Slechts twee keer ontmoeten de docenten en cursisten elkaar 'in real life': eenmaal aan het begin van de cursus en een keer bij de afsluiting. Bij die laatste ontmoeting worden alle uiteindelijke verhalen met elkaar gedeeld. In de tussenliggende maanden is er onderling contact via mail en chat en via het forum van de digitale leeromgeving. De cursisten gaan voor archiefonderzoek en extra begeleiding ook naar de archieven toe. Tijdens de startbijeenkomst geven de docenten uitleg over de cursus en de digitale leeromgeving. De cursisten motiveren hun deelname aan deze cursus: een zolder vol familiearchief eindelijk eens ordenen, het schilderij van oma een gezicht geven, het verhaal achter de oom die de oorlog niet overleefd heeft. Door elkaar te ontmoeten, leren de cursisten elkaar al een beetje kennen en delen ze Koffietafel en hangplek - 1 l dat zij reageren op berichten en vragen en dat zij de cursisten blijven stimuleren en enthousiasmeren. Meer nog dan bij een reguliere cursus is zelfdiscipline en regel maat belangrijk. Afdwalende cursisten kunnen door de docenten gestimuleerd worden om de draad weer op te pakken. De leeromgeving en het forum worden afwisselend bijgehouden door de docenten, die elkaar middels chat, mail, telefoon en ontmoetingen op de hoogte houden. De aangeschafte digitale leeromgeving kan voor meerdere cursussen ingezet worden. Archieven die willen, kunnen aanhaken als zij zorgen voor de inzet van een archiefmedewerker voor ongeveer drie tot vijf uur per week. Dat moet iemand zijn die niet alleen beschikt over veel kennis over het schrijven van familie geschiedenis, maar ook cursisten kan helpen, stimuleren en digitale schouder klopjes geven. Startsein? nummer 7 2013 29 Opmerking van een cursist: Ik ben heel positief! Als er volgend jaar opnieuw zo'n cursus is, doe ik weer mee!' orde. Er worden schrijfopdrachten gegeven om aan de hand van oude foto's, herin neringen, zintuigen en interviews de verhalen vanuit verschillende invalshoeken te bekijken. Het zijn oefeningen om tot een goed eindverhaal te komen. Er is een digitale leeromgeving, een afgeschermde website waar informatie, tips en opdrachten worden aangeboden en waar de schrijfopdrachten ingeleverd worden. Deelnemers kunnen elkaars werk digitaal bekijken en via een forum op elkaar reageren. Vele vragen en opmerkingen komen op het forum terecht en cursisten helpen zo elkaar. Door de diversiteit in basiskennis kunnen de cursisten gedurende de hele cursus aangeven aan welke bronnen en informatie ze individueel behoefte hebben. Screenshot van de digitale leeromgeving in Moodle. Docente Hanneke van der Eerden tijdens de eindbijeenkomst (foto Astrid de Beer). via het forum vrijer hun verhalen en reacties met elkaar. Hoewel dit door de cursisten overwegend als positief ervaren is, bleef een enkeling het 'eng' vinden om zijn of haar schrijfsels met de rest van de groep te delen. Tijdens de afsluitende bijeenkomst in juni zijn een paar prachtige verhalen voorgelezen, zijn ervaringen uitgewisseld en is de cursus geëvalueerd. Er waren een paar kritische opmerkingen. De meest gehoorde opmerking was de grote hoeveelheid opdrachten in een relatief korte tijd. Een oplossing kan liggen in een langere cursusduur of het beperken van het aantal opdrachten. Over het algemeen is de cursus door de deelnemers en de docenten zeer positief ervaren. Een digitale leeromgeving - en dan vooral het forum - is een levendige en dynami sche plek waarin beide partijen, zowel docenten als cursisten, actief kunnen deelnemen: 'Een klaslokaal, koffietafel en hangplek ineen.' De cursisten kunnen elkaar zoveel mogelijk helpen en enthou siasmeren, informatie delen en van elkaar leren. De schrijfopdrachten en de resultaten daarvan worden op het forum geplaatst, zodat de cursisten elkaars werk kunnen lezen en ervan leren. De docenten hebben een belangrijke rol in het verzorgen van geregelde aanwas van informatie en nieuwe opdrachten op de digitale leeromgeving. Ook is van belang Opmerking van een cursist: 'Ik had gehoopt door de cursus beter wegwijs te raken in archieven, andere bronnen dan die van de burgerlijke stand te leren gebruiken en iets op papier te zetten over mijn overgrootvader. Dat is gelukt.' P P ««1. -* ■■pp —j~UT i# -i jM. X -i 'i-i- m - H—.IFI UB -l-W— rm. V-»r' -It 'ni'i m m nml» m 'ubf <ir Het ontwikkelen van een nieuwe digitale cursus was spannend. Het was afwachten hoe het ging lopen, of er genoeg belang stelling zou zijn, en of cursisten wel zouden willen en durven reageren via het forum. Evaluerend mogen we stellen dat de cursus succesvol is geweest. Wellicht is deze cursus het startsein voor 'het nieuwe leren' in archievenland. Brabants Historisch Informatie Centrum en Regionaal Archief Tilburg zijn in elk geval zó enthousiast dat er volgend seizoen weer een digitale cursus familiegeschiedenis komt. Astrid de Beer projectleider Charterbank, Regionaal Archief Tilburg. Hanneke van der Eerden medewerker studiezaal, BHIC locatie 's-Hertogenbosch. Petra Robben educatie publieksparti cipatie, Regionaal Archief Tilburg.

Archievenblad | 2013 | | pagina 29