld: de Data Preparatie Tool (DPT). De DPT kan worden geïnstalleerd op een willekeu rige computer en stelt de beheerder in staat om de informatie vooraf te testen. Vervolgens kan het daadwerkelijke uploaden en publiceren van informatie worden georganiseerd via het Dash board. De informatie kan daarbij ook worden verwijderd of verbeterd. 'Eén druk op de knop' Caroline de Hart (Heusden) gebruikt de software met veel succes: 'Het Streek archief had voor deelname aan het Archieven Portaal Europa reeds alle inventarissen beschikbaar in EAD- formaat. Met behulp van het archief beheersysteem van het Streekarchief is het namelijk mogelijk om met één druk op de knop EAD-bestanden te genereren. Alvorens deze in het Archievenportaal te kunnen plaatsen, moesten de bestanden worden omgezet naar het EAD-formaat van APE. Dit kan met behulp van een conversieprogramma [de DPT, IZ] dat op de website van het Archievenportaal kan worden gedownload. Doordat de EAD-bestanden van het Streekarchief op Wim van Dongen van het Nationaal Archief was technisch coördinator gedurende de eerste fase van de ontwikkeling van dit portaal en is nu 'country manager' voor Nederland. Dat houdt in dat hij archiefdiensten in Nederland begeleidt om hun archief inventarissen op dit portaal te publiceren. Eerder dit jaar verzorgde hij een workshop voor de eerste archiefinstellingen die bereid waren gevonden om aan het portaal bij te dragen. Hierin legde hij de werking uit van de software waarmee archiefdiensten zelfstandig in Encoded Archival Description (EAD) opgeslagen archiefinventarissen in het portaal kunnen opnemen. Bij deze introductie waren medewerkers aanwezig van vier archiefdiensten: Regionaal Archief Zutphen, Gemeentearchief Schiedam, Erfgoed Leiden en omstreken, Streek archief Langstraat Heusden Altena. Interesse is er ook bij het Regionaal Archief Alkmaar. In september zullen zij een vergelijkbare introductie krijgen en ook hun inventarissen beschikbaar stellen. Vanwaar deze interesse? 32 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 32