Het nieuwe leren Digitale cursus familiegeschiedenis 'Ik vind dat er een groot schrijfster aan jou verloren lijkt te gaan: je moet echt gaan schrijven, streekromans of zo. Jouw stijl van schrijven vind ik een genot om te lezen. In bijna elke zin zit een uitdaging naar de volgende zin en je schrijft ook boeiend. Erg goed gedaan!' Een van de pluimen die een deelnemer van de cursus familiegeschiedenis aan een andere deelnemer geeft. Via het forum wel te verstaan, want de cursus familiegeschiedenis wordt digitaal aangeboden. Twee archieven hebben de handen ineen geslagen om deze digitale cursus te geven. Het nieuwe leren Astrid de Beer, Hanneke van der Eerden en Petra Robben Tot begin 2013 organiseerde Regionaal Archief Tilburg cursussen die gebaseerd waren op het traditionele model: een aantal bijeenkomsten bij het archief, een cursusmap en een docent die de lesstof bepaalt, instrueert en doceert. Bij het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) stond het geven van cursussen op een laag pitje. Aan het ontwikkelen van een digitale cursus deed het BHIC echter graag mee. Het online aspect biedt ongekende mogelijkheden tot het creëren van gezamenlijk aanbod, samenwerking en verdeling van werk. De twee archieven besloten samen te werken voor het opzetten van een digitale cursus. Het uitdenken en testen gebeurde in 2012, de eerste echte digitale cursus werd in de eerste helft van 2013 gegeven. Moodle werd gekozen als leeromgeving. In het nieuwe leren zijn de traditionele gezagsverhoudingen tussen docent en cursist anders, want kennis delen en elkaar stimuleren zijn hier sleutelwoorden. De docent fungeert voornamelijk als coach, eerder begeleidend en aanmoedi gend dan corrigerend. Een digitale leer omgeving dient als virtueel klaslokaal waar deze informatie-uitwisseling plaats vindt. Bijkomend voordeel is dat een Deze foto uit Hilvarenbeek diende als inspiratiebron voor een schrijfopdracht coll. Regionaal Archief Tilburg). digitale cursus niet tijd- en plaatsgebonden is; een cursist kan vanuit elke locatie en op elk willekeurig tijdstip meedoen. De digitale cursus familiegeschiedenis is ontwikkeld door Astrid de Beer van Regionaal Archief Tilburg en Hanneke van der Eerden van het Brabants Historisch Informatie Centrum. De eindopdracht van de cursus is het schrijven van een verhaal van circa 1500 woorden over een voor ouder, waarbij gebruik is gemaakt van verschillende historische en genealogische bronnen. In verband met de leesbaarheid en beschikbaarheid van de bronnen is de cursisten geadviseerd om een verhaal te schrijven over een voorouder van na 1811. Deze cursus start waar de reguliere cursus genealogie ophoudt: de kwartierstaat is klaar, er is veel informatie gevonden en de volgende stap is om die informatie vorm te geven. Veel mensen hebben daar nou juist moeite mee. De cursisten leren aan de hand van schrijf- en zoekopdrachten een verhaal te schrijven op verschillende manieren. Het gebruik van diverse bronnen komt hierbij uitgebreid aan de 28 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 28