Waar staat mijn archief? BRAIN test instrumenten kwaliteitszorg Binnen de archiefsector vormt de kwaliteit van de organisatie een steeds belangrijker aandachtspunt. De sectie Kwaliteitszorg heeft instrumenten ontwikkeld waarmee elke archiefinstelling de kwaliteit van de eigen organisatie in kaart kan brengen. Deze instrumenten zijn onlangs door zes archieven in een pilot getest en op grond daarvan bijgesteld. In september zal elk lid van BRAIN deze instrumenten zowel digitaal als op papier ontvangen, met het verzoek de kwaliteit van de organisatie te evalueren. t mijn Het belang van kwaliteitszorg De ontwikkelde instrumenten De sectie Kwaliteitszorg van BRAIN heeft de afgelopen jaren een aantal instru menten ontwikkeld. In 2010 werden de Servicenormen gepubliceerd, in een kort en overzichtelijk document. Bovendien kent BRAIN sinds enige tijd de Kwaliteits monitor, een tweejaarlijks onderzoek naar het oordeel van individuele klanten over de producten en diensten van archieven. De afgelopen twee jaar is veel tijd gestoken in de samenstelling van het Peter van der Zant 'De instrumenten houden je een spiegel voor Je leert kritisch kijken naar je eigen organisatie. De aandacht voor kwaliteitszorg past bij de ontwikkeling waarbij overheidsdien sten steeds meer wordt gevraagd zich te verantwoorden over de kwaliteit van de geleverde producten en diensten. Zo zijn veel gemeentelijke archiefdiensten reeds vertrouwd met de Kritische Prestatie Indicatoren (KPI's), waarmee men zich kan verantwoorden naar de externe toezichthouder en de burgers. Ook in andere, enigszins vergelijkbare sectoren wordt de laatste jaren meer aandacht aan kwaliteitszorg besteed, zoals bij de openbare bibliotheken (waar een certificeringssysteem is ontwikkeld) en bij de musea (het museumregister). Bij de instrumenten die BRAIN heeft ontwikkeld ligt het accent op zelfevaluatie. Dat betekent dat de instrumenten vooral bedoeld zijn om binnen de eigen archiefinstelling een discussie op gang te brengen over de huidige kwaliteit van de organisatie en de aspecten die de komende jaren verdere verbetering behoeven. Zo vertelde een van de deel nemers aan de pilot: 'De instrumenten houden je een spiegel voor. Je leert kritisch te kijken naar je eigen organisatie. Je ziet wat sterke en zwakke punten zijn.' Een andere deelnemer: 'Door de interne discussies ontdek je waar mogelijk efficiencyvoordelen zijn te halen. Daardoor sta je bestuurlijk sterker.' Kwaliteitshandboek voor de Nederlandse archieven. Dit handboek is nu definitief gereed en te downloaden van de site van BRAIN: www.archiefbrain.nl/ handboek. Het handboek is afgeleid van een Europees kwaliteitsmodel voor overheidsdiensten: Common Assessment Framework (CAF). De normen uit dit CAF-model zijn vertaald naar de archief sector. Daarbij is onder andere gekeken naar de manier waarop openbare bibliotheken in Nederland het model hebben toepast op hun sector. Bij de 30 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 30